Güvenli gıda tüketmek için yapılması gerekenler

Günlük yaşantımızda gıda işlemi için güvenli gıda seçmeliyiz. Sebze, meyve gibi gıdalar tabii hallerinde en iyi iken diğerleri ancak, işlendiğinde güvenli olurlar. Örneğin; Daima işlenmemiş süt yerine, pastörize edilmiş süt satın almalıyız ve taze veya şok dondurma işlemine tabii tutularak dondurulmuş tavuğu seçmeliyiz. Gıdalarımızı pişirirken, mükemmel yapılan bir pişirme ile tüm mikroplar öldürülür. Gıdanın bütün kısımlarının en az 75°C’ye ulaşması gerekir ve tavuğun pişirildiğinde bile kemik yanında halen pişmemiş kısım kalabilmektedir.

Donmuş et, balık ve tavuk eti pişirilmeden önce tamamen çözünmelidir.

Bununla birlikte pişmiş gıdaları vakit geçirmeksizin erken tüketmeliyiz. Pişmiş gıdalar oda sıcaklığına geldiği zaman, mikroorganizmalar çoğalmaya başlar. Güvenli tüketim için pişmiş besinler ısılarını kaybetmeye başlamadan hemen yenmelidir. Pişirilmiş gıdaları dikkatlice depolamalıyız ki gıdaları güvenli bir şekilde hazırlamak için 60°C üzerinde sıcak ve de 10 °C altında soğuk ortamlarda depolanması en uygunudur.

Pişirilmiş gıdalar bütünü ile tekrar ısıtma işlemine tabi tutulur ve yeniden ısıtma, depolama sırasında oluşabilecek mikroorganizmalara karşı en iyi koruma şeklidir. Bir kez daha yeniden ısıtma, gıdaların bütün kısımlarının en az 75°C’ye ulaşması gerektiği anlamına gelmektedir.

Pişirilmiş gıdalar ve çiğ gıdalar arasındaki teması önlememiz gerekmektedir. Çünkü güvenle pişirilmiş gıdalar, çiğ gıdalarla çok az bile olsa temas ettiğinde bozulma olabilir. Örneğin; Çiğ tavuk hazırlarken kullanılan bıçak ve kesme tahtası yıkanmaksızın, pişmiş tavuğun parçalanmasında kullanılmaz. Bu yüzden çapraz bulaşma olur. Gıdaların hazırlanışı işlemine başlanmadan önce ve her bir ara verme (kesinti) sonrası, eller çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır.

Balık, et, veya tavuk gibi çiğ gıdaların hazırlanmasından sonra diğer gıdaların işlemine başlamadan önce eller tekrar yıkanmalıdır.

Ellerinizde yara varsa eldiven kullanarak durumdan emin olunması gerekmektedir. Tüm mutfak yüzeylerini dikkatli bir şekilde temiz tutup, gıdalar kolaylıkla bozulduğundan, gıda hazırlanması için kullanılan her yüzey temiz tutulmalıdır.

Temizlik sırasında kullandığınız bezlerin temizliğine özen göstermeliyiz ve kullanımı bittikten sonra bezleri iyice yıkayıp kurumasını sağlamalıyız. Hayvanlar, gıda kaynaklı hastalıklara sebep olan mikroorganizmaları taşırlar. Gıdaları, sıkıca kapatılmış kaplar içerisinde saklamak en iyi korumadır.

Temiz su içmek önemli olduğu gibi gıda hazırlanması için de çok önemlidir. Eğer su stokları hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, gıdaya ilave etmeden önce suları kaynatınız.

Tüm bu belirttiklerime uyarsak güvenli gıda tüketiminde içimiz rahat olur.
 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104