Her davranışın altında, yatan nedenler vardır…

   Son orman yangınları, toplumun hem tepkisine neden oldu, hem de farklı sorgulamalara neden oldu.

   Yangınlarla ilgili, iki kişi tutuklandı ve yasal işlem başlatıldı. Biri, “Şeytana uydum”, derken, öteki, yangın başlatmayı, “Bir anlık öfke” kılıfının altına yerleştirmeyi denedi.

   Hiçbir mazeret, suçu ortadan kaldırmaz. Suç ortadadır.

   ***

   KIBRIS Gazetesi konuyu Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Abidin Akbirgün’e sordu.

   Abidin Akbirgün, piromani hastalığının yani ateş yakma hastalığının çok ender görülen bir hastalık olduğunu söyledi ve şu anda ülkede bilinen bir piromani hastası olmadığını ifade etti. Akbirgün, bu rahatsızlığın diğer hastalıkların bir bulgusu olmakla birlikte ayrı bir hastalık olarak da görülebileceğini söyledi ve “bizde şu anda ayrı bir hastalık olarak piromani hastası yok” dedi.

   Konunun yargı aşamasıyla ilgili olarak da ceza ehliyeti konusunun da olayın durumuna göre değiştiğini söyleyip, devamında “dava dosyası incelenir, hasta muayene edilir. Hastalığa bağlı yapıyorsa da ona göre ayrıntılı bir rapor yazılır. Sonuç olarak da mahkeme karar verir. Bir kişi belki şizofrenidir ve piromani bulgusu da vardır. O ayrı bir şeydir. Onun zaten cezai ehliyeti yoktur” dedi.

   ***

   Bunca yıldır, pek çok yangın yaşanıldı ülkemizde. Hiçbirinde piromani, akıllardan geçmedi. Bu kez neden geçti, ya da geçiyor? Belki de ilk kez arka arkaya iki vakada, suçunu inkar edemeyecek kadar açık, iki kişi polis tarafından tutuklandı.

   ***

   Konu yüzde yüz uzmanlık konusu. Dr. Abidin Akbirgün’ün ülkemizde tanı konulmuş piromani hastası olmadığını söyledi. Bu gizli vaka olmadığı gibi bir sonucu ortaya çıkarmaz. Ancak tanı konulmuş vaka olmaması, olası vakaların gözden kaçmasına neden olabilir.

   Yangınlarla ilgili tutuklanıp, yakalanan iki kişiyi sadece polis soruşturmayacak. Psikiyatr ve uzman psikologlar tarafından da uzun uzun tetkik edilmeleri gerekecek. Uzmanlar piromani hastası olup olmadıklarına karar verirken, çocukluktan başlayarak yaşam öykülerini dinleyecek.

   “Planlayarak ateşe verme, Ateşe vermeden önce yoğun bir şekilde gerginlik hissetme, Ateş ve itfaiyecilikle ilgili malzemelere hayranlık duyma, Yangın haberlerini hayranlıkla ve heyecanla izleme, Ateş yakmak, Yanan ateşi ya da çıkardığı yangını seyretmekten büyük haz duyma, Ateş yakma öncesi olan gerginliğin geçmesi ve rahatlama, Yangının meydana getirdiği zarara karşı ilgisiz kalma, suçluluk hissetmeme, Zarardan ve yıkımdan zevk alma, Zaman içinde daha büyük yangınlar çıkarma eğilimi gösterme.”

   Bunlarla ilgili kişilerdeki bulguları netleştirmeye çalışacaklar.

   ***

   Konunun uzmanlarına göre, yakın tarihimizde yaşadıklarımız ve gelecek kaygısı psikolojik rahatsızlıkları tetikleyebilir. Psikolojik yardım isteyenlerin sayılarındaki artış, kontrollü hatta kontrolsüz, psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçların tüketimindeki yoğunluk, toplumsal ruh sağlımız açısından endişeleri haklı çıkarıyor.

   ***

   Her davranışın altında, yatan nedenler vardır… Bütün mesele, nedenleri doğru okuyarak, bireylerin tedavi edilmesi ve olası riskli gelişmelerin önünün alınmasıdır.

YORUM EKLE

banner75