'Halk Adamı' Ziya Rızkı!

Ziya Mehmet Rızkı, eskilerin deyişiyle Leymoson’da (şimdilerde ise Limasol) 25 Aralık 1919’da dünyaya geliyor… Fadile ve Mehmet Hulusi Rızkı’nın oğludur. İlk ve ortaokulu Limasol’da okuyor. Liseyi ise Limasol Yüksek Ticaret Lisesinde 1940’da tamamlıyor… İş hayatına ilk olarak İngiliz üslerinde “War Department Civilian Employees”de başlıyor. Polemitya, Limasol, Larnaka ve Lefkoşa’da olmak üzere on yıl çalışıyor. Sonrasında 1950’de askeri üslerdeki işinden ayrılarak Limasol’da İş Bulma Dairesi Müdür Yardımcısı olarak kamuya geçiyor.

Öncülük eden isim

Ziya Rızkı 1956’da Baf Çalışma Dairesi Müdürü olarak atanıyor. Uzun yıllar sonra sömürge idaresi altında 1957’de ilk defa oluşturulan Sosyal Sigortaların kuruluşunda büyük emeği geçtiği biliniyor. Ziya Rızkı çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle sosyal kişiliğini bütünleştiren ve bu olumlu enerjisini toplumsal aktivitelere harcamaktan yorulmayan bir yapıya sahipti. Bu yapısından ötürü de hem sosyal hem de sportif aktivitelere öncülük eden bir enerjiyle çalışıyordu.
Henüz 19 yaşında iken 1938’de Limasol Türk Spor Kulübünün kurulmasına öncülük ediyor. Spora desteği yaşam biçimi haline gelmişti. Sonrasında 1950’de Doğan Türk Birliği’nin kuruluşunda rol oynadı. Spor aktivitelerinin içinde hem futbolcu hem antrenör hem idareci hem de hakem olarak rol oynadı. Elbette toplumun güvenliği söz konusu olduğunda mücahit olmanın da öncüsü oldu… Limasol’da Ağustos 1958’de kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı’na (TMT) ilk yemini yapan da Ziya Rızkı’ydı… Mücahitlik yıllarında Leymosun’da herkesin abisi, babası olan bir roldeydi. Yani Ziya Buba veya Arap Ziya denildiğinde Leymosun insanının ona duyduğu sevgiyi saygıyı ve samimiyeti anlatan güzel hitaplardı…

Vekillik ve belediye başkanlığı yılları

Bu arada Limasol Serdarlığı görevini 1970’e kadar sürdürdü. Bu görevden 1970’te Temsilciler Meclisi seçimlerine aday olup milletvekili olduktan sonra ayrılıyor… Bilindiği gibi 1974 yazında Kıbrıslı Türklerin en büyük göçmen kitlesine sahip olduğu Leymosun’da Ağrotur Üssünde, HappyValley ve Paramal Göçmen Kamplarında huzur, dayanışma ve can güvenlikleri içinde olmaları için çok çaba sarf ettiği biliniyor… Yaklaşık 6 ay kadar kampta kalan Kıbrıslı Türklerin 12-27 Ocak 1975’te Türkiye üzerinden Leymosun’da göçmen düşenlerin  Kuzey’e sağ salim geçmelerini sağladı. Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin Kurucu Meclisi’nde Limasol vekili olarak görev yaptı… Sonrasında 1976’da partileşme süreci başladığında halkının yaşadıklarını derinden hissettiğinden ötürü muhalefeti seçtiğini ifade ediyor ve Halkçı Parti’ye giriyor. Halkın büyük desteğiyle 1976’da Girne Belediye Başkanlığına ezici çoğunlukla seçiliyor. Bir süre sonra da Toplumcu Kurtuluş Partisine geçiyor… İki dönem arka arkaya 9 yıl Girne Belediye Başkanlığı görevi yapıyor.

Denktaş'ın karşısına çıkan iddialı aday

Ziya Rızkı’nın siyasi yaşamı boyunca en önemli rolü 1981’de yapılan Kıbrıs Türk Federe Devleti Devlet Başkanlığı seçimlerine Toplumcu Kurtuluş Partisinden aday olmasıdır. Bu seçimlere kadar Denktaş’ın siyasi yaşamında ilk kez karşısına böylesi iddialı bir aday çıkıyor… Hatta bazı çevrelere göre Ziya Rızkı, Denktaş’a karşı seçimleri kazandı bile… Bunlar tabii ki çok iddialı sözler… Lakin 1981 seçimleri Türkiye’de 12 Eylül rejiminin gölgesinde yapıldı ve Türkiye’den dönemin askeri yetkililerinin seçimlere açıkça karıştığı çok konuşuldu. Ziya Rızkı’nın elbette Devlet Başkanlığı seçimlerindeki bu güçlü rüzgârı muhalefetin kitlelere nüfuz etmesine yeni bir soluk getirdiğini de eklemek lazım…
Bunlarla birlikte 1976’daki hem genel milletvekilliği seçimleri hem de devlet başkanlığı seçimleri açısından UBP ve Denktaş çok büyük güç kaybederken muhalefet adeta öne fırlıyor… UBP koalisyon hükümeti kurmak zorunda kalıyor… Devlet Başkanlığı seçimlerinde ise KTFD Anayasasına göre iki kez arka arkaya Cumhurbaşkanı seçilme hakkı veriliyor… İki yıl sonra biliyorsunuz Kıbrıs Türk Federe Devleti yerine 15 Kasım 1983’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan ediliyor… KKTC’de ilk kez yapılan milletvekilliği seçimlerini 1986’da TKP’den Girne vekili olarak seçiliyor. İkinci milletvekili adaylığı 1990 seçimlerinde oluyor… Bu seçimleri de kazanıyor… Lakin parlamentoyu boykot ettiklerinden ötürü KKTC Meclisine girmiyor.

Yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamadı ve tedavi gördüğü Londra’da 27 Ekim 1994’de vefat etti.
 

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75