Hayat pahalılığı oranı olan yüzde 8.83 maaşlara yansıtılacak

İstatistik Kurumunun açıklamasına göre, KKTC’de, 2021yılının ilk 6 aylık enflasyon (hayat pahalılığı oranı) yüzde 8.83 olarak gerçekleşti. Kamu çalışanları ve emeklileri ile sosyal sigorta emeklileri bu ay sonu bu oran kadar artış alacak. Geçen yılki 6 aylık oran ise, yüzde 4.38 idi. Demek ki, geçen yıldan bu yıla ayni periyota göre hayat yaklaşık 2 katı pahalılaşmış durumdadır.
Aylık bazda değerlendirecek olursak, KKTC de 2021 yılı Haziran ayı enflasyon oranı da, aylık bazda, 6 ayın en yükseği olan, yüzde 3.14 olarak açıklandı. Geçen yılın Haziran ayı ile bu yılın haziran ayına kadarki 1 yıllık dönemdeki oran da, yüzde 19.93 olarak gerçekleşti. Bir önceki yıldaki ayni dönemleri kapsayan yıllık periyot ise, yüzde 8.36 idi. Burada da, geçen yıla göre yaklaşık 2 katından fazla bir pahalılıkla karşı karşıyayız.
Diğer bir tespitte, bu yılın ilk 2 ayında hayat pahalılığı yüzde 0.46 iken geri kalan 4 ayda yapılan zamlar ve döviz artışları ile birlikte hayat pahalılığında, yüzde 8 den fazla yükseliş görülmüştür.
2021 yılı ana mal gruplarının 6 aylık sonuçlarına bakacak olursak, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubu yüzde 17.06, sağlık ana grubu yüzde 16.23, ulaştırma ana grubu yüzde 15.07 ve lokanta – oteller ana grubu da yüzde 14.29 ile, 6 aylık toplam enflasyon oranı olan yüzde 8.83’ün oldukça üstünde artış göstermiştir.
Öte yandan, hükümet, ekonomik tedbir ve kaynak yetersizliği nedeniyle bu yıl oluşacak 6 aylık enflasyon oranının sadece ilk 2 ayının toplamının yani sadece yüzde 0.46’sının maaşlara yansıtılacağı kararını almıştı. Fakat, bu uygulamayı yasa yapmak yerine, kanun hükmünde kararname ile yapmak isteyince, Anayasa Mahkemesi de bu kararı iptal etmişti.
Mahkeme kararına göre, kamu çalışanlarına ve emeklilerine, belediye çalışanlarına ve sosyal sigorta emeklilerine bu ay sonunda uygulanacak maaş artışı, yüzde 8.83 olacaktır. Bu bağlamda, yılın 2. Asgari Ücreti’nin de süratle belirlenmesi gerekmekte ve yeni asgari ücretin belirlenmesinde de, hayat pahalılığı oranı önemli oranda baz oluşturmaktadır.
2021 yılı 6 aylık enflasyonunun, 2020 yılının 6 ayına göre oldukça yüksek gerçekleştiğini görüyoruz. Burada, özellikle petrol fiyatlarının geçen yıla göre daha yukarı seviyelerde olması, üst üste yapılan akaryakıt zamları ve döviz kurlarının oldukça yükselmesi ile hemen hemen her şeye zam gelmesi de, önemli rol oynamaktadır…
Türkiye de ise, 2021 yılı 6 aylık toplam enflasyon oranı, yüzde 8.45 olarak gerçekleşmiştir. İki Ülkeyi karşılaştırdığımızda, KKTC deki 6 aylık toplam enflasyonunun, Türkiye deki 6 aylık enflasyonunun yüzde 0.38 puan üzerinde gerçekleşmiş olduğunu görmekteyiz. İki ülke arasında 6 ayda birbirine çok yakın enflasyon oranları çıkmıştır. Bu konuda iki ülke karşılaştırmasının yıllık bazda yapılması daha sağlıklı olmaktadır. Zira, aylık oranlar, ekonomik konjonktür ve fiyat değişimlerine göre iki ülkede farklılıklar gösterebilir ve değerlendirme eksik kalabilir.
Özellikle, akaryakıt zamları, birçok sektörün girdi maddesi olduğu için, ulaşım giderlerini ve ülkede pahalılığı artırmakta, enflasyon oranlarını yukarıya çekerek, dar gelirlilerin satın alma gücünü düşürmektedir.
Döviz arttıkça, piyasadaki fiyatlar yükseliyor, vatandaşın satın alma gücü ve tüketimi daha da düşüyor. Temel gıda fiyatları oldukça yükseldi. İnsanlar kazandıkları ile ancak karınlarını doyurup sabit giderlerini karşılayabiliyorlar.
Özel sektörde çalışanların çoğunluğunun ya maaşları azaldı, ya da işlerini kaybettiler veya işyerlerini kapatmak zorunda kaldılar. Vatandaş tüketim yapmayınca, birçok sektör iş yapamaz duruma geldi. Özellikle, esnaf ve küçük işletmeler perişan durumda.
Son tahlilde, ülkemizde, piyasaya düzenli para kanalize eden kamudan maaş alan büyük bir kitle mevcuttur. Ekonomimiz içinde oldukça fazla ağırlığı olan on binlerce devlet ve yerel yönetimlerde çalışan, emekli olan ve sosyal sigorta emeklisi olanların maaşlarında bu yılın ilk 6 ayı için gerçekleşecek maaş artışı ile birlikte, on binlerce kişinin, özel sektörde harcayacağı aylık yaklaşık 40- 45 milyon TL tutarındaki ek kaynağın, piyasaya, özel sektöre girmesini sağlayacaktır. Bu durum da, piyasada bir hareket yaratmaktadır.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alper Tenekeci
Alper Tenekeci - 1 yıl Önce

Kktc yönetimine teşekkürler. Bu münasebetle kktc ye devamlı yardım eden ANAVATANIMA Teşekkürlerimle MİNNETTARIM

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104