Her fatura ödenir…

   Sezonun en büyük maçıydı 60 puanlı lider Yenicami ile 58 puanlı takipçisi Mağusa Türk Gücü karşılaşması. Ve adına yakışan bir maç oldu. 7 bine yakın seyircinin nefeslerini tutarak izlediği ve futbolun bütün güzelliklerinin yaşandığı bir maçtı. Akıl dolu hücum organizasyonlarının getirdiği birbirinden güzel goller,  atılan ve kaçan penaltılar, tartışılan pozisyonlar, hiç susmayan seyirci desteği, bunların getirdiği sezonun adına yakışan en güzel maçı.

   Bu güzellikler içerisinde elbette yanlışlar vardı. Taktik anlayış ve kararlar adına yanlışlar. Bu yanlışların bir faturası olacaktı oldu da. O faturalar bir şekilde ödendi de. Yenicami adına ödenen fatura kaçan penaltıda oldu. Oyun 3-1 iken ikinci yarının hemen başında kazanılan penaltının John Ebuka’ya kullandırılması yanlıştı. Çünkü oyun 2-1 iken kazanılan penaltıyı kullanan Mehmet Altın son derece soğukkanlı ve güzel bir penaltı kullanarak golü atmıştı. Maçın kırılma noktası olabilecek penaltıda Mehmet Altın dururken kendi kullanmak istedi diye penaltıyı Ebuka’ya attırmak yanlıştı. Maçı 4-1’e getirecek ve MTG’nin direncini tamamen bitirecek bu gol sezonun da Yenicami şampiyonluğu ile noktalanmasını getirecekti. Kaçan penaltı MTG’nin oyunda kalmasını sağladı ve beraberliği getirdi. Teknik Direktör Sedat Devecioğlu’nun penaltının atılması konusunda ağırlığını koyamaması ile bu fatura da bu şekilde ödenmiş oldu.

   MTG’nin ödediği fatura asılında daha ağır oldu. Oyunun ilk bölümünden başlayarak yenen gollerin gelişimine kadar sol bekte oynayan Orhan’ın büyük hataları vardı. O kanadı Yenicami hallaç pamuğu gibi attı. Teknik Direktör Ali Oraloğlu oyuna o bölümde müdahale etmeden seyretti. Oysa daha sonra yaptığı hamleyi o bölümde yapmalıydı. Orhan’ın kenara alındıktan sonra milli takımda da sol bek oynayan Mehmet Erol sol kanada çekildi, oyuna ve orta sahaya da Sadık alındı. Bu değişikliğin ilerleyen bölümlerde ne kadar yararlı olduğu görüldü. Oyunun dengeye gelmesini sağladı. Ama iş işten geçmiş oldu ve ancak kurtarılan beraberlik Yenicami’nin avantajının sürmesini getirdi.

   Orta sahada Ünal’ın yükünü büyük oranda azaltan yabancı futbolcusu Aminu’nun eksikliğinde Yenicami orta sahası dirençte sıkıntı gösterdi. Aslında 3-1 bulduktan sonra psikolojik olarak geriye yaslanmaları telaşlı bölümlerde Polis takımı ile her gün maç yapan ve yorgunluğu belli olan Emin yönetimindeki savunmanın da hata yapmasını getirdi. Kaleci Ercan’ın peş peşe kritik kurtarışları bile bu telaşın ikinci yarıda ortadan kalkmasını sağlamadı. Kenneth son haftalardaki en etkili futbolunu oynarken, kaçırdığı penaltının altında kalan John Ebuka beklenen etkide değildi. Orta sahada Ünal, Hascan ve Mehmet Altın her zamanki iyi çalıştılar ancak savunma anlamında yeterli olmadılar. Kazanmaları halinde nerede ise şampiyonluklarını ilan etme noktasına gelecekken beraberliğe sevinir halde maçı bitirdiler.

   MTG golü bulmasına rağmen kötü başladığı ve farklı geriye düştüğü maçı beraberlikle bitirdi bitirmesine de sevinsin mi, üzülsün mü bilemedi. Takımda yapılan değişikliklerle gerçek kimlikleri ile oynamaya başladıktan sonra maçı kazanma noktasına da geldiler. Yenicami’nin kaçan penaltısından sonra girdikleri ruh halini geride bıraktılar. Gününde olmayan Uğur, H.Turan ve Orhan’ın değişiklikleri daha tempolu bir oyunu beraberinde getirdi. Maçı çevirebileceklerine inandıkları andan başlayarak Peter’ler, Sadık, Adil, Yasin ile tempoyu yukarıya çekmeye başladılar ve başarılı da oldular. Aslında 3-3’ü yakaladıktan sonra maçı da kazanabilirlerdi, olmadı. Beraberlik onları yarışta tuttuğu için sevindiler ancak kazanmaları halinde inisiyatifin kendilerine geçmesini önlediği için buruk bir sevinç oldu.

YORUM EKLE