Günlük sorunları çözmeliyiz ve Serdar Denktaş'ın temasları

Seyrüsefer ruhsatları ile ilgili bir yandan af tartışması sürerken, öte yandan bu ruhsatların çıkarıldığı Araç Kayıt Dairesi’nin içler acısı durumu ve işlemlerin son derece yavaş yürüyor olması; mutlaka ele alınması ve çözülmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

İnsan emeği çok değerlidir... Bir çalışanın, ülkemizde seyrüsefer ruhsatı çıkarmak için harcadığı süre, herhalde uzunluk açısından Dünya rekorudur.

Çoğu zaman Lefkoşa Sanayi Bölgesi'ndeki araç muayenesi için beklemek zorundasınız... Egzoz ölçümü ayrı bir olay... Bunları tamamlayıp, sigortanızla birlikte seyrüseferinizi alacağınız daireye gidiyorsunuz... Dakikalarca değil, saatlerce bekliyorsunuz...

Çalışan insanlar için bu dairede harcanan zaman, ülke ekonomisi için ciddi bir kayıp olarak değerlendirilmelidir. Öyle olmalıdır.

Oysa ülkemizde bu durum, özellikle “devlet sektöründe” hiç dikkate alınmamaktadır.

“Bir çalışan üç - beş saat işte olmadığında ülke batar mı?”

Bu soruyu sormakta kesinlikle haklısınız...

Ancak ne isterse olsun, sonuçta bir çalışan değil, binlerce çalışandan ve binlerce boşa harcanmış zamandan, söz ediyoruz.

Yapılması gereken, sadece, bu tür işlemlerin hızlandırılması, zaman kaybının en aza indirilmesi ile ilgili proje hazırlanmasıdır.

-*-*-*

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz gün ülkemizi ziyaret etti... Özellikle Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile “Kıbrıs sorunu” kapsamında çok önemli bir görüşme gerçekleştirdi; Başbakan, yani hükümet kanadı ile de FETÖ konusu dahil, birçok konuyu görüştü.

KIBRIS’ın dün bu köşede dile getirdiği, “Cumhurbaşkanı ile Hükümet arasında Kıbrıs sorunu bağlamında gerginliğe gerek yoktur” uyarısı, bizzat Bakan Çavuşoğlu tarafından da açık bir ifadeyle telaffuz edildi. Anavatan’ın bu değerli yetkilisinin uyarısının dikkate alınması gerektiği inancındayız.

Bu arada Sayın Çavuşoğlu’nun ziyareti kadar önemli bir ziyaret de dün başladı... Bu kez bizden bir Bakan, Anavatan’a gitti.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Müsteşarı ve bazı yardımcıları ile birlikte dün Başkent Ankara'da temaslar yaptı.

Serdar Denktaş’ın ziyareti de, en az Çavuşoğlu'nun ziyareti kadar önemlidir.

Denktaş, Türkiye Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile önemli toplantılar yaptı.

Türkiye ile iyi ilişkilere dikkat çeken Denktaş, hükümette 4 ayda oldukça yol kat ettiklerini, Türkiye’nin katkılarının önemini vurguladı.

Naci Ağbal da her konuda Türkiye’nin tecrübelerini KKTC ile paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Türkiye ile uyum, her bakımdan Kıbrıs Türk halkının lehinedir. Temenni ederiz ki bu yardımlar, katkıların kıymetini bilelim, yerinde kullanalım, heba etmeyelim, geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmasın...

YORUM EKLE