Harikalar Diyarı: Key Museum

Alice’nin Harikalar Diyarı olur da biz klasik severlerin Harikalar diyarı olmaz mı? Olur elbet. Hem de buradan bir saat uçuş mesafesi 20 dakika da karayoluyla gidiş mesafesi kadar uzakta. İzmir harika bir müze kazandı. İzmir’in Torbalı mevkiinde. Adı da “KEY MUSEUM”. Kapıyı itip içeri girdiğiniz anda bambaşka bir dünyayla karşılaşıyorsunuz. 2015’de Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği İZKOD’un davetlisi olarak gittiğimiz seyahatte bizzat müzeyi gezmiş ve hayran kalmıştım. Zaten hayran kalmamak elde değil biz klasik severler için. Dünyada belli başlı az bulunan koleksiyon araçlar tek çatı altında Key Müzesinde toplanmış. Bu fırsat asla kaçmazdı.  Karşınıza önce çıkan, ilk imalat motosiklet ve Karl Benz’in dünyada ilk otomobil diye kabul edilen 1885 yılında  üretilen Benz Patent Motorwagen Otomobil oluyor. Otomobil tarihinde iz bırakıp damga vurmuş araçlar, sanki de hiç toprağa değmeden, hiç yol almadan, fabrikalarından çıktığı an kadar tertemiz ışıl ışıl. Her marka otomobilin en harika en gözde modelleri en can alıcı renkleriyle gelenleri karşılıyorlar adeta. Bizler orada dört saat kaldık fakat nafile. Yetmedi, doyamadık. Dünyada Müzelerin müzesinde ancak görebileceğiniz modeller, yüz üstünden yüz kondisyonda hepside. Kıymet biçmek paha biçmek inanın beyninizi yorar ancak. Müzenin tam ortasında birçok klasik severin hayalindeki üç otomobil konuşlandırılmış. Ferrari Dino, Lamborghini Miura ve Müzenin Yıldızı, piyasası milyon dolarlarda olan, 1956 model Mercedes Martı kanat Gullwing. İzmirli işadamları Murat ve Selim Özgörkey kardeşler tarafından toplanan 130 klasik otomobil ile 40 motosiklet, "Key Garage Museum" adıyla sergileniyor.

6 Mayıs 2015 tarihinde açılan, ulusal ve uluslararası klasik otomobil tutkunlarının buluşma adresi olan Key Museum’un çıkış noktası Özgörkey ailesinin sahip olduğu mükemmel araba koleksiyonu. Bu özel koleksiyonu bir araya getirmek için kötü durumdaki klasik arabaları toplayıp bir araya getiren ve otomobil severlerin beğenisine sunan aile, İzmir sakinleri ve otomobil tutkunlarından tam not almıştır. 12 yıl önce özel müzayedelerden ve koleksiyonerler den satın alınmaya başlanan klasikler, 1886 yılında üretilen ilk otomobilden 1885 model ilk motosiklete kadar toplam 170 parçanın sergilendiği müze, 7 bin metrekare alan üzerine kurulu. 1880’li yıllardan başlayıp, 2011 yılına dek uzanan koleksiyonda BMW, MINI, Mercedes Benz, Cadillac, Ford ve Porsche markaların ilk otomobilleri yer alıyor. Müzede ayrıca İkinci Dünya Savaşı öncesinde otomobilleri süsleyen kaput amblemlerini de görmek mümkün. Yine müzede 2 bin 550 adet model otomobil, 1950’li yıllara ait benzin istasyonu, 1990’lü yıllardan 1960’lara kadar olan süreçteki benzin pompaları ve otomobil temalı eşarplar sergileniyor.

Batmobil, maket otomobille başladı

Batman'ın otomobili olan Batmobil'in en sevdikleri oyuncak olduğunu söyleyen Özgörkey kardeşler, adeta müzenin ilk temelleri o günlerde atılmış oldu. Şimdi o Batmobil'in büyüdü ve 1966 yılında gösterilen “Batman The Movie”  Filminde oynayan Batmobile ve Batcycle bile alıp müzeye koydular. Murat Özgörkey, koleksiyonerlik virüsünün vücuduna model arabalar ile girdiğini söylüyor.  Çocukluk yıllarında başlayan maket merakı uzaktan kumandalı otomobil, tekne ve helikopter modelciliğiyle ilerlemiş. Üniversiteden mezun olduğu sene yurtdışından döndükten sonra da model araba satın almaya başlamış ve 14 yıl içinde topladığı arabaların sayısı 9 bine ulaşmış. Tam 9 bin!... Müzede ayrı bir bölümde cam vitrinlerde 2.550 tanesi göz banyosu yapıyor ziyaretçilere.

Otomobil maskotları

Otomobil maskotları, motor kaputunun üzerine yerleştirilen ve genellikle otomobil şirketlerini sembolize eden süsleme araçlarıdır. Ancak otomobil şirketlerinin dışında, otomobillerini süslemek ve özelleştirmek isteyen kişiler de kendilerine özel maskotlar üretebiliyorlardı. Özel alaşım metallerden yapılan bu kişiye veya aileye özel maskotlar sınırlı sayıda yapılıyordu. İlk örneğinin Mısır Firavunu Tutankhamon’un at arabasında kullanılan ve şans getirdiğine inanılan bir “şahin” olduğu varsayılır. Yakın geçmişteki modern ilk örnekleri ise 1912 yılında “The Boyce Motometer” ile başlamıştır. Maskotlar özellikle 1920’li ve 1950’li yıllar arasında çok yaygın olarak kullanılmışlardı. Müze’de bu maskotlar için de özel bir yer ayrılmış ve tüm ihtişamları ile ziyaretçileri karşılamaktalar.

Key Müzesi, insanı Avrupa’nın göbeğinde bir müzeye gitmişsin edasıyla büyüleyen, koleksiyonerliğin ne büyük bir tutku olduğunu insana bir kez daha gösteren Türkiye’nin en güzel müzelerinden biri. Söylenecek o kadar çok şey var ki müzeyle ilgili, lafı fazla uzatmadan, KTKOD olarak ziyaret ettiğimiz müzeden çektiğim fotoğraflarla az da olsa merakınızı gidermeye çalışayım. İzmir’e yolunuz düşerse mutlaka ama mutlaka KEY MUSEUM’a birkaç saatinizi ayırın. Pişman olmazsınız temin ederim. Hayalinizdeki klasiği orada bulacaksınız.

İletişim bilgileri :

Adres: Çapak Mahallesi, Özgörkey Caddesi, No:5 35860 Torbalı/İzmir

Telefon: (0232) 850 35 35

http://www.keymuseum.com/

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104