Hastanedeki rezalet!

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde önceki gün çok kötü bir olay oldu.

Hiç olmaması gereken; “rezalet”, “skandal” diye nitelendirilecek bir olay...

Hastanede mide ağrısı ve kansızlık nedeniyle yatan 88 yaşındaki Akıle Vardan’a B RH pozitif yerine A RH pozitif kan verildi.

Yanlış kan verilmesi nedeniyle komaya giren kadın dün sabah hayatını kaybetti.

Şifa bulmak için hastaneye giden bir insanın böyle bir muameleye maruz kalmasına “rezalet” denmez de ne denilebilir?

Bu yapılan, “hata insanlara mahsustur” ya da “her insan hata yapar” gibi sözlerle geçiştirilebilecek bir hata değildir.

Evet her insan hata yapabilir ama bazı meslekler hiç hata kaldırmaz.

Bazı mesleklerde sorumluluk çok yüksektir, hele de insan yaşamıyla ilgisi varsa...

Yargısız infaz yapmak istemiyoruz, o hemşirenin nasıl, hangi şartlarda o hatayı yaptığını bilmiyoruz ama ölme ihtimali çok düşük bir insana durup dururken yanlış kan verip ölümüne neden olmanın hiçbir mazereti olamaz.

Devlet hastanelerinin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, insanların buraya güveninin artması gerekirken bu tür hatalar ve sorunlarla güven azalıyor.

TIP-İŞ ve Tabipler Birliği, sağlıktaki sorunlara defalarca dikkat çekti.

TIP- İŞ Başkanı Sıla Usar İncirli, bir süre önce sorunlar çözülmezse hastanelerde istemediğimiz olaylarla karşılaşabileceğimizi söylemişti.

Sıla Usar İncirli, birçok sorun bulunduğunu, hekimlerin, hemşirelerin iş yükü altında ezildiğini, insanların mesleğini zor şartlar altında yürüttüğünü söylemişti

İşte, söylenenler çıkmaya başladı.

Hemşire hakkında soruşturma başlatılmış...

Elbette yaptığının cezasını çekecektir, ihmali vardır, bir insanın ölümüne neden olmuştur ama hemşireye ceza vermekle sorunlar bitecek midir?

Eğer hastanelerde rahat çalışma koşulları yaratamazsanız, binanız dökülüyorsa, araç gereciniz yetersizse, çalışanlar sorunlar altında eziliyorsa, mutsuzsa, genel olarak sağlık sistemi bozuksa yalnızca bir hemşireye ceza vermek neyi değiştirebilir ki?

Tabii ki hiçbir şeyi?

Ne isterse olsun, hastaneye şifa bulmaya giden birisini bu sorunlar ilgilendirmez.

İnsanlar sağlık sorunlarına çözüm bulmak için hastaneye gidiyor, orada ne sorun olursa olsun, en iyi şekilde tedavi olmak, iyileşerek evine dönmek ister.

Yok ki saçma sapan bir nedenden dolayı hayatını kaybetsin.

Gerek kamuda, gerekse özel sektörde çok basit ameliyatlarda, ya da basit demeyelim de “ölüm riski düşük olan ameliyatlar ve tedavilerde insanların ölmesi”, genel olarak sağlık sektörüne bir güvensizlik doğmasına neden olmaktadır.

Bir sivilceden ameliyat edilen adamın, estetik ameliyatı olan kadının hayatını kaybetmesi, sedyeden birkaç kez düşürülüp boynu kırılarak ölen insanın, yanlış kan verilerek ölen yaşlı kadının durumu, tabii ki kamu ya da özel olsun tüm hastanelerden iyi hizmet bekleyenleri endişelendiriyor.

Bazıları özelde, bazıları kamuda karşımıza çıkan sorunlar, sağlığın aslında bir bütün olarak sorunlu olduğunu göstermektedir.

Elbette sağlık alanda ölüm çok sürpriz değildir, en basit gibi görünen ameliyatlarda bile ölüm riski vardır, bunu kabul ediyoruz ama bunu kabullenebilmek için sağlığın sorunlardan arınması gerekmektedir.

İnsanlar sürekli olarak iyi hizmet almadığı yönünde şikayet ederse, memnun olmazsa, ilaç bulamazsa, arızalı cihazlar nedeniyle tedavisini ertelerse, döküntü binalar ona güven vermezse, iş yükünden dolayı canından bezmiş veya aldığı paradan memnun olmayan hekimler ve hemşirelere tanık olursa, tabii ki sağlıkla ilgili herkese önyargılı bakar ve genelleme yapar...

Bizim için çok önemli olan sağlık çalışanlarına karşı bir önyargı oluşmaktadır, yanlıştır ama oluşmaktadır, bu da çözülemeyen sorunlar nedeniyledir.

Onca sorun varken kamu ve özel sektör hekimleri sürekli bir birleriyle didişmektedir, kavga etmektedir, halk hekimlerin kavga ettiğini görmek istemiyor, onlardan hizmet bekliyor, ortalık toz dumanken yetkililer sorun olduğunu kabullenmemektedir.

İşte sonuç ortada, bir insan ihmal yüzünde hayatını kaybetmiştir, şimdi bunun hesabını kim verecektir?

Sorunları bir bütün olarak ele almak şarttır, sorunlar olduğunu kabullenmek lazımdır, sorun olduğunu kabul eder ve üzerine gidersek, geri kalmış ülkelere özgü bu rezaletleri de yaşamamış oluruz.

 

 

YORUM EKLE