Hayvancılıkta biyoteknoloji-2

Günümüzde değişik hastalıklar nedeniyle tonlarca hayvansal gıdanın çöplere döküldüğü, kuş gribi ve deli dana hastalıkları ile hafızamızdaki tazeliğini korumaktadır. Biyoteknolojik yöntemlerle hayvan hastalıklarına etkili aşılar yapılması, kullandığı yemlerden daha çok faydalanabilen verimli ve kısa sürede gelişen hayvan ırkları geliştirilmiştir. Söz gelişi bir araştırmada, embriyosuna gelişme artırıcı gen aktarılan sazan balıkları, atalarına göre 0 oranına daha fazla ağırlık oluşturmuşlar. Bu şekilde özellikte hayvan ırklarının yetiştirilmesi konusunda biyoteknolojik metotlar oldukça başarılı olmuştur.

İnsanların yıllar boyu süren ıslah çalışmaları ile elde edilmek istenen sonuçlara suni tohumlama, embriyo transferi gibi teknolojiler ile çok daha hızlı bir şekilde ulaşılabilmiştir. Bu şekilde başta verimlilik olmak üzere, bakım masraflarının azalması, zamandan kazanılması en önemli avantajları oluşturmuştur.

Bunun yanında hızla artan dünya nüfusuna ve kıtlığa bağlı olarak artan gıda gereksinimi daha hızlı bir şekilde giderilmeye çalışılmaktadır. Hayvancılıkta biyoteknolojinin kullanımı dünya ve insanlık için faydalı sonuçlar doğurmaktadır.

1)Hayvan ıslahında moleküler biyoloji ve biyoteknolojik yöntemlerin kullanılması ile ekonomik değeri yüksek havanların geliştirilmesi

2)Yaban ve evcil hayvan gen kaynaklarımızın korunması ve genetik olarak tanımlanması

3)Hayvansal ilaç ve aşıların geliştirilerek kullanıma sunulması

4)Transgen teknolojisi ile ilaç üretimi

5) Yüksek kalitede ve miktarda hayvansal ürün elde edilmesi

6) Hayvan hastalıklarından kaynaklanan ekonomik kayıpların önlenmesi ve maliyetlerin düşürülerek hayvansal ürünlerin daha ucuza elde edilmesi gibi faydalar sayılabilir.

Bilim insanları son 7-8 yıl içinde sentetik olarak hayvansal et elde etmeyi başarmışlardır. Fakat henüz maliyetlerin çok yüksek olması ve sağlık açısından değerlendirilmelerin tamamlanmamış olması gibi bazı sıkıntılar vardır. Son yapılan çalışmalara göre sentetik etten elde edilecek bir hamburgerin 322 dolar civarında olduğu açıklanmıştı. Bu tarz gelişmeler gelecek yüzyıllarda biyoteknoloji ve ürünlerin nerelere doğru gideceğinin küçük göstergeleridir.

Sonuç olarak bilim alanında sağlanan gelişmeler, insanoğlunun hayat kalitesini artırabilecek yapıdadır. Fakat en önemli sıkıntı insanoğlunun bu gelişmeleri iyi niyetli mi yoksa kötüye mi kullanacağı konusundadır.

YORUM EKLE

banner75