Güney Kıbrıs'taki seçim ve Malas

   Kuzey Kıbrıs’ta seçimi yaptık, şimdi gözümüzü Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçimine çevirdik.

   Gerçi kuzeyde henüz işimiz bitmiş değil, hükümet kurulmadan da bitmeyecek ama biz Güney Kıbrıs’a dönecek olursak, o seçimin de bizim için önemsiz olduğunu söyleyemeyiz.

   Gerçi Güney Kıbrıs’ta bugüne kadar hangi başkan gelirse gelsin, Kıbrıs sorununa bakışlarında çok fazla değişiklik olmuyor ama yine de çözüme yakın bir adayın kazanmasını temenni ederiz. Daha doğrusu “çözüme yakın” dediğimiz adaylar başta iyi yaklaşımlar içinde olsa da sonradan ya seçim kaygısıyla ya da zaman zaman fanatik, aşırı milliyetçi grupların etkisinde kalarak yine istemediğimiz noktaya dönüyorlar.

   Güney Kıbrıs’ta 9 aday yarışıyor. Tam bir aday enflasyonu var... Bildiğiniz gibi Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yeniden aday... Ayrıca AKEL destekli Stavros Malas, DİKO, EDEK, Dayanışma Hareketi ve Ekologlar’ın desteklediği Nikolas Papadopulos, Vatandaşlar İttifakı adayı Yorgos Lillikas, ELAM adayı Hristos Hristu, Adalet Partisi adayı Mihalis Minas ve yine bağımsız adaylar Haris Aristidu, Hristakis Kapiliotis ve Andreas Evstratiu yarışacak.

   Bakmayın 9 aday olduğuna, 6’sı dolgu malzemesi... En iddialı adaylar Nikos Anastasiadis, Nikolas Papadopulos ve Stavros Malas... Seçimin Anastasiadis ve Papadopulos arasında geçmesi bekleniyordu ama son anketlerde Malas sürpriz yapıp Papadopulos’a yetişmiş. Yani Papadopulos ile Malas şimdi başa başmış...

   Bu haber çözüm isteyen Kıbrıslı Türkleri sevindirdi, çünkü Malas, iddialı 3 aday arasında çözüme en yakın aday olarak görülüyor. Anastasiadis, malum “barış güvercini” gibi görülüyordu ama hem Kuzey Kıbrıs’ta hem de Güney Kıbrıs’ta çözüm isteyenleri hayal kırıklığına uğrattı.

   Anastasiadis, çok zigzaglar çizdi, çelişkiler içinde yüzdü, bütün fırsatları heba etti, her çözüme yaklaşıldığında bir mazeret bulup uzaklaşılmasını sağladı. Güven artırıcı tedbirler konusunda beklenen adımları atmadı. Fanatik grupların istediği gibi davrandı... Fanatik, aşırı grupların, Kıbrıslı Türklere yönelik saldırıları için caydırıcı cezalar alınmasını sağlamadı. Anastasiadis, seçim yanaştığında tam bir şahine dönüştü.

   Anketlerde Anastasiadis yine önde görülüyor. “Anastasiadis mi Papadopulos mu?” derseniz, tabii “Papadopulos olmasın” deriz. Çünkü Papadopulos’un seçim sürecinde söyledikleri, fanatik demeçleri, sınır kapılarını bile kapatmayı düşünecek kadar düşmanca tavırları, tüm Kıbrıslı Türkleri endişelendiriyor. O nedenle “Papadopulos olacağına Anastasiadis olsun” diyebiliriz. Ancak çözüm isteyenler, her ikisinin yerine Malas’ı tercih ediyor.

   Malas’ın Kıbrıs sorununa ve Kıbrıslı Türklere olumlu yaklaşımı umut verici. Seçim sonrası kazanırsa ne olur bilemeyiz ama şimdiki demeçleri daha barışçıl... Genç muhabirimiz Tünay Mertekci, Malas ile güzel bir röportaj yaptı, görüşlerini aldı.

   Malas oldukça güzel ve gerçekçi şeyler söyledi. Biz, Kıbrıslı Rumların çözümsüzlükten etkilenmediğini düşünüyoruz ama Malas, müzakerelerin çöktüğü dönemlerde yalnız Kıbrıslı Türklerin değil, Kıbrıslı Rumların da olumsuz etkilendiğini anlattı. Bütün Kıbrıslıların adayı birleştirmek için çok çalışması gerektiğini söyleyen Stavros Malas, çözüm sürecinin çöktüğü ya da kesildiği zamanlarda, Kıbrıs Türk tarafında olduğu kadar, Kıbrıs Rum tarafında da sorunların arttığını belirtti. Malas’ın sözleri gönlümüzü almak gibi görünse de gerçeklik payı vardır.

   Malas ayrıca Kıbrıslıların, adamızın hem güney hem kuzey kesiminde çoğunluk olmasını arzu ettiğine dikkat çekti. Mart ayından sonra, çözüm sürecine devam edilemezse, Birleşmiş Milletler’in ilgisinin kaybedilebileceğini belirten Malas, bunun Kıbrıs için hiç de iyi sonuçlar doğurmayacağını vurguladı.

   Malas, “Eğer seçilirsem, süreçte ilerleme kaydedileceğini düşünüyorum. Çünkü ben, Kıbrıs sorununu çözme süreci için her dakikayı kullanmaktan yanayım, zamanın geçmesine izin vermeyeceğim. Ortak bir vatan için, Kıbrıslı Türklerin de Kıbrıslı Rumların da ‘Kıbrıslılar’ olarak, hareket etmesi gerekir” dedi.

   Malas bu güzel sözleri, mümkün olur da seçilirse yine söyleyebilecek ya da “yapacağım” dediklerini yapabilecek mi bilemiyoruz ama biz çözüme en yakın ve Kıbrıslı Türklere en sıcak bakan aday olduğu için “o kazanırsa iyi olur” diyoruz. Hayatımız hep temenni etmekle geçti ama olsun, olumlu düşünmeyi sürdürmeliyiz

YORUM EKLE