Hız ve güzelliğin klasik yarışı; Goodwood Festivali

Dünya’nın en ünlü ve en eski otomotiv festivalini düşünün... 7’den 77’ye herkes orada... Yalnızca insanlar değil tabii ki… Otomobiller, motosikletler, hatta uçaklar bile…

Adı; Goodwood Festival of Speed…

Mühendis ve yarış pilotu olan, 1930’lu yıllarda dönemin Richmond Dükü Frederick Gordon-Lennox, Goodwood Şatosu yakınlarında özel bir tırmanma yarışı düzenler. Gordon-Lennox’un torunu Charles ise 13 Haziran 1993 tarihinde Lancia otomobil sahiplerine özel düzenlenen bu yarışı kazanan dedesinin bu mirasına sahip çıkar ve Le Mans 24 saat yarışıyla aynı tarihe denk gelmesine rağmen 25 bin seyirciyle festivalin keyifli yolculuğu başlar.

Dünya çapında başarılara imza atmış yarış otomobillerinden günümüz teknolojisinin geldiği son nokta olan Formula 1 araçlarına, motosikletten kartinge kadar birçok farklı katılım ile gerçekleşen festival, aynı zamanda dünya ralli şampiyonlarından Hannu Mikkola tarafından tasarlanan 2.7 kilometrelik bir orman içi ralli etabına sahip. Bu kısa ancak keyifli etap, güncel ve klasik ralli araçlarının mücadelesine ev sahipliği yapıyor.
Lord March kimdir?
Goodwood arazisinde yarış pistinin yanı sıra bir de 18 delikli golf sahası ve bir uçuş okulu da mevcut. Lord March bunların tamamını Goodwood Estate Company adı altında şirketleştirmiş ve 550 çalışanıyla yılda 800 bin kişiyi değişik vesilelerle Goodwood arazisindeki etkinliklerde konuk ediyor.

Goodwood Şatosu’nun ve haliyle çevresindeki milyonlarca metrekarelik arazinin sahibi Lord March ya da kullanılan adıyla Charles Gordon Lennox 61 yaşında bir delikanlı. Lord March, tüm İngiliz soyluları gibi Eton College’da okurken 17 yaşında okulu bırakıp ailesine haber vermeden kaçıyor. Nereye mi? Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in yanına. Bir süre Kubrick’e asistanlık yapıyor. Sonra aile işleri ile uğraşmak için geri dönüyor.

Aile işi de aslında çiftçilik. Goodwood’da 48 milyon metrekarelik alanda çiftçilik yapılıyor. 16 milyon metrekarelik alanda ise organik tarım ve hayvancılık. Anlayacağınız Lord Mach aslında bir “Ağa” ama İngiliz ağası. Babası 10. Richmond Dükü’nün ölümünden sonra şatoya yerleşerek Lord March unvanını alan Charles Gordon Lennox bir yandan fotoğrafçılıkla uğraşırken, bir yandan da dedesinin 1948 yılında kurduğu ve İngiltere’nin pek çok tarihi otomobil yarışına ev sahipliği yapan Goodwood Circuit denilen yarış pistini de canlandırıyor.
Goodwood Festıval of Speed nasıl doğdu?
Çok iyi bir fotoğraf sanatçısı olan Lord March’ın birkaç yıl önce St. Petersburg Devlet Müzesi’nde bir sergisi açıldı. 2014’te ise çalışmaları Moskova Bienali’nde sergilendi. New York ve Londra’da da önemli galerilerde sergileri oluyor sık sık. Bu arada Lord March İngiliz Yarış Otomobili Kulübü’nün başkanı ve ülkedeki neredeyse tüm otomobil kulüplerinin ya üyesi ya da yönetim kurulunda.

Lord March, babasının ardından işin başına geçince en büyük hayali olan dedesinin 1948 yılında şatonun arazisi içine kurduğu Goodwood Circuit’i canlandırmak için harekete geçiyor. 3.8 kilometrelik Goodwood pistinde yeniden yarışlar organize etmek istiyor. Ancak 3 yıllık uğraşına rağmen gerekli izinleri alamıyor ve resmi bir yarış organize etme hayali suya düşüyor. Bunun üzerine aklına parlak bir fikir geliyor. Burada özel bir yarış ve otomobil festivali düzenlemek. Bunun için kolları sıvıyor ve 1993 yılında ilk Goodwood Motor Festivali’ni düzenliyor. Dünyanın kayda değer tüm otomobil koleksiyonerlerini, otomobil meraklılarını, eski ve yeni otomobil yarışçılarını, otomobil meraklısı ünlülerini, eski ve yeni tüm yarış otomobillerini ve otomobil dünyasının kayda değer tüm otomobillerini buraya davet ediyor. Bu arada Goodwood’da düzenlediği bu festivalin Formula 1 yarışları ile çakışmamasına da özen gösteriyor.

Goodwood Festival of Speed çeyrek yüzyıla yaklaşan bir süredir büyük başarıyla organize ediliyor. Her yıl davetlilerin yanı sıra 150 bini aşan kişi biletle Goodwood’a giderek bu festivali izliyor. Festival kapsamında eski otomobillerin katıldığı bir tırmanma yarışı, bir orman rallisi ve bir de süper otomobiller yarışı organize ediliyor. Yarışların büyük bölümü Goodwood yarış pistinde değil, arazi içindeki yollarda yapılıyor. Yarışların yanı sıra Cartier tarafından düzenlenen bir de Concours d’Elegance yani eski otomobiller arası güzellik ya da şıklık yarışması yapılıyor.

Her otomobil tutkununun yaşaması gereken bu sıra dışı festivalde, 1930’ların Maserati’leri, 1900’lerin başından Alfa Romeo Formula 1 araçları, Lotus’lar, Mc Laren’in ilk Formula 1 otomobillerinden son modellerine kadar geniş bir seçkisi, Jaguar’ın, Aston Martin’in efsanevi modelleri yan yana diziliyor.

Yapılmış en güçlü Formula 1 otomobili olan 1.5 litre motorlu 1500 beygirlik Brabham BMW Formula 1 araçlarının neredeyse tamamı burada boy gösterdi. Birkaç adet Lancia Stratos, Silver Arrow Mercedes’ler, Concours d’Elegance’ların vazgeçilmezi Talbot’lar, Ford GT40’lar, McLaren P1, BMW 507 ve BMW 503 gibi hayranlıkla izlenen araçlar, piste çıkmak, yarışmak için bu güne özel olarak hazırlanıyor.

Goodwood’da her yıl bir de otomobil müzayedesi yapılıyor.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104