Hiç bitmeyen sorun CMC çevre felaketi

Amerikan şirketi Cyprus Mines Coorparation’ın (CMC) yani Kıbrıs Maden Şirketi’nin atıkları, geride bıraktığı felaket, yıllardır Lefke bölgesinin en büyük sorunudur.

Yıllardır bölgeyi zehirleyen, kanser başta olmak üzere bazı hastalıklara neden olan maden atıkları bir türlü temizlenemiyor. 1914 yılında faaliyete başlayan ve 1975’e kadar hizmet veren CMC, bölgeye büyük çevresel tahribat yaptı.

Bölgeden yıllarca büyük paralar kazanan şirket, atıklarını temizleme zahmetine katlanmadı ve “çevre felaketi” bırakıp gitti.

Kuzey Kıbrıs’ta gelmiş geçmiş hükümetler, kaynak yetersizliğinden CMC bölgesine el atmadı. Bir dönem bu konuda bazı çalışmalar yapılır gibi oldu ama başarılamadı, gerisi gelmedi.

CMC ile ilgili eylemler yapıldı, toplantılar, konferanslar düzenlendi, üzerine belgeseller çekildi ama sorun çözülemedi.

Bölgede yoğun kanser hastalıkları CMC’nin yarattığı çevre felaketine bağlandı ama nafile, kimse burayı temizlemeyi gerçek anlamda istemedi.

Bölge halkı, bölgedeki sivil toplum örgütleri, CMC’nin temizlenmesi yönündeki taleplerini sürdürüyor.

Bölgede bulunan sivil toplum örgütleri, defalarca sorunu gündeme taşıyarak, çözüm istedikleri halde bu haykırışlarına bir türlü yanıt verilmemesine öfkeli.

Yetkililere KIBRIS Gazetesi aracılığı ile bir kez daha seslenen sivil toplum örgütleri, sorunun çözülmemesi durumunda eyleme gideceklerinin uyarısını yaptı.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Lefke Sivil Toplum Örgütü Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, CMC’nin yarattığı çevre kirliliği ve tehdidinin herkes tarafından bilinmesine rağmen bu konuda hâlâ önlem alınmamasına tepki gösterdi.

Oktay, hükümetin acilen bu konuda sorumluluk alarak çözüm üretmesi gerektiğini söyledi ve alınmaması durumunda da eyleme gideceklerinin uyarısını yaptı.

CMC’nin sadece Lefke’nin sorunu değil tüm KKTC’nin sorunu olduğunu söyleyen Oktay, yetkilileri bu soruna çözüm bulmaya çalışmak yerine seyretmeyi seçmekle suçladı.

Teoman Oktay şu şekilde konuştu:

“CMC’nin yarattığı çevre felaketi gözle görülür bir durumdadır. Söz konusu bölgede bitki örtüsü yoktur ve renk olarak da sapsarı ve kül rengindedir. Bu görüntü bile sorunu anlatmaya yetiyor. Ancak yine de önlem alınmıyor.

Yağmur nedeniyle atıklardan yüzeysel olarak akan ve gözle bile görülecek durumda olan yüksek dereceli asit içeren sülfürik asit yüzey suları etrafa kontrolsüz bir şekilde dağılıyor. Yetkililer de bunu seyretmeye devam ediyor.”

Bölge halkı, tepkisinde çok haklı ama hükümetler çok daha kolay çözüm bulunabilecek sorunları bile halledemiyor. Böylesine bir sorunu çözmeleri neredeyse imkansız gibi.

Güzelyurt- Lefke bölgesinin diğer sorunlarını da çözemiyorlar, bölgeyi ihmal ediyorlar. Umarız hükümet, bölgeye öncelik verir, tüm sorunları çözer ve sıra CMC’ye de gelir.

Umutlu olamıyoruz ama CMC çevre felaketine artık bir son vermenin zamanı geldi de geçti bile...

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 2 ay Önce

CMC 1974 kadar sorunsuz calistirildi. problem 1974 den sonra oldu. bunu gormuyen kordur.

banner107

banner108