Hükümet bir şeyler yapmaya çalışıyor

Hükümet etmek zordur… Hele de bizim gibi sorunlarla boğuşan ülkelerde bir daha zorluklar vardır. Tanınmamış bir devletin hükümeti olmak kuşkusuz sorunları artırıyor. İzolasyonlar altındaki bir devletin hareket kabiliyeti kısıtlıdır. O ülke üretimden de kopmuşsa, yıllarca kötü yönetilmişse, en büyük istihdam kapısı “devlet” görülüyorsa ve parası da yoksa o devletin, tabii ki orada hükümet olmak çok zordur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tarif ediyoruz… Bu cumhuriyette hükümet etmek ateşten gömlek gibi bir şeydir. Onca sorun içinde bir statüko oluşmuşsa ve birçok kişi, kurum alıştığı “bozuk düzenden” kurtulmak istemiyorsa, işiniz kolay değildir. Herkes bir şeylerden şikayet eder ama çoğu kimse mevcut bozuk düzenin faydalarını da kullanır. Olumsuzluktan faydalanan çok insan vardır. Rahatlığını bozmak istemeyenler, statükonun değişmesine direnç gösterenler de oldukça fazladır.

İşte ortadaki onca sorun içinde muhalefette olan bazı partiler, tüm bu sorunları çözeceklerinin sözünü verirler. Çıtayı çok yüksek tutarlar, vaatlerde bulunurlar. Kimisi yasalara da bakmaz, iktidara geldiklerinde bazı yasalara, anayasaya takılacaklarını hesaba da katmazlar, ya da incelemezler. Statükonun dokunulmazları olan bazı güçleri, güç odaklarını hafife alırlar ama göreve geldiklerinde onlara dokunamayacaklarını anlarlar.

Olacak şey değildir gerçekten de… Devletin dokunamayacağı siviller var mıdır? Vardır tabii ki… Maalesef vardır… İşte muhalefette “yapacağım”, “edeceğim”, “dokunacağım” derseniz ve hiçbir şey yapamazsanız, bu kez de size “Hani, ne yapıyorsun?” diye sorarlar. İddialı olmak iyidir… İdealist olmak da…  Ancak bunun gereğini yerine getirebilirsen, hedefine ulaşabilirsen, aksi takdirde istediğin payeyi versinler sana neye yarar?

Topluma “Şu kadarını yapabiliriz, şu kadarı için anayasanın değişmesi lazım, şu kadarı için büyük paralar gerekli” diyebilmek lazım. Yani siyasiler gerçekleri söyleyebilmelidir… Gerçekleri söylemek, “yapabilirim” deyip de yapamamaktan daha iyidir. “Yapabilirim” deyip de yapamamak, zaten bu ülkenin değişmez gerçeğidir. O nedenle verilen sözler için şartlar zorlanmalıdır…

Bir şeyler yapmak isteyeni de toplum mutlaka takdir etmektedir. Biraz fazla beklenti yaratmış olsa ve bazı şeyleri yapamayacakları, en azından kısa zamanda yapmaları mümkün olmayan konular olsa da yeni hükümetin yani dörtlü koalisyonun bir şeyler yapma gayreti içinde olduğu anlaşılmaktadır. Müşavirlik yasası, bet ofisler meselesi, yolsuzluk dosyaları şu sıralar pek istendiği gibi gitmese de en azından bunları ellemeleri bile bir şeydir. Başkaları onu da yapmamıştır.

En son olarak hükümetin döviz için 10 maddelik tedbir getirmesi önemlidir. Paranın kontrolünün Kıbrıs’taki yöneticilerde olmadığını düşünürsek, imkanları zorlamışlardır. Ekonomistler, dar gelirli vatandaşların direkt bu tedbirlerden faydalanamayacağını söylese de yapılanlar hiç yoktan iyidir. Üstelik hükümet yetkilileri başka tedbirler de alacaklarını söyledi. Bazı vatandaşlar özel okulların harçlarıyla ilgili “Hiç olmazsa okullarda ‘tavsiye nitelikli’ döviz sabitleme gündeme getirilseydi” demektedir. Kim bilir, belki de hükümetin yeni tedbirleri arasında bu da vardır.

Evet, hükümetin dört ortağı arasında biraz beklentiyi yükseltip, zor gerçekleşecek vaatlerde bulunanlar olmuştur ama bunlara çok kızmamak lazım, çünkü şimdilik bu hükümet bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bir şeyler yapma isteği, niyeti var.

Yaptıkları konusunda onları yüreklendirip, daha iyisini yapmaları için moral vermeliyiz. Sonuçta yıllardır çözülmeyen, çözülemeyen sorunlar var, onları birkaç ayda çözmelerini beklemek de biraz haksızlık olsa gerek. Tabii onlar da hızlarını kesmemeli, toplumun onlardan çok şey beklediğini unutmamalıdır.

YORUM EKLE