Helal olsun Serdaroğlu ve ‘Atatürkçü öğretmenler çok yaşa’

 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ı yalnız Türk çocuklarına değil, dünya çocuklarına da armağan etmişti… Nitekim yıllardan beri söz konusu tarihte, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çocuklar Türkiye’de olduğu gibi, KKTC’de de buluşur, Türk çocuklarıyla kaynaşır, etkinliklere katılırlar. Dünya barışı ve de ülkeler arası dostluk bakımından bunun ne denli önem taşıdığını vurgulamaya gerek yok herhalde. Atatürk’ün 23 Nisan ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ armağanı ‘Yurtta barış dünyada barış’ sözüyle ne kadar uyumlu olduğu inkâr edilemez.

   Öğretmenler Günü nedeniyle çeşitli mesajlar yayımlandı. Öğretmenlerin, ülkemizin geleceğine yön verecek olanların yetiştiricileri, özveri ve sevginin sembolü olduğu ifade edildi. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “Birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir” dedi. Acaba tümü de öyle mi? Mesela Türkiye’de Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul ettiği tarih olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamayanlar da mı birlik ve beraberliğimizin teminatıdır? Bildiğimiz kadarıyla onlar, bir başka deyişle iki öğretmen sendikası, Atatürk’ün, Başöğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım’ı değil de, UNESCO’nun 5 Ekim tarihini kabul ediyorlar. UNESCO bu tarihi 1994 yılında ilan etmişti. Halbuki Türk öğretmeninin günü bundan yıllar önce kutlanmaktaydı. Türkiye’de Öğretmenler Günü kutlanırken, UNESCO’nun karnında pireler uçuyordu.

   Gerçek Öğretmenler Günü nedeniyle çok güzel ve anlamlı mesajlar yayımlandı. Bunlardan biri de Kıbrıs Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Ümit Serdaroğlu’na ait. Özetle şöyle dedi:

   “KKTC’deki öğretmenler, öğrencinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini ve vatanını seven ve daima yüceltmeye çalışan yurttaşlar olarak yetiştirmenin gururunu yaşamaktadır. 24 Kasım Türk öğretmeninin şeref günü, ona olan saygıyı yenileme ve onun yüceliğini anma günüdür.”

   Öğretmenlerin bir nesilde biriken görgü, terbiye ve bilgiyi diğer nesillere aktaran toplumun en önemli parçası olduğunu belirten Serdaroğlu, “İnsanların hayatla mücadelesini sağlayan, refaha ve haysiyete dayanan bir yüksek hayat tarzını mümkün kılan öğretmenlerdir. Öğretmenler insanları hayata hazırlayan bilgi ve kültür veren, onları şekillendiren insan mimarlarıdır” ifadelerini kullandı.

   Bu güzel izahatından dolayı başlıkta “Helal olsun Serdaroğlu ve Atatürkçü öğretmenler çok yaşa”  demeyi uygun bulduk.

   Kıbrıs Türk halkı bu günlere ulaşabilmişse, bir devlet sahibi olabilmişse, kendi vatan toprağında başı dik, alnı açık, özgür bir yaşam sürebiliyorsa, uzun soluklu onurlu mücadele sayesindedir. Bu mücadelede öğretmenin rolü her zaman önem kazandı ve yol gösterici oldu. Halkı aydınlatmak ve uyandırmak için her türlü zorluklara rağmen canla başla çalıştılar, topluma yön verdiler. Bunları yaptıkları için İngiliz sömürge idaresince sürgüne gönderilen, cezalandırılan çok öğretmenlerimiz oldu. Ancak onlar yılmadılar ve Atatürk ilkelerine bağlı olarak, milliyetçi, mücadeleci bir gençlik yetiştirmenin asli görevleri olduğunu idrak ettiler.

   Şimdilerde Türk bayrağını görüp de başını çevirenlere karşın, o zor günlerde henüz Türkiye Büyükelçiliği değil, Konsolosluk binasının Rum kesiminde olduğu dönemde, ilkokul öğrencilerini alıp da oradan geçirerek, direkteki Türk bayrağını gösteren, ‘İşte Türk bayrağı, işte bizim bayrağımız” diyen cesur öğretmenler vardı. Hem de Türk bayrağını asmanın, bulundurmanın yasak olduğu günlerde! Onları ve bu vatan uğruna hizmeti geçen, nice aydınlar yetiştiren öğretmenleri saygıyla selamlar, aramızdan göç edenleri rahmetle anarız.  

                                                                                 ***

Mehmet Soysal, Alsancak’ta; Güllüzar da

Karaoğlanoğlu’nda sonsuzluğa uğurlandı

   Alsancak bölgesinin tanınmış ve sevilen simalarından, Soysal ailesinin büyüğü, iyiliksever ve müstesna insan Mehmet Soysal’ın vefatı kendisini tanıyanları üzüntüye boğdu. Sevgili eşi Nevin hanım, evlatları İlknur-Kutlu Oklu, Öznur Soysal, Feriha-Ali Yorulmaz, torunları Nazlı Şehkar, Nevin Oklu, Hasan ve Ela Sayılı, Fırtına ve Rüzgar Yorulmaz, kardeşleri Nedime ve Erol Soysal, vefatını tüm akraba, dost ve sevenleri ile paylaştılar, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler. Aile ayrıca sonsuz acılar içinde olduklarını ifade ettiler.

   65 yaşındaki Mehmet Soysal’ın, evinin ikinci katındaki balkonda klima ünitesi üzerinde anten kablosunu tamir etmek için çıktığı sırada dengesini kaybederek 60 cm yükseklikten balkona düştüğü ve yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşama veda ettiği öğrenildi.

   Bu arada Özdamar ailesinin meleği, iyi insan Güllüzar Özdamar’ın vefatı derin üzüntü yarattı. Kızı Kader Özdamar Dinçler, damadı Hüseyin Uğur Dinçler, torunları Nilgün-Vedat Dinçler, acılarının büyük olduğunu ifade ederek, dün Karaoğlanoğlu’nda son yolculuğuna uğurlandığını belirttiler. Levent Sönmez ve Ailesi ile Pasha Group adına yayınlanan taziye mesajlarında, Kader Özdamar Dinçler’in annesi, Hüseyin Uğur Dinçler’in kayınvalidesi, Nilgün ve Vedat Dinçler’in anneannesi Güllüzar hanıma Allah’tan rahmet, yaslı ailesine başsağlığı dilediler, nur içinde yatmasını ve mekânının cennet olmasını temenni ettiler.

    Öte yandan Lefkoşa’nın bilinen isimlerinden, iyi insan, Sonakın ailesinin saygıdeğer büyüğü Hüseyin Sonakın dün Lefkoşa’da sonsuz yolculuğuna uğurlandı. Kıymetli eşi, can yoldaşı ve hayat arkadaşı Emete hanım ile evlatları Mine Sonakın Kömürcüler, Meliz Sonakın, damadı Halil Kömürcüler, torunları Ali Kömürcüler ve Bade Hamidan, sonsuz acılar içinde olduklarını belirttiler, tüm akraba, dost ve sevenlerine duyururken, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

   Diğer yandan Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu ve Personeli adına yayınlanan taziye mesajında, üyeleri Vural Cevdet Türkmen’e Tanrı’dan rahmet, yaslı ailesine başsağlığı dileğinde bulunuldu. K. T. Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar ve Yürütme Kurulu da, uzun yıllar Birliğe hizmet veren Ömer Tarhan’a Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabır ve başsağlığı dileğinde bulundu. Polatpaşa Lisesi Ailesi de, eski müdürlerinden Mehmet Günay’a Ulu Tanrı’dan rahmet, ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı temenni etti, mekânının cennet olmasını diledi.

YORUM EKLE

banner75