Hidrokarbonlar için önemli işbirliği önerisi

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon gerginliği endişe vericidir.


Doğal zenginliklerin bulunduğu coğrafyalardaki savaşlara baktığımız zaman endişe etmemek elde değildir.


Dünyanın büyük enerji tekellerinin gözünü bu bölgeye dikmiş bulunması, tedirgin edicidir.


Türkiye’nin, KKTC’nin talebi üzerine doğalgaz arayışına girişmesi nedeniyle, Doğu Akdeniz’de hesapları bulunan ABD ve Rusya gibi ülkeler ve Avrupa Birliği, tepkisini ortaya koymaktadır.


Doğu Akdeniz’in yakın gelecekte dünyanın önemli enerji havzalarından birine dönüşeceği tahmin edildiğine göre, orada nasıl bir pay kapma kavgası olduğunu sezebiliyoruz.


Emperyalist devletler, avının üzerinde dönen kartal gibi buraları radarına almış durumdadır.


Uzmanlar, Levant bölgesi ülkelerinin yakın gelecekte Ortadoğu’nun yeni enerji tankerine dönüşeceğini iddia ederek şunlara dikkat çekmektedir; “Mısır, İsrail, Suriye, Lübnan, Kıbrıs ve Gazze-Şeridi’ni kapsayan alanda 2010 yılında toplam 3,5 trilyon metreküp doğal gaz rezervi keşfedilmiş durumda. Bu miktar bugüne kadar tespit edilen en büyük ikinci rezerv…”


Oliver Eberhardt’ın Neues Deutschland’da 26.02.2018’de kaleme aldığı makalede de Rusya’dan sonra ikinci büyük rezerv olduğu ifade ediliyor.


Hal böyle olunca, Doğu Akdeniz’in kolay kolay sakinleşemeyeceğini söylemek mümkün…


Böylesine gergin bir ortamda, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, BM Kıbrıs Özel Temsilciliği aracılığıyla Rum Lider Nikos Anastasiadis’e hidrokarbonlar konusunda “ortak komite kurulması” yönünde yeni bir öneri sunması anlamlıdır.


Rum liderliği, Akıncı’nın bu yönde, daha önce yaptığı önerilere olumlu cevap vermemişti. Akıncı, yine anlamlı bir çağrı yaptı ki, bu teklif kabul edilirse gerginlikler de son bulmuş olur.


Cumhurbaşkanı Akıncı, öneriyi, Rum Lider Anastasiadis’in önceden incelemesine ve iki liderin baş başa görüşmelerinde birlikte değerlendirebilmelerine olanak sağlamak amacıyla, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs İyi Niyet Misyonu’nda koordinatörlük görevi yapan Sergiy Illarionov aracılığıyla dün iletti.


Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yeni önerisi, “hidrokarbon konusunun bir gerginlik ve çatışma alanı olmaktan çıkarılıp verimli bir işbirliği alanına dönüştürülmesini” amaçlıyor. Öneri; iki toplumdan eşit sayıda üyenin katılımıyla oluşacak komitenin BM gözetiminde olmasını, ayrıca AB’nin de gözlemci olarak yer almasını içeriyor. Ortak komitenin yapısı, hedefleri ve çalışma yöntemini belirleyen öneri, ayrıca bir fon oluşturulmasını ve fondan nasıl yararlanılacağı gibi detayları da kapsıyor.


Cumhurbaşkanı Akıncı, öneriyi, bilgi edinilmesi için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye de gönderdi.


Türkiye de Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Kıbrıs adası etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesine yönelik Rum tarafına sunduğu yeni işbirliği önerisini memnuniyetle karşılarken, söz konusu öneriye tam destek verdi.


Cumhurbaşkanı Akıncı, önemli bir adım atmıştır, Güney Kıbrıs’tan gelen ilk haberler, önerinin yine kabul görmeyeceğini gösteriyor. Rum Lider Anastasiadis, yine öneriyi elinin tersiyle itecek gibi. Bölgedeki gerginlik kimseye fayda getirmez. Ortadaki zenginlik ortak değer olduğuna göre, işbirliğine gitmek en doğrusudur. Mademki Anastasaidis, çözüm istediğini, Kıbrıs’ın birleşmesini arzu ettiğini söylemektedir, ileride birleşecek Kıbrıs için şimdiden işbirliği yapmanın ne sakıncası olabilir ki?

YORUM EKLE