HIV pozitif bireylerin istekleri

HIV/AIDS İnisiyatifi’nin KIBRIS Gazetesi’ne yaptığı açıklamalar, yoğun ilgi gördü. Birçok kişi HIV pozitif bireylerin farkında bile değil, kimisi farkında, ama sorunlarının bu kadar fazla olduğunu bilmiyor, kimisi onların neden kimliklerinin deşifre olmaması gerektiğini bile kavrayabilmiş değil.


Vatandaşlar olarak, etrafımızda olup bitenlerin farkında olmamamız, bizden başka bireylerin yaşadıkları, sorunları, neler çektikleri sanki pek umurumuzda değilmiş gibi. Her türlü hastaya, rahatsızlığa sahip insanları anlayabilme yetisine sahip değiliz, yardım etmeye çalışırken hastaları ya korkutuyor, ya da rencide ediyoruz.


Bir kanser hastasına nasıl yaklaşacağımızı, nasıl konuşacağımızı, neleri sormayacağımızı halen anlayabilmiş değiliz. Yardım etmekle acımayı birbirine karıştırıyoruz, hangi hastalık olursa olsun, ister kanser, ister HIV pozitif, ister psikolojik sorunlar… Hastalar acınmak istemez... Sağlıklı bir birey bile acınmaktan nefret ederken, bir hastalıkla mücadele eden insana acıyarak yaklaşmak en büyük yanlıştır. Hasta bireyler acınmak istemez, onlara makul yardımları talep eder, destek olmanızı ister.


Hastanelerde de çalışanların, ekiplerin tüm iyi niyetine rağmen, yetersizlikler nedeniyle hasta haklarının ihlal edildiğini görebiliyoruz. İşte bu bağlamda, HIV/AIDS İnisiyatifi, HIV pozitif bireylerin birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarını söylüyor.


İnisiyatif yetkilileri, telefonla “HİV pozitif” olduğunu öğrenen bir bireyin henüz o şoku atlamadan, “acilen hastaneye gelmelisiniz, gelmezseniz sizi zorla hastaneye getirirler ve sınır dışı edebilirler” tehdidi ile karşı karşıya kaldığını anlattı. Böylesine ciddi ve hassasiyet gerektiren bir hastalığı bulunan kişiye, bu şekilde kaba ve tehdit dolu bir yaklaşım gerçekten üzüntü verici… Tam bir hasta hakkı ihlali… HIV Pozitif bireyler şikayet etmekte haklı, umarız bu durum düzeltilir.


Öte yandan, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Enfeksiyon Polikliniği çalışanlarının, kendilerine, kardeş, abi, abla denecek kadar yakın derecede ilgilendiğini anlatan inisiyatif yetkilileri, buna rağmen sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğunu vurguladı. İnisiyatif yetkilileri, ayda bir ya da üç ayda bir yaptırması gereken testleri devlet hastanesinde yaptıramadıklarını, tahlil sonuçları açıklanırken, kodlama sistemi kullanılması zorunluluğu olmaması nedeniyle her seferinde isimlerinin deşifre olarak o sonuçları almak zorunda kaldıklarını ve bazı ilaçları da devletten temin edemediklerini belirtti. Hiçbir danışmanlık hizmeti olmadığını belirten inisiyatif, HİV pozitif vatandaşlarımızın her türlü psikolojik desteği ve beslenme bilgisini edinebilmesi için bir iletişim hattının aktif hale getirilmesini istiyor.


Tahlil sonuçları ve belli durumlarda kodlama sistemine geçilmeli, bu hastalar deşifre edilmemeli. Danışmanlık hizmetleri de şarttır. Psikolojik destek ve beslenme bilgisi için iletişim hattı kurmak bu kadar zor olmamalı. Hastalar, testlerini devlet hastanesinde yaptırabilmelidir.


Belli ki, devlet hastanelerimiz HIV pozitif bireyler için tam hazırlıklı değil. HIV pozitif bireyler de bu ülkenin gerçeğidir. Buna hazır olmamız, HIV pozitif gibi hassas bir rahatsızlıkla ilgili hastanelerimizde hazırlıklı olup, mağduriyet yaşatmamalıyız.


Uzmanların verdiği bilgiye göre, HIV ile mücadele günümüzde o kadar değişti ve ilerledi ki tedaviye erişimin ve düzenli tedavinin kullanımda olduğu yerlerde AIDS kelimesini sözlükten çıkarabiliriz. Günümüzde HIV tanısı almış bir birey, tedaviye başladığı ve tedaviye bağlı kalıp ilaçlarını belirtilen şekilde zamanında ve uygun dozlarla aldığı sürece, HIV ile enfekte olmayan bir insan kadar uzun yaşayabilir. HIV ile yaşayan bireylerin sadece 0’u, en azından 3 ayda bir doktor muayenesine giderek ve ilaçlarını zamanında alarak, sağlıklarını dikkate alarak yaşıyor.


HIV pozitif bireylerin, ihtiyaç duyduklarında bir sağlık kuruluşuna gitmeleri hususunda cesaretlendirilmesi gerekmektedir. Tabii ki hastanelerin, sağlık kuruluşlarının da HIV pozitif bireylere hizmet verebilecek yeterlilikte olmalı ve uzmanlığı bulunan elemanlarla donatılmalıdır. Yani HIV pozitif bireylerin sesine kulak verip, gerekli tedbirler alınmalı.

YORUM EKLE