Hükümet döviz sorunu için de bir şeyler yapmalı

Döviz bu ülkenin en ciddi sorunlarındandır... Ülkede yaşayan hemen hemen herkes dövizin sürekli yüksek seyretmesinden şikayetçi. Döviz borcu olanların uykuları kaçıyor, çünkü her sabah uyandıklarında borçları artıyor, katlanıyor.

Geçen hafta içinde haberini de yapmıştık. Euro, sterlin ve doların, TL karşısındaki değeri son beş yıl içinde iki katına ulaştı. Özellikle sterlin, dolar ve Euro borcu bulunan vatandaşlar borçlarını ödeyemez duruma geldi. TL ödenip, birçok taksiti döviz olarak ödeyen vatandaşın cebindeki para iyice eridi.

Arkadaşlarımız bir karşılaştırma yaptı. KKTC Merkez Bankası kurlarına göre; 31 Ocak 2013 tarihinde 1.77’den değer gören dolar, 31 Ocak 2018’de 3.7919’a, 2.3956 olan Euro 4.6979’a ve 2.7903 olan sterlin ise 5.3381’e yükseldi. Son 5 yıllık süre zarfında dolar, Euro ve sterlinin TL karşısındaki değerinin iki kat artması ülke ekonomisini alt üst etti.

Akaryakıt, tüp gaz gibi dövize endeksli ürünlerin fiyatı da TL’nin değer kaybetmesinin ardından sürekli artıyor. Aslına bakarsanız yalnızca dövizle borç ödeyenler değil, tüm halkımız dövizin yüksek seyretmesinden olumsuz etkileniyor. Çünkü satın aldığımız birçok ürün, dövize endeksli ve bu yüzden hayat pahalı oluyor.

Her geçen gün insanımızın alım gücü düşüyor. Alım gücü düştüğü zaman da hayat kalitesi dibe vuruyor. Dövizin yarattığı pahalılık, halkımızın yapmak istediği birçok işi yapamamasına ya da ertelemesine neden oluyor.

Dövizin artışından, toplumun tüm kesimleri mağdur oluyor ama asgari ücretlinin mağduriyeti oldukça büyük. 2013 yılında bin 415 TL olan asgari ücret, 2017 yılında 2 bin 175 TL oldu. Ancak asgari ücretin artışı, maaşların TL olup, birçok ödemenin döviz üzerinden yapıldığı ülkemizde görünmez hale geldi. Yine 31 Ocak 2013 tarihli Merkez Bankası kurları göz önünde bulundurulduğunda bin 451 TL’nin dolar olarak 799, sterlin olarak 407 ve Euro olarak da 462 liraya eşit olduğu ortaya çıkıyor.

2018 yılında ise asgari ücretin 760 TL artmasına rağmen, aylık asgari ücret dolar olarak 573, sterlin olarak 407 ve Euro olarak da 462 liraya denk geldiği görülüyor. Yani rakam olarak artış görünse de gerçekte döviz karşısında değer kaybettiğinden, asgari ücretin değeri geçmişi aratıyor.

Yukarıda da dediğimiz gibi dövizle borcu olanlar zaten perişan durumda. 2013 yılında herhangi bir bankadan döviz kredisi alıp, 5 yıldan fazla vade yapan bir insanın ödediği taksit miktarı ilk ödediği taksitin iki katını aştı. Yani bankaya borcu karşılığında aylık 200 dolar ödeyen biri 2013 yılı Ocak ayında 377 TL öderken, 2018 yılı Ocak ayında ise 758 TL ödedi.

Aynı durum sterlin ve Euro borçları için de geçerli oldu. Bankaya aylık 200 Euro taksit ödeyen biri 2013 yılında 479 TL taksit öderken, 2018 yılında 940 TL taksit ödedi. Bankaya 200 sterlin taksit ödeyen birisi ise 2013 yılında 558 TL öderken, 2018 yılında ise bin 67 TL ödemek zorunda kaldı.

Dövizin TL karşısında hızla değer kazanması birçok vatandaşın döviz borcunu TL’ye çevirmesine neden oldu. Ancak bunun için de vatandaşlarımız önemli masraflar ödemek zorunda kalıyor. Borca yeni faiz uygulaması getiriliyor ve faiz borcu artıyor, yani vatandaşın borcu artmış oluyor. Anapara bir tarafa, vatandaşlarımız yıllarca faiz ödemek zorunda kalıyor.

Yani neresinden bakarsanız bakın, kaybeden vatandaş oluyor. Belki TL’ye geçince kişi kurun oynamasından, yükselmesinden kurtuluyor ama yine ağır bir borç altında kalıyor. Ülkenin derdi olan dövizden kurtulmak pek mümkün olmuyor.

TL kullandığımız ve TL’nin kontrolü ülkemiz yöneticilerinde olmadığı için devlet bu konuda pek bir şey yapmıyor ya da yetkililer “yapamayacağını” söylüyor. Ancak hiçbir şey yapılamaz da değil. Ekonomistler alınabilecek bazı tedbirler olduğunu belirtip, bunları anlatıyorlar da... Kesin çözüm olmamakla birlikte bazı kolaylıklar getirilebilmesi mümkün.

Dörtlü koalisyon içinde yer alan CTP, HP ve TDP muhalefetteyken, bazı çözüm önerilerinde bulunmuştu. UBP-DP Hükümeti’nin hiçbir şey yapmamakla suçlamışlardı. Vatandaşlarımız şimdi görevde olan bu partilerin döviz mağdurları için erken zamanda bazı tedbirler almasını beklemektedir. Bir şeyler yapmak hiçbir şey yapmamaktan iyidir.

YORUM EKLE