Heyecanla ama rasyonel akılla bekliyoruz

Henüz ortada net bir çözüm planı yok ancak saflar netleşmeye, hangi siyasi parti ve grupların "evet", hangilerinin ise "hayır" diyeceği az çok ortaya çıkmaya başladı.

"Zaten belli değil miydi?"...

Doğru bir soru...

Gerek Güney'de, gerekse Kuzey'de, "retçiler" ve "kabulcüler" yıllardır hep aynı çevreler...

Bazı siyasi gözlemcilere göre, Güney'de "ret cephesi" güç kaybederken, bu kez Kuzey'de "evet cephesi" güç kaybediyor...

Aynı siyasi gözlemciler, Kuzey'de sanki "hayır"a doğru bir yöneliş olduğunu öne sürüyor... Ancak bunlar sadece tahmin düzeyinde kalan saptamalar.

Pazar ve Pazartesi günü iki lider Mont Pelerin'de yeniden buluşuyor...

KIBRIS, İsviçre'deki bu ikinci buluşmayı da, kıdemli diplomasi muhabiri Emine Davut YİTMEN aracılığı ile takip edecek; en taze, en canlı haberler anında KIBRIS internet sayfasında olacak.

KIBRIS Gazetesi, her sabah en son gelişmelerle satış noktalarında olacak.

KIBRIS TV de canlı bağlantılarla gündemi sürekli izleyiciye aktaracak.

Evet, "saflar netleşiyor"...

Olası bir çözüm planına, iki tarafın da güçlü bir şekilde "evet" demesi için, Kuzey'de CTP ve TDP ile çözüm amaçlı oluşturulan platform sokağa inmiş durumda...

Güney'de, 2004'te olduğu gibi DİSİ'nin tavrının "evet" olacağına kesin gözle bakılıyor.

Kuzey'de, Anavatan Türkiye'deki Cumhurbaşkanı ve Hükümet'in tavrı çok etkili olacak. Kimse bu gerçeği inkar etmiyor. Ancak, her ne kadar "hayır" istikametine doğru bir kayış gözlemlense de, eğer Anavatan'dan gelen mesajlar "evet" ağırlıklıysa, Kuzey'deki referandumun "olumlu" sonuçlanması konusunda bir sıkıntı olacağını kimse tahmin etmiyor.

Hatta, Anavatan'dan gelen mesajlar doğrultusunda, UBP ve DP "ret cephesi" gibi duran siyasi oluşumlar içerisinde dahi çok sayıda seçmenin "evet" deme olasılığının yüksek olacağından söz ediliyor.

Ancak bütün bunlar sadece tahminden ve çok sağlıklı kabul edilemeyecek gözlemlerden oluşan saptamalar...

Güney Kıbrıs'ta AKEL'in 2004'te olduğu gibi "evet" diyemeyecek bir "bağnazlıkta" olabilmesi olasılığından yine söz ediliyor.

Yüzde 30 oranında bir oy potansiyeline sahip, sık sık dile getirdikleri kendi ifadelerine göre, "Kıbrıslı Türklere en yakın parti olan Komünist AKEL"in tavrı net değil.

Aynı oranda oy oranıyla ülkenin en büyük partisi olan DİSİ'nin "evet" deme olasılığı yüzde 100...

Geriye, "ret cephesi" olarak sınıflandırılan ve DİKO, EDEK, Ekologlar, Eleni Theocharus, Yorgos Lillikas gibi siyasi figürler ve faşist ELAM kalıyor... Bu ret cephesinin Rum Temsilciler Meclisi'ndeki oy oranları, üç aşağı beş yukarı yüzde 40 civarında... Kilise de bu cephe üzerinde çok etkili...

Rum lider Anastasiadis'in, Salı veya daha sonraki gün Ada'ya döndüğünde takınacağı tavır, Güney'de çok etkili olabilir.

2004 yılında, dönemin Rum lideri Tassos Papadopulos'un televizyon ekranlarında ağlayarak "hayır" oyu talep etmesinin etkisiz olduğunu kimse söylememeli.

Anastasiadis'in olası bir planda kendi imzası olacağı için, "hayır" demeyeceği iyi biliniyor.

Güney'den sağlam bir "evet" çıkabilmesi için Anastasiadis'in, Yunanistan hükümetinden destek alması da gerekebilir.

Kısacası, olası bir plan eğer Anavatan Türkiye'yi, Yunanistan'ı ve Güney'deki DİSİ ile AKEL'i tatmin ederse, Kuzey'de UBP ve DP'nin, Güney'de ise malum ret cephesinin çabaları "hayır" için pek yeterli olmayacak.

Peki, bu gerçekleşecek mi?

İşte bütün bu tahminler, yarın ve Pazartesi günü Mont Pelerin'de gerçekleşecek müzakerelerin ardından daha sağlıklı bir şekilde analiz edilebilecek.

Şu anda evet her iki halk bir kez daha ikiye bölündü ancak son kararını vermemiş olup, sonuca etki yapabilecek olanların oranı az değil... Bu az olmayan oran en sağlıklı kararı, masaya konacak planla birlikte verecek.

Heyecanın dozu arttı.

Sona yaklaştık.

Heyecanla ama rasyonel akılla bekliyoruz.

 

YORUM EKLE