Güneyli komşuların İsrail'den gelen turistlere Kuzey Kıbrıs engeli

Turizm, çok büyük bir endüstri. Hele ekmek yemeyi öğrendiyseniz herkesin gözü üzerinizde.

Bu ister küçük bir esnaf olun, ister büyük bir otel sahibi, ister hoş bir kafe, ister kocaman bir restoran, belki bir suvenir eşya satıcısı, ister portakal sıkan bir emekçi…

Nasıl yaptınız, nereden akıl ettiniz, kim bu imkanları verdi vs… Sanırsınız ki bu küçücük adada hiçbir şey doğru düzgün gitmiyor. Yanlışlar yok mu? Her yerde olduğu gibi var elbet ama öyle felaket senaryoları da yazılmıyor da değil. Neden? Artık Kıbrıs’ın kuzeyinin geldiği noktayı hazmedemeyen ve sürekli bizleri çaresiz gösteren ne yaparsanız yapın, ister doğru olsun ister yanlış eleştiri, hem de inadına popülizm kokan eleştiriler.

Başarılı olmanın anahtarı doğru bildiğin yolda ilerleyip arkana dönüp bakmadan sadece yapıcı eleştirilerden faydalanmak şartıyla dosdoğru hedefe ilerlemek.

Hani İsrailli turistler Larnaka’dan çevrilip kuzeye seyahatleri engellendi ya, aman Allah’ım ne fırtınalar koptu neler… Dost, düşman birbiri ardına kendini göstermeye başladı… Oysa çoğu da hep dost bildiklerim, büyüklerimdi ya! Çok şaşırdım, bir kez daha anladım ki herkes pusuda bekliyor, ters bir şey olsun ve sizi hiç hak etmediğiniz kadar eleştirsinler, pay çıkarsınlar anlayacağınız…

Bu her şeyi bildikleri tavır bana aklıma “Yarım Porsiyon Aydınlık” şarkısını getiriyor üstat Cem Karaca’nın. Her şeyden bu kişiler anlıyor, tiyatrodan, müzikten, heykel, resim, edebiyat onlardan soruluyor, ekonomi, politika… Rahmetli Cem Karaca “Merhaba Gençler” albümünü yaptığı zaman bu şarkının böylesine sevileceğini bilmiyordu herhalde.

Bir de işin içerisine turizm sektörünü koydular mı bu aydınlar! Değmen benim gamlı nazlı yarime… Ada batmış bizim haberimiz yok, biz demedik mi, güneye dayalı turizm siyaseti mi olur? Zaten bunların başka bildiği bir şey yoktur… Gördünüz? Tosladılar… Zaten turizmin geldiği bu nokta tesadüf.

Bu kişilere karşı eğer ki turizm geçmişleri ve tutarlı söylemleri varsa, sevgi ve saygıyla söylenenlerden pay çıkarırız ama turizm sektörü içerisinde bir gün bile hiç bulunmayıp sadece oradan buradan, doğru yanlış bilgiler ışığında konuşmaları yanlış. Daha da acı vereni; ülkemizin algısını yanlış yöne çekmelerine izin vermeyeceğiz. Ne mi yapacağız? Bilimle, istatistiklerle, gerçek verilere dayanarak çıkıp turizm siyasetimizi anlatacağız.

Aslında bilinçsizce yapılan yorumların bizleri bu aşamaya getirdiklerinin farkındalar mı? Kesinlikle hayır.

O kadar turizm sektöründen ve onun koyduğu kazanımların farkında değiller çünkü. Olsaydı, “Yok Ercan bitti, turizm güneye kaydı, bu olayı durdurun, çok kayıp var ülke turizmde kaybediyor” diye ucuz siyaset yapmazlardı. Bazen gerçekten düşünüyorum, bu ülkede en son ne zaman çarşı pazar dolaştılar, hiç esnafla bir araya geldiler mi? Gelen insanlar Satürn’den veya Plüton’dan mı geliyor?

Bunca otellerde konaklayan turistler, sadece eğlence turizmine mi geliyorlar diye hiç mi araştırmıyorlar? Daha da acısı ne biliyor musunuz? Bilerek mi yaptılar sorusunu da insan kendine sormadan edemiyor… Düşünmek, aklıma getirmek bile istemiyorum ama ya böyle ise. Bu güzelim ülkemizi karalamak, imajını yerle bir etmek, bu kadar ucuz olabilir mi?

Rumlar yine büyük yanlış yaptı

Düşünün; 2017 yılındasınız, uçak biletinizi aldınız, otelde rezervasyonunuzu yaptırdınız ve havalimanına indiniz. İndiğiniz havaalanındaki görevli memur sözde 2004 Resolution kanunları çerçevesinde Yeşil Hat Tüzüğü askıya alındı, kuzey otellerinde tatil yapamazsınız diyor! Sebebi; sözde Rum toprakları üzerine yapılmış bizlerin kıvançla övündüğümüz otelleri karalamaya çalışıyorlar.

“Bu müktesebatı uygulamayacağız” diyor Rum komşularımız. Temas ettiğimiz İsrailli turistler, ancak İsrail Büyükelçiliği’nin sağladığı üst düzey yetkililer devreye girince serbest bırakıldıklarını söylüyorlar.

Perdenin gerisinde çok fazla siyasi adımların atıldığını söyleyebilirim. Bu sebeple hem Cumhurbaşkanlığı, yetkililerini, Dışişleri personellerini, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ni ve Turizm Bakanımızın yaptığı temaslardan dolayı da çok teşekkür ederim.

Rumlar, bu sudan sebeplerle bizim turizm sektörümüzün geldiği noktayı o kadar hazmedemiyorlar ki engellemeye çalışıyorlar. Otellerimiz kalitesi, sağladığı imkânlar, yakaladığı büyüme ivmesi, bizlerin de ayrıca gelen turistleri memnun etme çabaları ve sektörümüze tanıdığımız imkânlarla adeta sudan çıkmış balığa dönüyorlar.

Eksiklerimizi de biliyor ve gidermek için de çok çalışıyoruz.

Hissediyorum, birileri çıkıp diyecek ki “Rumlara bu yıl yaklaşık üç buçuk milyon turist geliyor neyi kıyaslıyorsunuz!”.

Sadece gelen turist sayısı ise kıyaslanan turizm açısı; o zaman 95 bin yatağa karşı bizim 25 bin yatağımızdan bahsetmek lazım. Doluluk oranlarından, gecelemelerden konuşmak lazım. Bir de Rumların birazcık mukayeseli avantajları olan tanınmışlık ve direkt uçuşlardan bahsetmek lazım.

Hadi gelin bunları da konuşun ve sizleri de alkışlayalım. Ama yapmazsınız çünkü acımasızca eleştirerek, sanki Kuzey Kıbrıs’ta yaşamıyor ve bu ülke gerçeklerini bilmiyorsunuz… Hiç merak etmeyin tedbirlerimiz alınıyor ama siz bu kadar ucuz siyaset, popülizm yapmayın diye bunları şimdi değil, zamanı gelince açıklayacağız. Hepimiz de yaşayarak göreceğiz.

Geleceğe dair B planı mevcut mu?

O kadar güçlüyüz ki anavatanımız var. Anavatan Türkiye’miz bizim yanımızda olduğu sürece, her sektörde olduğu gibi; ortaya koyduğumuz turizm politikasının da yanındadır.

Oluşturduğumuz turizm siyasetinde de hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacak maddi manevi, bizlerin hep yanında olmaya devam edecektir. Yaptığımız temaslar ve açılımların her türlüsünü birlikte ortak çıkar ve paydaşlarda birleştirerek yolumuza birlikte devam edeceğiz. Bugün turizm siyaseti ve açılımları öyle bir yere geldi ki, asla geriye dönüş olmayacaktır.

Çağdaş turizm destinasyonlarındaki yapılan turizm alternatif modelleri tarafımızca uygulanacak ve turizm sektörü bu güzelim ülkemizde de artarak kendisini hissettirmeye devam edecektir. Yeni turizm destinasyonları ve pazarlar için yollara çıkma, bu güzel ülkenin öz varlıklarını tarihi, kültürel mirasını tüm dünyaya gösterme ve duyurma zamanı gelmiştir.

Bizler kendimizi bu yola doğru iterken; sektörümüz de bizlere güvenerek, o güven ile bu güzel adaya turist getirmeye devam edecektir. Getirirken de kazanacaktır ve bu güzel ülke esasında tüm dünya ile kucaklaşacaktır. Gerçekler bunlar, gerisi sadece masaldır. Yapacağımız açılımları, B planı yanında, bizlere C planını da kendimize şimdilik saklı tutmayı elzem kılmaktadır. Operasyonlar başlasın, o zaman bizlerin de söyleyecek birkaç kelimesi mutlaka olacaktır.

Turizm Bakanlığımız kenetlenmiş durumda ve her birimiyle iş odaklı çalışmaktadır. Gittikçe uyguladığı insanlık dışı politikalar ile Kıbrıs sorunuyla siyaseten yalnızlaşmaya başlayan GKRY, yaptığı bu son hareket ile turistlerin ICAO (International Civil Aviation Organisation) “Freedom of Travel” ilkesine de ters düşen hareketler içerisine de kendisini sokmaktadır. Bu uğurda atacağımız çok önemli adımlar da olacak, sadece biraz sabredelim ve görelim.

Bizler, turizm hayattır ve barıştır demeye devam edeceğiz, ısrarla, her şeye rağmen.

YORUM EKLE

banner75