Helal olsun Günay Kibrit’e; 1 asansör de mahkemelere ver

   Ortopedik Özürlüler Derneği, Dünya Engelliler Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Geçitkale, Tatlısu, Yeniboğaziçi, Mehmetçik ve Akdoğan Belediyelerinin gönüllü olarak yer alacağı Hayata Aktif Katılım (HAK) projesini tanıttı. Basın toplantısına söz konusu belediyelerin başkanları da katıldı. Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, ilk etapta belirlenen 5 belediyeye ait sınırlar içinde yaşayan bedensel engellilerin erişimine imkân tanıyacak, engelli standartlarına uygun, erişebilir alanlar oluşturulmasının hedeflendiğini söyledi.

   Esas amaç, engellilerimizin topluma tam anlamı ile bütünleşmiş bir şekilde, hayata aktif katılması, sosyalleşmesi ile hizmetlere ve kamuya açık alanlara erişebilmesine olanak sağlanması…

   Günay Kibrit, dernekten ve 5 belediyeden temsilcilerin, Türkiye’de bu konuda iyi örnekleri olan Mersin ve Tarsus Belediyelerini ziyaret ederek, bilgiler alınacağını, akabinde tüm belediyelerin de katılımı ile düzenlenecek bir seminerde bu bilgilerin paylaşılacağını belirtti.

   Toplantıda konuşan Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, Akdoğan Belediye Başkanı  Ahmet Latif ve Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, projenin önemine vurgu yaptılar. Bu arada Cemil Sarıçizmeli, kamusal alanların dışında kalan alanlara da erişimde ciddi sıkıntılar olduğuna işaret ederken. Hasan Öztaş da bu konuda ülkenin çağdışı kaldığını kaydetti.

   Konuşmaların ardından yeniden söz alan Günay Kibrit, Geçitkale Belediyesi’ni ziyaretlerinde, bölgede bedensel engelli bireylerin taşınması için gerekli aracın eksik olduğunu tespit ettiklerini, bu amaçla derneğe ait olan iki asansörlü araçtan birini Geçitkale Belediye’sinin kullanımına verdiklerini ifade etti.

   Devletin yapması gerekeni, Ortopedik Özürlüler Derneği yapıyor; ne ilginç değil mi? Oldu olacak, bir tane de mahkemelere versinler de, mahkemede davası olan bedensel engelliler hiç olmazsa, İngiliz döneminden kalma binanın basamaklarını çıkmakta zorluk çekmesinler, rahata erişmiş olsunlar.

   Aslında bu konuya daha önceleri de değinmiştim. Şimdi Günay Kibrit’in bu jestini öğrenince yeniden değinmekte yarar gördüm. Bir gün mahkeme koridorlarında otururken, zar-zor yürüyerek yanıma yaklaşan bir vatandaş, “Akay Bey, ben sizi tanıyorum. Siz de gördünüz, Allah aşkına bu eziyet dayanılır gibi mi? Bedensel engelliyim, davam var diye geldim, ama gördüğünüz gibi işkenceden farkı yok” diye dert yanmıştı.  Anımsadığım kadarıyla ünlü güreşçilerden merhum Ali Çerkez’in oğluydu veya akrabasıydı. Zamanında  itfaiyeci olan Ali Çerkez, sağlam bir güreşçiydi ve bir defasında yine ünlü güreşçilerimizden  merhum Mehmet Şemmedi’nin sırtını yere getirmişti.

   Diyeceğim o ki, söz konusu yazıyı yazdıktan sonra, başta eski bakan ve milletvekillerinden, iyi saatte olsun, Özel Tahsin ve yine eski milletvekillerinden Ergün Vehbi olmak üzere; çok kişi aramış ve onlar da mahkeme binalarına geldiklerinde, duruşma salonuna ulaşabilmek için adeta azap çektiklerini dile getirmişlerdi… Bu durum, devletin utancı ve ayıbı değil midir? Esasında bu tür eksiklikleri gidermek de, devlet adına hükümetlerin görevidir. Hükümetler çare üretmekle mükellef değil midir? Bu kadar mı zordur bunları yerine getirmek? Bu kadar acizlik olabilir mi? Anlıyoruz; devletin olanakları belli. Öyle de, böyle basit bir ihtiyacı iş insanlarımız da halledebilir. Yeter ki, ciddiye alınsın, el atılsın ve karar verilsin.

   Ortopedik Özürlüler Derneği, Geçitkale bölgesinde bedensel engelli bireylerin taşınması için, gerekli aracın eksik olduğunu tespit etmiş ve Geçitkale Belediyesi’ne bir asansörlü araç vermiş… Helal olsun vallahi. Başkan Günay Kibrit’in şahsında tüm Ortopedik Özürlüler Derneği yöneticileri ve üyelerini canı gönülden kutlamak gerek. ‘Sarayönü politikasına’ hapsolan gelmiş geçmiş hükümetlerin yapamadığını, başaramadığını onlar yapmış bulunuyor. İçimizden bir ses, ‘Bir tane de Lefkoşa’daki mahkemeler binasına verseler’ demek geliyor, bir başka ses de ‘Aman sakın ha!’ anlamında başını sallıyor.

   Hükümetlerin yapması, eksiklik ve aksaklıkları gidermesi gerekeni sivil toplum örgütleri yapacak olduktan sonra, o zaman ‘yürütmeye ne gerek var’ diye de sormadan edemiyoruz. 

    

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104