Güney Kıbrıs seçimleri

Güney Kıbrıs’ta, pazar günü, 5 yıl aradan sonra Parlemento’ya girecek milletvekilleri için seçimler yapıldı. Seçime katılım oranı yüzde 66 civarında oldu. Yaklaşık 367 bin seçmen oy kullandı. Yaklaşık 191 bin seçmen ise (yüzde 34) oy kullanmadı. Parlamento’ya girebilmek için, gerekli olan yüzde 3.6’lık seçim barajını 7 siyasi parti geçti.Seçilen 56 milletvekilinin sadece 8 tanesi kadındır.
Oyların, partilere göre dağılımına baktığımız zaman, Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) oyların yüzde 27,77’sini, Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL) oyların yüzde 22,34’sini, Demokratik Parti (DİKO) oyların yüzde 11,29’ini, Ulusal Halk Cephesi (ELAM) oyların yüzde 6,78’ini, Sosyal Demokrasi Hareketi (EDEK) oylarn yüzde 6,72’sini, Demokratik Cephe (DİPA) oyların yüzde 6,10’ nu ve Kıbrıs Yeşiller Partisi (EKOLOGLAR) ise, oyların yüzde 4,41’ini alarak parlamentoya girmeyi başardılar.
Dayanışma Hareketi, Nesil Değişimi, KEKK, Halkın Nefesi, Hayvan Partisi, Kıbrıs İçin Mağusa, Uyanış 2020, Vatanseverlik Koalisyonu ise, Parlamento’ya giremedi.
2016 yılındaki milletvekilliği seçimlerinde ise, DİSİ yüzde 30.65; AKEL yüzde 25.67; DİKO yüzde 14.49; ELAM yüzde 3.7; EDEK yüzde 6.18, Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği de  yüzde 4.81 oranında oy almıştı.
Bu sonuçlara göre, DİSİ 17;  AKEL 15;  DİKO 9; ELAM 4; EDEK 4; DİPA 4; Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği parlamento’ da 3 sandalye kazandı. 2016 yılındaki seçimlerde ise,  DİSİ 18; AKEL 16; DİKO 9; ELAM 2; EDEK 3; Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği 2 sandalye elde etmişti.
AKEL ve DİKO yeni görüşler ortaya koymalarına rağmen, oy kaybına uğradılar. DİSİ’nin oy oranı, ilk kez yüzde 30’un altına düştü. Küçük partilerin oy oranlarını arttı. İlk kez seçime giren, eski DİKO başkanı Karoyan’ın kurduğu DİPA partisinin ise, meclise girmesi uzmanlar tarafından başarı olarak nitelendirildi.
Seçim Bölgelerine göre baktığımızda, DİSİ’nin Lefkoşa, Limasol, Mağusa bölgesinde ve Baf’ta birinci geldiğini, Larnaka ve sözde “Girne” bölgesinde ise, AKEL’in birinci geldiği görülüyor.
Geçen seçimlere göre, yaklaşık yüzde 3 oy kaybetmesine rağmen, DİSİ yüzde 27.77’lik oy oranıyla ilk sıradaki yerini korudu. DİSİ’yi takip eden AKEL ise, önceki seçime göre yüzde 3.3 oranında oy kaybederek, taraftarlarına büyük hayal kırıklığı yaşattı. Tarihinin en düşük oylarından birini aldı.
Seçimden üçüncü sırada, yüzde 11.29 ile, partisinde bölünme yaşayan DİKO yer aldı. DİKO’nun oyları, önceki seçime göre yüzde 3.2 oranında azaldı.
Seçim sonuçlarına göre, ELAM yüzde 6.78 ile dördüncü, EDEK ise yüzde 6.72 oy oranıyla az bir farkla beşinci parti oldu.
Bu sonuçlar bize, seçimden en fazla güçlenerek çıkan partinin aşırı sağcı ve ırkçı ELAM (Rum Ulusal Halk Cephesi) olduğunu gösterdi.  2016’daki seçimlerde, seçim barajını az farkla geçerek Parlamento’ya giren aşırı sağcı ve ırkçı ELAM, oylarını yüzde 3 oranında artırdı. 
DİKO’nun eski lideri Marios Karoyan ve DİKO’dan ayrılan bir grubun oluşturduğu DİPA partisi de, ilk seçimi olmasına rağmen, yüzde 6.11 ile oldukça önemli oy aldı.
Ekologlar-Vatandaşlar İşbirliği (Yeşiller) ise, yüzde 4.41 oy oranıyla Meclise girmeyi başardı. Bu partinin de, dünyadaki örnekleri gibi, barış politikaları konusunda daha aktif olması gerekmektedir.
Son tahlilde, Güney Kıbrıs’taki seçimle ilgili olarak, yukarıdaki bilgiler ışığında şunları söylemek istiyorum.
Seçimlerde en büyük sürpriz, aşırı sağcı ve ırkçı ELAM’ın oy oranını yüzde 3 artırarak, meclisteki 4’üncü parti konumuna gelmesidir. Kıbrıs Rum halkı arasında bu partinin oylarını artırması endişe vermektedir. Ayrıca, ülkedeki sağ oyların arttığı da bir gerçek.
Seçim kampanyası boyunca, Muhalefetin, Pandemi döneminde, ekonomi ve sağlıktaki yanlış politikalar, yolsuzluklar ve yabancılara para karşılığında satılan pasaportlar üzerinden DİSİ ve Anastasiadis’e yüklenmesi ve sert eleştirilerde bulunması beklenen etkiyi ve oy kaybını yapmamış görünüyor.
Özellikle, AKEL’in buradan oylarını artırması beklenirken, oylarının yüzde 3.3oranında düşmesi, parti içinde önemli tartışmalar yaratacağı ve eski gücüne dönmek için, yeni söylemler geliştirilmesi gerektiği, Analistler tarafından da işaret ediliyor.
Seçim sonuçları bize, ayrıca Federal çözüm destekçilerinin oylarının düştüğünü de gösteriyor. Uzmanlar, Güney’ de 2023 yılında yapılacak başkanlık seçimlerine kadar, çözüm konusunda isteksizliğin devam edebileceğini ve bu bağlamda, Güney’deki çözüm güçlerinin Kıbrıs sorununun geldiği çıkmazı aşmak ve çözüme ulaşmak için, çok çalışılması gerektiğini belirtiyorlar.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104