Hükümet bozulacaksa bozulsun artık

“Hükümet bozulacak” mevzusu herkesin dilinde… Bin bir türlü söylenti ve senaryo dönüyor ortada… Uzun uzun yazıp hükümetin neden bozulacağını, neden bittiğini anlatıyor gazeteci arkadaşlar. Biz de duyuyoruz, daha önce de duyduk… Farklı kişiler farklı süreler veriyor hükümet için, aslında yeni de değil, aylardır böyle ama son günlerde yine çok fazla dillendirilir oldu… Geçen perşembe günü de “kesin hafta sonu bozulur” denilmişti, olmadı… Hafta sonunu geçtik haftanın ortasına geldik, henüz bozulmadı ama bu kez de “Bir haftayı bulmaz, bozulacak” deniliyor.

Hade bakalım… Herkes oturdu “Hükümet ne zaman bozulacak?” diye bekliyor… İyi de dün Ceren Özbil arkadaşımız hükümetteki partilerin yetkililerini aradı, tümü de “Hükümet görevinin başındadır” dedi. Ardından da dün akşam HP Genel Başkanı, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da sosyal medya hesabından “hükümet dağılacak” haberlerini yalanladı. Şimdi gel de çık bu işin içinden.

Yetkililer “sorun yok devam ediyoruz” diyor ama bazı başka kişiler “bir haftaya bozulur” iddiasında bulunuyor. Hatta, Türkiye’deki yetkililerin “maliye bakanının dıştan atanmasını istediği” yönünde ayrıntı bile veriyorlar… Memlekette yığınla sorun var, biz neyle uğraşıyoruz? Neredeyse hükümetin ne zaman bozulacağıyla ilgili bahis açılacak.

Hükümet kurma ve hükümet bozma işleri her zaman ilgi çekmiştir. Kim kiminle kuracak, bakanlıklar nasıl paylaşılacak, kimler bakan olacak, hangi müdürler göreve gelecek? Evet, heyecanlı işler, magazini bol meselelerdir bunlar. Bu heyecanları yaşıyoruz, bolca tartışmasını da yapıyoruz ama üç-dört ay sonra da “hükümet nasıl bozulur?” hesapları yapmaya başlıyoruz. Hükümet kurmak veya bozmak o kadar basit, masum şeylermiş gibi…

UBP’den veya HP’den Türkiye’ye kim gitse, Türkiyeli yetkililerle “yeni hükümeti” görüşmek için gittikleri iddia ediliyor. Düşünebiliyor musunuz, hükümet kurulacaksa Türkiye’de kurulacak iması ya da beklentisi var... Zaten mevcut hükümetin de Türkiye istemediği için bozulacağı iddia ediliyor. Herkes de bunu normal sayıyor… “Devletimizi kurduk” diyorlar, bağımsız, bağlantısız bir devletimiz olduğu söyleniyor ama hükümetlerin Türkiye’de bozulup, Türkiye’de kurulacağı iddia ediliyor ve herkes de bunu normal sayıyor.

Türkiyeli yetkililerin burada devlet ve hükümet yetkililerinden bazı kimseleri tutmadığı, sevmediği o nedenle hükümetin bozulacağı, yeni hükümet gelince beklenen para akışının sağlanacağı söyleniyor. Sizce bunlar normal şeyler midir? Siz bunları KKTC için normal, onurlu şeyler olarak mı görüyorsunuz? KKTC söz konusu olunca her anormal şey normal sayılıyor. Peki Türkiyeli yetkililer gerçekten böyle mi yapıyor, böyle mi istiyor? Yoksa bizimkiler mi böyle olmasını talep ediyor, adeta bunu çağırıyorlar mı? Bu kadar zamandır para aktarılmamasının nedeni bu mudur? Gerçekten Türkiye’deki sistem değişikliği, seçim süreçleri, ekonomik krizler nedeniyle mi maddi yardım yapılmıyor, yoksa bu işin mazeret tarafı mıdır? Bu soruların cevaplarına toplumun büyük kesimi “evet” diyebilir. Büyük bir kesim böyle söylüyor, böyle düşünüyor, zaten bu yüzden toplumun çoğu bu hükümetin bozulacağını söylüyor…

İsteyerek ya da istemeyerek Türkiyeli yetkililer bu hükümeti bitirdi zaten. “Türkiye’nin istemediği, katkı bile yapmadığı, pamuk ipliğine bağlı hükümet” muamelesi görmek koalisyonu bitiriyor. “Kendi ayaklarımızın üzerinde duralım. Tasarruf yapalım, düzlüğe çıkalım” demiyor ki kimse… “Becer al parayı, alamazsan beceriksizsin, kaybetmeye mahkumsun” anlayışı hakim. Sistem böyle kurulmuş, kimse sabredemiyor, bekleyemiyor, katlanamıyor. Hükümet değil istenen, adeta para dağıtan mutemet isteniyor. Türkiye, bu mutemete para aktarmazsa işlevi kalmıyor. Durum bu, kimsenin gücüne gitmesin…

Mesele hükümetin bozulup bozulmaması da değil zaten… Başarısızlarsa, anlaşamıyorlarsa, toplumdan onay görmüyorlarsa hükümet bozulsun, “illa ki devam etsin” iddiasında değilim. Hoş durmayan şey, hükümetin Türkiye’nin belirlediği kriterlere uymadığı için bozulmasını istemektir… Bir hükümetin başarı kriteri kendini Türkiye’ye beğendirebilmek, beğendirip de para koparmak mı olmalı?

Bizim beğenmediğimiz ama Türkiye’nin onay verdiği “para almayı beceren hükümet” mi daha iyidir yoksa bizim beğendiğimiz ama para alamayan mı? Bugünkü hükümeti korumak için sormuyorum bu soruyu. Genel bir sorudur bu, çünkü bu yaşananlar bugünün meselesi değil, geçmişte de böyle oldu, gelecekte de böyle olacak. Onurlu bir yapı kurmazsak, bu filmi bin kere göreceğiz.

Bu arada hükümet bozulacaksa, bozmaya niyeti olan varsa bozsun da kurtulalım artık, çünkü çok sıktı bu iş…

 

YORUM EKLE