Haber hırsızlığı tahammül sınırlarımızı aşmıştır

İnternet medyasından bazı kesimlerin uzun zamandan beridir haberlerimizi çalması sorunuyla uğraşıyoruz. Biz muhabir istihdam ediyoruz, muhabirlerimiz her gün haber üretiyor. Bazen bir haberi ortaya çıkarmak için günlerce uğraşılıyor. Gelin görün ki bizim para ve emek harcadığımız haberlerimiz, sayıları her gün artan internet gazeteleri tarafından çalınıyor.

Gazetemizde çıkan bir haberi biz henüz kendimiz web sayfamızda kullanmadan, çalıp onlar kullanıyor. Hele biz sayfamızda kullandıktan sonra, çalınma oranı artıyor. Çıldırmamak elde değil…

Gazetemizin avukatı bu hırsızlarla uğraşıyor, tek tek bu kişilere yasal işlem başlatıyoruz. Avukatımız kimisi için ara emri almayı başardı. Ancak bir bakıyorsunuz ansızdan yeni bir haber portalı açılıyor, o çalmaya başlıyor.

Bir bakıyorsunuz sadece sosyal medya üzerinden haber sayfası açan kişiler çıkıyor, haydi onlarla uğraşmaya başlıyoruz. O kadar fazladırlar ki, uğraşmak, enerji harcamak, onlarla baş etmek de kolay değil. Kimisi noktasına, virgülüne dokunmadan aynen alıp yayınlıyor, kimisi aklınca değiştiriyor ama hırsızlık olduğu çok belli. Kimisi haberi nereden aldığını yazmaya bile tenezzül etmiyor, sanki de kendisi hazırlamış gibi.

Bilgisayarın başına oturmuş bir veya iki kişi, haber çalıp yayınlıyor.  “Niye çalıyorsunuz?” diye sorduğumuz bazı kişiler, “Haberi sizden aldığımızı yazıyoruz” diyor. Hayır kardeşim, yazsan da yazmasan da benden almanı istemiyorum, almayacaksın. Almış da benden aldığını da altına yazmış. Ne yani o zaman hırsızlık olmuyor mu?

Çok önemli biriyle röportaj yaparız, bir devlet büyüğü, önemli şeyler söylemiş, ondan alıntı yaparsın, tümünü de yayınlamazsın, bu dünyanın her yerinde olur ama yok da benim her şeyimi çalacaksın. Mahkeme haberlerimden tutun da trafik kazası, çevre haberlerime kadar her şeyi de çalma be kardeşim. Bu çok büyük bir ayıptır, çok büyük bir haksızlıktır.

Bir Bilişim Yasası çıkarılamadı, yasa aslında şu andaki haliyle bu tür hırsızlıklara karşı yeterli de değil. Bu konuda da çalışma yapılması şart…

Haber çalma meselesi yalnızca bizim sorunumuz değil, haber üretimi yapan başka gazeteler de aynı sorunu yaşıyor. Bir grup gazeteci arkadaş bir araya geldi ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği çatısı altında, “Kurumsal Medya ve Internet Gazeteciliği Komitesi”ni kurdu. Gücümüzü birleştirip, daha etkin bir mücadelede kararlıyız. Hedef; Hırsızlarla etkin mücadele etmek…

İnternet ortamında yaygınlaşan haber hırsızlığı ve emek sömürüsüne karşı yasal işlem başlatılacak. Oluşturulacak “Medya Takip Hukuk Bürosu” aracılığıyla çalınan her haber ve içerikle ilgili ayrı yasal süreç başlatılacak ve bu süreçler ısrarlı bir şekilde takip edilecek. Komite yürüteceği mücadele için 9 prensip belirledi.

Gazetecilik yapmak isteyen, bu iş için personel istihdam etmiş olan, ciddi paralar harcayan gazeteler ayakta durabilmek için hırsızlarla mücadele etmek zorundadır. Komite adına yapılan açıklamada, “İnternet gazeteciliğine yönelik yeni medya sürecini saygıyla selamlıyoruz ancak ‘asalak’ ya da ‘çalıntı haberlerle’ kirlilik yaratanların onaylanması mümkün değildir” denildi.

Gerçekten de öyle, artık bu hırsızlık tahammül sınırlarımızı aşmıştır. Ekmeğini bu meslekten kazanan, bu iş için ter akıtan, emek veren herkesin destek vermesini bekliyoruz. Halkımız da çalıntı haberler yayınlayanlara itibar göstermemelidir.

Bir mağazadan eşya çalmakla bir gazeteden haber çalmanın farkı yoktur. Herkesi bu bilinçle hareket etmeye çağırıyor, yargının da yasaların elverdiği ölçüde bizlere yardımcı olmasını talep ediyoruz.

 

 

YORUM EKLE

banner107

banner75