Hobiden müzeye: Keskinoğlu Klasik Otomobil Müzesi

Bugün tarihin sessiz tanıkları, otomobillerin, Keskinoğlu ailesi tarafından nasıl yaşatıldıklarını irdeleyeceğiz. Hikâye, Keskinoğlu’nun kurucusu İsmail Keskinoğlu’nun ilk otomobili olan 1950 model Renault, büyük oğlu Fevzi Keskinoğlu tarafından tesadüfen bulunup satın alınmasıyla başladı.

İşte ne olduysa o gün olmuş, Ailede herkes arabaya meraklı… 2000’li yılların başında Fevzi ve Sıdıka Keskinoğlu’nun oğulları Keskin Keskinoğlu’nun İstanbul’a yüksek tahsile gidip de oradan Desoto Ve Chevrolet otomobil satın alarak Akhisar’a gitmesiyle, müzenin ilk temelleri atılmış.

Keskinoğlu, bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak görmüş. Hemen bir ekip kurulmuş; Türkiye genelinde araştırmalara başlanmış. Akhisar, Bursa ve İzmir’in en usta tamircileri kadroya alınmış. 13 kişilik ekip hurda haldeki bu eski arabaları orijinal parçalarıyla adeta yeniden yaratıyor.

Şundan emin olun, müzede gördüğünüz arabaların ilk günkü halinden hiç farkı yok.

Her biri için fabrikalarıyla yazışmalar yapılıyor. Orijinal renkleri, parçaları tek tek tespit ediliyor, toplanıyor ve bir araya getiriliyor. İçlerinde öyle arabalar var ki, tarih açısından da çok önemli.

Örneğin İsmet İnönü’nün İzmir’de kullandığı araç müzede sergileniyor.

Türkan Şoray’ın ilk arabası yine bu müzede... Fahrettin Aslan’ın ilk aracı...

Ve elbette birçok kişi için ilkler... Fevzi-Sıdıka Keskinoğlu’nun düğünlerinde kullandıkları taksi bile bulunup müzede yerini almış. İlk iş arabaları, ilk kamyonetleri, ilk traktörleri vs… Müze, tamamen kendi olanaklarıyla kendi imkânlarıyla yaratılmış. Fabrikanın orta yerinde yerini almış.

Başta Amerikan otomobil devi Chevrolet’nin 1948 yılından başlayıp, 1970 yılına kadar olan tüm modelleri var. 1929 yılına ait ve tarihin en eski otomobillerinden biri olan Ford da bu müzede...

Toplam 200’ün üzerinde araba var. Akhisar’ın bir bölümüne “Keskinoğlu kasabası” demek mümkün. Tüm yol boyunca şirkete ait fabrikalar, imalâthaneler, petrol istasyonları görülebiliyor. Klasik otomobil envanteri olarak Türkiye’nin en büyük klasik filosu Keskinoğlu ailesine ait. Tabii ekibin başlarında ve müzenin oluşmasında büyük emek veren Müzeler Müdürü Sait Cangül bulunuyor. Emeğini zamanını hiç esirgememiş. Sevgi ve istekle müzeyi bugünkü hale getirmiş. Ehh, bizlere de derin nefes çekerek gezmek düştü. Yolunuz İzmir bölgelerine düşen otomobil severler, mutlaka bu müzeye uğrayın. Uğrayın ve tarihin geçmişine kısa yolculuk yapın. Fevzi ve Sıdıka Keskinoğluna, Sait Cangül beye buradan bir kez daha sonsuz teşekkürler…

İlginç bir detay Keskinoğlu Müzesi’ndeki araç plakaları

Keskinoğlu müzesinde en ilginç detaylardan bir tanesi de iyi düşünülmüş bir uygulama ve ayrıntı. Müze envanterinde, Ravika köyündeki araçlarla birlikte 200’ün üzerindeki araçta bulunan plakaların, son iki rakamı, aracın imalat yılını simgelemektedir.

Örneğin ‘direksiz’ Chrysler otomobil 1962 yılında imal edilmiş. Plakası da 45 YT 962. Yani son iki rakamı (62) 1962 olarak imal yılını simgelemekte. Müzedeki tüm araçlara özel izinlerle bu plakalar temin edilmiş.

İletişim Adresi :

Adres: Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl.San.Tic.A.Ş.

Kayalıoğlu Kasabası 45200 Akhisar / Manisa

Tel: (236) 427 2572

İnternet Adresi: http://www.ravika.com.tr/

**

Ara Sokaktakiler: Sait Cangül

Bugünkü konumuz 300 kadar klasik araca ev sahipliği yapan Keskinoğlu Müzesi.

Böylesine büyük ve uğraş verilen bir yapıyı da hayata geçirmek ve en önemlisi büyüyerek hayatta tutabilmek çok büyük bir sorumluluk ve özveri ister. Müzenin baş mimarı veya her şeyi diyebileceğim güzel abim Sait Cangül, işte bu noktada alkışların en büyüğünü hak ediyor. Kolay değil, müzenin hemen hemen tamamına yakın otomobili Türkiye’nin dört bir yanından hurda durumda bulunmuş ve sil baştan restore edilmiş.

Hazır olarak satın alınmamış birçoğu. Sait abim bu projelerin başında bizzat durmuş. Tüm otomobiller çocuğu gibi olmuş. Kendisine, “hayalindeki klasik nedir abi? Hangi otomobil şu an senin olsun diyebilirsin?” diye sorduğumda, aldığım cevap çok manalıydı.

“Sevgili Burçin, 300 tane evladım dediğim otomobilim var, hepsiyle ayrı hikâyem var, ben onlara kıyamam ihanet edemem, onlarda benim hayallerim var” haksız da değil yani. 1997 yılında Keskinoğlu şirketinde kamyon şoförü olarak işe başlamış Sait abim. Türkiye’nin her noktasına sevkiyat yapmış. 2001 yılında Keskin Keskinoğlu’nun (Fevzi Keskinoğlu’nun oğlu) özel şoförü olmuş. O yıllarda fabrikanın önünde dede İsmail Keskinoğlu’nun ilk otomobili Renault 1 duruyormuş. Sait abimin önerisiyle otomobil restorasyona girmiş. Ne de olsa aile yadigârı.

İşte bu proje, müzenin ilk temeli olmuş. Ardına Desoto ve Chevrolet aileye dahil olmuş ve bugün bu harika özel müze oluşmuş. İzmir Klasik Otomobilciler Derneği (İZKOD) Yönetim kurulu üyesi de olan Sait abim, muntazaman gerek araçlı gerekse araçsız ülkemizi ve Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’ni sıklıkla ziyaret ediyor. Derneğimizin faaliyetlerinde yer alıyorlar. Türkiye’nin araç sayısı olarak en büyük kişisel otomobil müzesi Keskinoğlu Müzesi, 7 bin metrekarede 11 yılda 300 kusur otomobil. Dile kolay. Başrollerde güzel abim Sait Cangül büyük alkışı ve teşekkürü hak ediyor. Yeni projelerinizi merakla bekliyoruz Sait abim.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104