Hristodulidis, ne diyor?

   Mustafa Alkan, takdir edilmesi gereken gazetecilerimizden biridir.

   Rum lider Nikos Hristoduludis ile yaptığı söyleşi çok müthiş olmuş.

   Çok akıllı sorular yöneltti Mustafa kardeşim ve Rum liderin ağzından siyasetini net ortaya koyan sözler, cümleler, düşünceler aldı.

   Zamanlama da çok iyi oldu.

   Türkiye, KKTC, Yunanistan, Rum kesimi liderleri New York’ta Kıbrıs görüşmeleri ile ilgili temaslar yapacak ya bu hafta…

   Eminim, Hristoduludis’in Mustafa Alkan’a söyledikleri özellikle Türk tarafı için ciddi bir referans kaynağı olacak.

   16 punto yazı ile 24 sayfa tutan bu söyleşiyi arka arkaya, not alarak üç kez okudum ve şu kanaate vardım:

   HRİSTODULİDİS’LE BİR ANLAŞMA YAPMAK PAPADOPULOS’LA ANLAŞMAKTAN DA DAHA ZORDUR.

   Görüşleri, düşünceleri Kıbrıs Türkü için son derece tehlikelidir.

   Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin içine yama olacak bir azınlık olarak görmektedir.

   Neden mi böyle yazıyorum?

   Mustafa Alkan’a söylediklerinden yola çıkarak bunları yazıyorum ve bugünden başlayarak bunları buraya getirerek Rum liderin ne demek istediğini kendi yorumlarımla birlikte sizlere aktaracağım.

   1-Rum lider görüşmelerin Crans Montana’da kalan yerden devam etmesinde ısrar ediyor ancak Mustafa Alkan kendisine ‘Guterres çerçevesi içerisindeki maddelere baktığımızda, toprak, siyasi eşitlik, mülkiyet gibi başlıklar var. Ancak siyasi eşitlik, bildiğiniz gibi Kıbrıslı Türkler için son derece önemli. Ve burada 2’ye 1 dönüşümlü başkanlıktan bahsediyor. Bunu kabul ediyor musunuz?” diye sorduğunda evet kabul ediyorum, diyemiyor, demiyor.

   Ne diyor? “Dönüşümlü başkanlık seromoniyal (simgesel) mi olacak yoksa yetkili mi olacak? Başbakanımız olacak mı? Yani bütün bu meseleler Kıbrıs sorununun diğer meseleleri ile de alakalıdır.” diyor…

   BU AÇIK VE NET OLARAK TÜRK TARAFININ YÖNETİME ETKİN KATILIM İSTEĞİNİ REDDETMEKTİR. BU KIBRIS TÜRKÜ’NÜN CUMHURBAŞKANI MUAVİNİ VASITASI İLE VETOSUNU KULLANDIĞI 1960 KIBRIS CUMHURİYETİ ANLAŞMALARINDAN DA GERİ GÖTÜRMEKTİR.

   2-Mustafa Alkan, Crans Montana’yı ve Guterres Çerçevesi’ni savunan Rum lider Gueterres çerçevesinde olmasına rağmen 2’ye bir dönüşümlü başkanlık konusunda kıvırıp, “bu meseleler Kıbrıs sorununun diğer meseleleri ile de alakalıdır” deyince kendisine; “Nasıl bir federasyondan bahsediyoruz? Annan Planın’da olduğu gibi bir yeni doğum federasyondan mı bahsediyoruz, yoksa siz Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı olacak bir federasyon modelinden mi bahsediyorsunuz?” şeklinde başka bir soru yöneltiyor.

   Rum liderin yanıtı aynen şöyle:

   “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, üniter devletten federal bir devlete evrilmesinden bahsediyoruz.”

   YANİ RUM LİDER YENİ BİR DEVLET KURULMASINI REDDEDİYOR. KIBRIS TÜRKÜ’NÜN BİAT EDEREK, 1960’TAN BU YANA YAŞANAN HERŞEYİ BİR TARAFA BIRAKIP RUM DEVLETİNE DÖNÜŞEN KIBRIS CUMHURİYETİ’NİN VATANDAŞI OLMASINI, ADADAKİ, ERMENİ VE MARONİTLER GİBİ BİR TOPLULUK NOKTASINA İNMESİNİ ÖNERİYOR.

   3-Mustafa Alkan, “eğer yine görüşmeler çözümsüzlükle sonuçlanırsa, sizin iyi niyetinizi görüyorum. Buna rağmen AB her şeyi yaparsa, Türkiye çözüm için elinden geleni yaparsa ve yine çözüm sağlanamazsa, Kıbrıslı Türkler için farklı çözüm önerileriniz var mı?” şeklinde nefis bir soru soruyor ve Hristoduludis şöyle diyor:

   “Evlenirken eşinize evlilik teklif ettiğiniz zaman aynı zamanda boşanma kağıdı da imzalamazsınız. Çünkü bunu yaparsanız, zaten ayrılırsınız. Ben ayrılık için burada değilim. Ben burada Kıbrıslı Rumları ve Türkleri birleştirmek için buradayım.”

   YANİ RUM LİDER BİZİ KENDİLERİNİN İSTEDİĞİ ÇÖZÜM OLANA KADAR FEDERAL ÇÖZÜM KAZIĞINA BAĞLI TUTMAK İSTİYOR VE BUNUN İÇİN SAÇMA BİR ÖRNEK VERMEKTEN GERİ KALMIYOR.

   Evlenirken eşinizle boşanma kağıdı imzalamazmışsınız…

   Doğdur ama Türk tarafı bunu istemiyor ki…

   Türk tarafı ayrılma hakkının saklı kalmasını istiyor.

   YANİ UYGAR DÜNYADA EVLENİRKEN TÜM EŞLERİN YAPTIKLARI GİBİ AYRILMA HAKKININ DA GÜVENCE ALTINA ALINMASINI İSTİYOR.

   Rum tarafı gibi ÇAĞDIŞI, AYRILMA HAKKI OLMAYAN BİR BİRLEŞME İSTEMİYOR.

   İngiltere nasıl AB’den ayrılmışsa, Rum nasıl istediği zaman AB’den çıkabiliyorsa Kıbrıs Türkü de eğer beğenmezse Rum’la ortaklıktan ayrılabilmelidir.

   RUMUN BUNU KABUL ETMEMESİ DEMEK, BEN SANA İSTEDİĞİM KADAR İŞKENCE YAPACAĞIM, SANA KÖTÜ DAVRANACAĞIM AMA SEN BUNA KATLANACAKSIN, AYRILAMAYACAKSIN, KURTULUŞ MÜCADELESİ VEREMEYECEKSİN DEMEKTİR.

   İşte ben onun için BU HRİSTODULİDİS’TEN BİR ŞEY OLMAZ DİYORUM..

   Yarın devam edeceğim…

YORUM EKLE

banner34

banner75

banner88

banner104