Herkes yol çilesinin bitmesini istiyor

Lefkoşa- Güzelyurt anayolu üzerinde, Gönyeli’de yapımı ara emri kararıyla durdurulan altgeçit/ üstgeçit projesi ile ilgili mağduriyetler, her geçen gün artıyor.

Bölgedeki trafik sıkışıklığı ve yaşanan keşmekeş, artık dayanılacak bir hal olmaktan, fazlasıyla çıktı.

Hem bölge halkı, hem de Güzelyurt’tan çalışmaya ve eğitime gelenler, büyük mağduriyetler yaşıyor.

Güzelyurt Eylem Komitesi, dün projenin yarım kalmasından kaynaklanan mağduriyeti protesto etmek için eylem düzenledi.

Güzelyurtlular, yarım kalan projenin trafik ve ulaşımda büyük mağduriyet yarattığını vurguladı.

Güzelyurt’tan araçlarıyla eylem yerine gelen vatandaşlar, üst geçidin bulunduğu noktada “Mahkemeler Bağımsız Vatandaş Mağdur” ve “Gecikmiş Adalet Adalet Değildir” pankartları açarak, yolla ilgili kararın bir an önce verilmesini ve yolun yeniden çift şerit olarak trafiğe açılmasını talep etti.

Günlerdir herkes mahkemeden erken karar almasını bekliyor.

Adli tatile kısa bir süre kala alınan ara emri kararı zaten herkese yeterince zaman kaybettirdi.

Mahkemenin dava tarihi belirlemesine kadar da oldukça uzun bir süre geçti.

Ülkede mahkemelerdeki davaların uzun sürdüğü de bilindiği için herkes uzayacak bir süreçle mağduriyetin artacağını düşünüyor ve o nedenle mahkemelere “erken davranın” çağrısı yapıyor.

Eyleme katılanlar, mahkemenin konuya derhal el atmasını istedi ve yolun açılışının geciktirilmesinin 40 bin kişiyi mağdur edeceğini belirterek, cumhurbaşkanını ve başbakanı da konuya müdahil olmaya çağırıyor.
   Güzelyurt Eylem Komitesi adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Mehmet Güneş, yapılan eylemin siyasi değil, insani olduğunu söyledi. Eylemciler, yaklaşık bir yıldır projenin yarım kaldığını, daha fazla bekleyecek tahammüllerinin kalmadığını vurguladı.

Mehmet Güneş, “Burada kimseyi suçlamaya gelmedik. Buraya bu ülkenin sahipsiz olmadığını, vatandaşlar olarak en iyi hizmeti almaya hakkımız olduğunu hatırlatmaya geldik. Ancak bir yolun bir yıla yakın kapalı olmasını görüp bu konuda gerekli girişimleri yapmayan yetkililer, görev ve yetkilerini ihmal ediyorlarsa suçları vardır” dedi.
   Gönyeli altgeçit/ üstgeçit projesinin mahkeme ara emriyle durdurulduğunu anımsatan Güneş, “Peki ara emri ile ilgili olarak mahkemenin kararı bir yıl daha uzarsa bu halk bir yıl daha mı bekleyecek?” diye sordu.

Güzelyurt’tan eyleme katılan bazı vatandaşlar da 10 gün sonra narenciye sezonunun açılmasının beklendiğini ve yolu günde 100 TIR’ın kullanmak zorunda kalacağını belirterek, ambulansların da normal vatandaşların da ulaşım sorununun büyüyeceğini belirtti.
   Eylemciler, Girne yolunda yitirilen canlar gibi canlar yitirilmeden bir an önce yol için yapılması gerekenlerin yapılması talebinde bulundu.
   Öte yandan, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen, Gönyeli-Güzelyurt ana yolundaki altgeçit/ üstgeçit çalışmaları nedeniyle ambulansların hastaneye ulaşmada ciddi zaman kaybı yaşadığını belirterek, mahkemelerin, belediyenin ve tüm ilgililerin daha fazla gecikmeden gereğini yapmasını ya da ambulanslar için bir düzenlemeye gidilmesini istedi.

Evet, görüldüğü gibi şikayetçi olmayan yok... Ciddi mağduriyetler var ve bölge halkı ile yolu kullanan Güzelyurtlular, can kaybı olabileceğinden endişe ediyor.

Umarız, mesajı alması gerekenler almıştır... Umarız daha fazla kimse mağdur olmadan ve kimsenin canı yanmadan bu sorun çözümlenir.

 

YORUM EKLE