Servis, hasta sayısını karşılamaya yetmiyor

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Kalp ve Damar Servisi’nin fiziki açından yetersiz kalması bu alandaki birçok ameliyatın günler sonraya aktarılmasına neden oluyor

Servis, hasta sayısını karşılamaya yetmiyor
  • 17 Nisan 2018, Salı 8:57

Ceren ÖZBİL

Ülkede kalp ve damar hastalıkları konusundaki artış Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Kalp ve Damar Servisi’nin fiziki açından yetersiz kalmasına neden oldu.

Bu serviste görev yapan doktorlar, hastaları yatıracak oda bulamamaları nedeniyle ameliyatları bir ya da bir buçuk ay süreyle ertelemek zorunda kalıyor.

Ayrıca serviste bulunan bu 7 odada sadece kalp ve damar cerrahisi servisindeki hastalar değil, aynı zamanda hastanede ayrı bir servisi bulunmayan göğüs cerrahisi hastaları da tedavi görüyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi doktorları, hastanede Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi’nin taşınması için en uygun alanın yine hastanenin üçüncü katında bulunan kafeterya olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Filiz Besim de hastanede yer sıkıntısı yaşandığını doğruladı ve özellikle kalp damar cerrahisini taşımak için de en uygun yerin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbnatoğlu devlet Hastanesi'nin üçüncü katında bulunan kafeterya olduğunu belirtti.

Kafeteryayı işleten Barış Deliceırmak’ın kardeşi Biray Deliceırmak ise uzlaşıya hazır olduklarını ve kafeteryanın bir bölümünü kalp ve damar cerrahisi yapılması için bırakabileceklerini söyledi.

Ancak kendilerinden istenilenin tamamen çıkmaları olduğunu kaydeden Deliceırmak, “biz burayı hava parası verip aldık. Kiramızı ödüyoruz, onlar kirayı almıyor. Gerekirse konu yargıya taşınsın” dedi.

Besim: İşletmeciden cevap bekliyoruz

Kalp ve Damar Cerrahisi’ni hastanenin üçüncü katında bulunan kafeteryaya taşımak için işletmeci ile diyaloğa geçtiklerini kaydeden Besim, işletmeciden cevap beklediklerini ifade etti.

Bu servisteki sıkışıklığı gidermek için bu alana ihtiyaç olduğunu söyleyen Besim, "bu kafeteryayı işletenler çok sevdiğimiz bir meslektaşımızın ailesi. Onları da mağdur etmek istemiyoruz. Bu nedenle çağırdık, görüştük şu anda onlardan cevap bekliyoruz" dedi.

Konunun daha önce de gündeme geldiğini kaydeden Besim, ancak o dönemdeki anlaşmazlıklar nedeniyle mahkemeye taşındığını söyledi.

Emiroğlu: Fiziki yapı yetersiz

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Ozan Emiroğlu, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Kalp Cerrahi Servisi’nin 2007 yılında kurulduğunu ve o dönemde genel cerrahi servisinde hizmet verdiklerini anlattı.

Daha sonra da yani 2009 yılında Kalp ve Damar Cerrahisi’nin şu anda bulunduğu ve yoğun bakım olan 7 odalı bölüme taşındığını kaydeden Emiroğlu, zaman içerisinde artan hasta sayısıyla bu bölümün Damar ve Cerrahi Servisi için yeterli olmamaya başladığını belirtti.

Emiroğlu, ilk yıllarda yılda 20 ameliyat yaparken şu anda yılda 200 ameliyat yaptıklarına dikkati çekerek, bazı hastaları da odalarda yer olmaması nedeniyle ameliyata alamadıklarını söyledi.

Ozan Emiroğlu, hastalara ameliyat tarihini bir buçuk ay sonraya vermek zorunda kalmaları nedeniyle birçok hastanın Türkiye’ye ya da özel hastanelere gittiğini belirtti.

“Göğüs cerrahisi de burada”

Emiroğlu, göğüs cerrahisinin de kalp ve damar cerrahisiyle aynı bölümde yer aldığını söyledi ve yedi odalı bu bölümün her iki servise de yetmediğini anlattı.

Bu konuda ilgili mercilere defalarca yazı yazdıklarını kaydeden Emiroğlu, hastanenin üst katında bir kafeterya bulunup, bu alanın Kalp ve Damar Cerrahi Servisi’ne dönüştürülebileceğini belirtti.

Ozan Emiroğlu, ancak kafeteryayı çalıştıranların buradan ayrılmak istemediğini ifade ederek göz önünde bulundurulması gerekenin kamusal sağlık olduğunu ifade etti.

“Personel sayısında da sıkıntı var”

Emiroğlu, personel sayısında da sıkıntı olduğunu ancak fiziki yapıdan kaynaklı sıkıntının personel sayısından kaynaklanan sıkıntıdan çok daha büyük olduğunu dile getirdi.

Birçok serviste yoğun bakım hemşiresi ile servis hemşirelerinin ayrı olduğunu ifade eden Emiroğlu, ancak Kalp ve Cerrahi Servisi’nde yoğun bakım hemşiresinin de servis hemşiresinin de aynı kişiler olduğunu belirtti.

“Hükümetin bu konuya el atmasını bekliyoruz”

Hükümet yetkililerinden üçüncü katta bulunan kafeteryanın Kalp ve Cerrahi Servisi’ne dönüştürülebilmesi için yardım beklediklerini kaydeden Emiroğlu, bir önceki hükümet döneminde bu konunun gündeme gelip, konun mahkemelik olduğunu anlattı.

Emiroğlu o dönemde kafeteryanın mühürlendiğini ve oranın Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi’ne dönüştürülmesi için plan çizimine gelen yetkili personelin de içeri giremediğini ifade etti.

Sarıtekin: Bölüm varsa servisi de olmalı

Genel Cerrahi Uzmanı Erhan Sarıtekin, göğüs cerrahisinin bir servisi olmaması nedeniyle hastaları Kalp ve Damar Cerrahi Servisi’nde kabul etmek zorunda kaldığını anlattı.

Çoğu zaman hastaları yatıracak servis bulamadığını ifade eden Sarıtekin, bu nedenle bazen hastaları Ortopedi bazen de Kulak Burun Boğaz servislerine yatırmak zorunda kaldığını ifade etti.

Personel konusunda da serviste ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Sarıtekin, şu anda bir hemşire bile hasta olsa nöbetlerin dönmeyecek durumda olduğundan söz etti. Sarıtekin, “madem ki Göğüs Cerrahisi diye bir bölüm var, bunun bir servisi de olmalı” dedi.

Birtan: Bu servis yetersiz kalıyor

Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Birtan, KKTC Kalp ve Damar Cerrahisi’nin 10 yıl önce hizmete girdiğini ve o dönemde bu serviste başarılı ameliyatların yapılacağına inanmayanlar olduğunu söyledi.

Ancak zaman içerisinde bu servise güvenin arttığını ve buna bağlantılı olarak hasta sayısının da arttığını kaydeden Birtan, bu servise ayrılan 7 odalı bölümün de artık yetersiz hale geldiğini belirtti.

Birtan, bu bölümünde kroner bypass cerrahisi, kapak cerrahisi, kapak onarımı, atan kalpte bypass, aort diseksiyonu, aort genişlemesi, kalp yetmezliği için lvad destek cihazları takılması gibi operasyonlar yapıldığını söyledi ve tüm bunlar karşısında servisin fiziki olarak yetersiz kaldığını belirtti.

“Burası artık servis değil, merkezdir”

Birtan, bu servisteki ameliyat masası ile yoğun bakım ve servisteki yatak sayısının artırılması gerektiğini söyledi ve “burası artık bir servis değil, bir merkezdir” dedi.

Hastanenin üçüncü katında bulunan kafeteryanın Kalp ve Damar Cerrahisi olabileceğinden söz eden Hasan Birtan, 2014 yılında oradaki kafeteryayı işleten kişinin sözleşmesi dolmasına rağmen oradan çıkmamakta ısrarlı olduğunu anlattı.

Ülkedeki hasta sayısında ciddi bir artış olduğunu kaydeden Birtan, “Bakanlık bu konuda ciddi adımlar atmalıdır” dedi.

Zaim: Saygınlığımızı yitiriyoruz

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Çağın Zaim, artık hastalara randevu verirken bile onları yatıracak yer bulup bulamayacaklarından endişe ettiklerini anlattı.

Kendisinin Gazimağusa’da da hizmet verdiğini kaydeden Zaim, oradan çağırdığı hastaları yer sıkıntısı nedeniyle geri göndermek zorunda kaldığını ifade etti.

Zaim, bu durumun doktorların artık hastaların gözünde saygınlığını yitirmesine de neden olduğunu belirtti ve “halkımız mağdur oluyor” dedi.

Deliceırmak: Biz uzlaşıya hazırız

Kafeteryanın işletmesini yapan Barış Deliceırmak’ın kardeşi Biray Deliceırmak, bir önceki bakan döneminde de aynı konunun gündeme geldiğini ve mahkemeye taşındığını anlattı.

Bu doğrultuda mahkemenin bakanlık tarafından zorbalık yapıldığı yönünde kanaat getirdiğini öne süren Deliceırmak, böylece kafeteryanın tekrar açılıp, hizmete geçtiğini kaydetti.

Ardından hükümetin ve Sağlık Bakanı’nın değiştiğini belirten Biray Deliceırmak, bu bakanın da kendileri ile görüştüğünü ve kendilerinin de kafeteryanın bir kısmını Cerrahi Servisi yapılması için verebileceklerini ifade ettiklerini anlattı.

Deliceırmak, ancak bunun üzerine Sağlık Bakanı’nın ricasından döndüğünü ve kendilerine “mahkemeye gider, sizi buradan atarım” dediğini iddia etti ve “burası bizim kiramızda, hava parası ile aldık. Biz uzlaşmaya hazırız ancak bizi buradan atamazlar. Diktatörlüğe pabuç bırakmayız. Burası hukuk devleti. Gerekirse mahkemeye gidelim” dedi.

“Zaten servis yapılmaya uygun değil”

Deliceırmak söz konusu alanın zaten servis yapılmaya uygun olmadığını ve damının asbest olduğunu belirtti.

Deliceırmak, kendileri bu kafeteryadan uzaklaşsa dahi bu konunun takipçisi olacağını ve asbest olan bir yere servis yapılmaya kalkılması durumunda olayı yargıya taşıyacağını anlattı.

Deliceırmak, oraya servis yapılması için Şehir Planlama Dairesi’nden gerekli izinlerin alınması gerektiğini söyledi ve “benim babam da bu hastanede çalıştı ve 200 binden fazla ameliyat yaptı. Bedavaya, para almadan yaptığı ameliyatlar var. Sağlığın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum” dedi.

“Kira almadılar”

Deliceırmak, ayrıca kafeteryanın kirasını ödemek için bakanlığa gittiklerini ancak kendilerinden kiranın alınmadığını iddia etti.

Bu konuda ellerinde noterden belgeler olduğunu kaydeden Deliceırmak, “kirayı kendileri almadı. Biz kiramızı hep düzenli ödedik” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık