Hem suçların artmaması, hem de adaletin gecikmemesi gerekir

Gazetemizde ya da diğer gazetelerde polisiye haber olmayan gün yok…

Geçmişte polisiye haberlere, mahkeme haberlerine iki- üç sayfa yeterdi.

Şimdilerde ise bazılarını elediğimiz halde sayfa 15- 16’ya kadar polisiye haber koyduğumuz oluyor.

Cinayet, hırsızlık, gasp, kundaklama, uyuşturucu, taciz, tecavüz, yolsuzluk ve daha neler neler…

O kadar çok polisiye haber var ki kendimizi güvende hissedemiyoruz, endişe ediyoruz.

Polis ve mahkemeler yoğun bir şekilde çalışıyor ama suçların da arkası kesilmiyor.

Tabii bir taraftan da kamu ve özeldeki yolsuzluklar var.

Yolsuzluklar da büyük artış gösterdi.

Ülkede son 12 yıl içinde Telekomünikasyon Dairesi’nden Motorlu Araç Mukayyitliği’ne, Tapu ve Kadastro Dairesi’nden Gelir ve Vergi Dairesi’ne kadar birçok kurumda yolsuzluk yapıldığına yönelik dosyalar hazırlandı.

Bu dosyaların birçoğuyla ilgili soruşturma hâlâ tamamlanıp, yargı süreci başlatılmadı.

Yıllardır bu konudaki onlarca dosya ile ilgili soruşturmanın tamamlanmaması vatandaşların, kamu kurum ve kuruluşlarına karşı olan güvenini sarstı.

Yolsuzlukla ilgili onlarca dosyanın poliste ve Hukuk Dairesi’nde durması ülkede ciddi bir huzursuzluğa neden oluyor.

Vatandaşlar bu durumu, “Yapanın yanına kalır” diye değerlendiriyor.

Gecikmez ve zamanında tecelli bulursa adalet, adalettir, aksi durumda hem vicdanlarda yara olarak kalır, hem de caydırıcı olmaz.

Suçların engellenmesi için yapacak çok iş var.

Ülkeye girişlerde ciddi denetim, bunlardan yalnızca birisi.

Tabii devam eden soruşturmalarla ilgili gecikmeler büyük tepki çekiyor ve onun için de tedbir alınmalı.

KIBRIS Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yapan, emekli yargıç, avukat Hasan Sözmener, ülkedeki yolsuzluk olaylarının çözülmesi için, poliste bu alanla ilgilenen ayrı bir birim oluşturulması ve gerekli kriminal laboratuvarların da kurulması gerektiğini söyledi.

Personel ve altyapı eksikliklerinin giderilmesinin şart olduğunu belirten Sözmener’e göre, bazı önemli dava dosyaları ülkede gerekli krimanal laboratuvarların olmaması nedeniyle Türkiye’ye gönderiliyor ve Türkiye’den de geç sonuç gelmesiyle süreç uzuyor.

Sözmener, yolsuzlukla ilgili başlatılan soruşturmaların tamamlanması için poliste uzman ekipler oluşturulması gerektiğini söyledi.

Ülkede yolsuzluk ve dolandırıcılık üzerine eğitilmiş tam donanımlı polisler olmadığını kaydeden Sözmener, buna polis sayısının da yetersizliği eklenince ortaya çıkan tablonun şu anki durum olduğunu belirtti.

Sözmener, bu konuda mücadele için gerek kamuda, gerek polis içerisinde farklı birimler oluşturulabileceğini ifade etti.

Hasan Sözmener, ülkede yolsuzlukların önüne geçmek için bu konuda uygulanan cezaları artırmanın çözüm olmadığını söyledi ve yapılması gerekenin eğitim ve sosyal bağları güçlendirmek olduğunu belirtti.

Sözmener ayrıca, bir ülkede işlenen suçların o ülkedeki aksaklılar konusunda yön gösterici olduğunu ifade ederek, ülkede yolsuzluklar artıyorsa bunun nedeninin denetimin yetersiz olması olduğunu kaydetti.

Personel sıkıntısı, altyapı eksikliği, denetimsizlik, uzman azlığı… Yıllardır bunları yazıyoruz, söylüyoruz. Krimanal laboratuvarlar da güzel bir öneri.

Polisiye olayların azaltılması için ciddi çalışmalar yapılmalı, hem ülkeye girişler ciddi kontrolden geçmeli, hem de polisin ve mahkemelerin daha seri ve kısa sürede sonuç alıcı çalışmalar yapması için tedbirler alınmalıdır. Umarız yapılan öneriler dikkate alınıyordur.

YORUM EKLE