HP, elini iyice taşın altına koydu

Halkın Partisi (HP), zorlu bir süreçten geçiyor.

HP, hükümetten çekilen parti olarak, hükümetin devam etmesini bekleyenlerin hedefi haline geldi.

HP’nin hükümetten çekilme gerekçesi bazı kesimleri tatmin etmedi, çünkü o kesimler zaten yaşananların ülkemizde eskiden beri olduğunu, hatta daha beterlerinin görüldüğünü söylüyor.

Yani, halkımızın bazı kesimleri, ülkede yaşanan bazı anomalilileri kanıksamış durumda, birçok tuhaflığı normal karşılayabiliyorlar.

Böyle bir durumda bazı kesimler, HP’nin itirazı ve hükümetten çekilmesini “gereksiz kapris” olarak görebiliyorlar.

HP, yeni bir partidir ve diğer partiler gibi düşünmüyorsa, daha seçici davranıyorsa, yaptığı iş içine sinmiyorsa, iş yapamadığını, yapamayacağını düşünüyorsa, hükümetten çekilmesi son derece doğaldır.

Bir parti, kendisini o yere ait hissetmiyorsa, ortağıyla gönül birliğinin kalmadığını hissediyorsa, “icraat yapamayacağım” diyorsa, orada durmasının anlamı yoktur zaten.

Nitekim HP, bir karar verdi ve hükümetten çekildi.

Bu kez herkes HP’nin dün akşamki parti meclisine dikkat kesildi.

“Acaba tepkiler karşısında, muhalefette kalmayı tercih ederler mi?” diye soranlar oldu.

Parti meclisinden direkt “muhalefet” kararının çıkabileceğini söyleyenler de vardı.

Öyle olmadı, uzun toplantının ardından HP kapıyı hükümet oluşumlarına aralık bıraktı.

“İlla ki hükümet” diye bir iddiayla çıkmadılar, muhalefet seçeneğini de sundular ama olası bir hükümet için yeşil ışık yaktılar.

Hükümetten çekilmekle aslında HP elini taşın altına koymuştu ama dün akşam parti meclisinde aldığı “hükümet olasılıklarına açık kapı bırakmakla” elini daha da taşın altına sokmuş oldu.

HP bir sorumluluk aldı ve buna şimdi bir sorumluluk daha yükledi.

Her ne kadar “muhalefette de kalabiliriz” diyorlarsa da UBP- HP Koalisyon Hükümeti’ne herkes kesin gözüyle bakıyor.

HP, hükümetten çekilmekle ciddi bir karar almıştır, bu nedenle en uzun parti meclisi toplantılarını onların yapıyor olması da doğaldır.

Dörtlü koalisyon hükümeti, iyi niyetli bir oluşumdu, iyi izlenimler de bırakmıştı ama gelinen aşamada, son aylarda bir tıkanma oldu.

Özellikle Türkiye ile protokolün imzalanamaması, Türkiye ile ilişkilerde limoni durum, ileriki aylarda maaşları ödeyemeyecek duruma gelmek, ortaklardan birisiyle sürekli ters düşmek, birlikteliği zorlaştırıyordu.

HP, ülkenin, toplumun önünü açabilmek için bir adım attı, hükümet oluşumlarına kapıyı aralık tutarak sorumluluk almış oldu.

Bu noktadan sonra eleştirilere son verip, en faydalı olacağı düşünülen koalisyon hükümetinin kurulması için destek olunmalıdır.

Olası bir koalisyonda yer alacağına kesin gözüyle bakılan HP, dörtlü koalisyonda gösterdiği duyarlılığı yeni hükümette de göstermelidir. Kilit parti, önemli bir misyonu olduğunu hiç unutmamalıdır.

Umarız yeni oluşturulacak hükümet başarılara imza atar ve uzun ömürlü olur.

YORUM EKLE