Güvenli dondurma tüketimi

Dondurma herkes tarafından dört mevsim keyifle tüketilen bir besindir. Havaların ısındığı bu günlerde tüketmeye başladığımız dondurma, besleyici değeri yüksek olan sütten üretilen, sıcak havaların vazgeçilmez tatları arasında yer alıyor. Dünya üzerinde dondurmanın yaklaşık 400 yıllık bir tarihinin olduğu bilinmektedir. Bileşiminde temel maddeler olarak, sütün yağsız kuru maddesi, yağ, şeker, harç maddeleri (stabilizatörler ve emülgatörler), aroma, renk veren maddeler ve meyveleri bulundurmaktadır. Bileşime giren tüm bu maddeler ön işlemden geçirildikten sonra, tekniğe uygun bir şekilde dondurulur ve bu haliyle tüketilir. Süt ve süt ürünleri grubunda yer alan dondurma, protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri içeren ve özellikle çocuklar için büyüme çağındaki kemik ve diş gelişimi açısından da önemli bir besin kaynağı olup çok sevilen bir tatlıdır.

Zengin içeriği nedeniyle, dondurma aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin kaynağıdır. Dondurma her ne kadar besleyici değeri yüksek bir gıda olsa da sağlıklı koşullarda üretilmemiş veya saklanmamışsa sağlığı tehdit edebilir. Yanlış dondurma tüketimi özellikle çocuklar üzerinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmekte ve bu yüzden de sağlık ve hijyen kurallarına uygun hazırlanmış dondurmaların tercih edilmesi gerekmektedir. Hijyenik koşullarda üretilip saklanmayan dondurmalar, genel vücut sağlığını olumsuz etkileyerek zehirlenmelere yol açabiliyor. Süt, mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. İşte sağlıklı dondurma tüketmek için dikkat edilmesi gerekenler; Dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi önemlidir. Sağlıksız koşullarda üretilen dondurmada bakteriler kolaylıkla üreyebilir ve zevkle yediğimiz dondurma sağlığı bozucu hale gelebilir.

Bu nedenle özellikle, açıkta satılan dondurmalar ve buzlu içecekler satın alınırken dikkatli olunmalı, güvenilir olmayan yerlerden, sokak satıcılarından dondurma satın alınmamalıdır. Paketlenmiş dondurma ve buzlu gıdalarda ise paket üzerindeki etiket okunmalı, çözülmüş dondurma tekrardan dondurulmamalıdır, yumuşak açık dondurma bekletilmeden yenmelidir. Kapalı olan kutular içerisindeki dondurmaların şekil bozukluklarının olmamasına özellikle dikkat etmeliyiz. Ayrıca açıkta satılan dondurmaları güvenilir yerlerden almalıyız ve tarihi geçmiş olan dondurmaları kesinlikle tüketmemeliyiz

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104