Hükümet fona dokunma yanlış girişimine son vermelidir

Yaklaşık 60 bin yabancı uyruklu çalışan için işverenden son 10 yıldır kesilen ve şu anda içinde 260 milyon TL olan “İstihdam Destek Merkez Fonu”na ya da halk tarafından bilinen ismiyle “Yerli İstihdam Teşvik Fonu”na hükümetin el atmak istemesine tepkiler sürüyor.

Hükümetin başta trafik olmak üzere eğitimde, sağlıkta çaresizlik yaşaması, arzu ettiği icraatları yerine getirecek parayı bulamaması nedeniyle “İstihdam Destek Merkez Fonu”nu can simidi olarak görmesi, birçok özel sektör çalışanı tarafından tepki ve öfkeyle karşılandı.

Hükümetin, kaynak yaratacak beceriyi gösteremeyip de fondaki 260 milyon TL’ye göz koyması gerçekten de kabul edilebilecek bir durum değildir.

Hükümet, kaynak yaratma becerisini göstermelidir. Yok bu beceriyi gösteremiyorsa, seyrüsefer ücretlerini genel bütçeye aktarmamalı, Ulaştırma Bakanlığı’na vermelidir ki trafikteki altyapıya harcansın, insanımız yollarda ölmesin.

Şimdi hükümet, ölen insanlar üzerinden duygu sömürüsü yapıp da özel sektör çalışanı için, yerli istihdam için projeler yapılan fona göz dikmemelidir.

Evet, insanımız yollarda ölmesin, yolları tamir edelim, yeni yollar yapalım ama bunu yapacağız diye başka işleri de bozmayalım. Yollar önemliyse yerli istihdam da önemlidir, işçi hakları da önemlidir, çalışanlar için yapılan projeler de önemlidir. Birini yapacağız diye diğerini bozmak doğru değildir.

Hükümetin panik yaparak, yanlış kararlar almaması gerekir. Son yıllarda Çalışma Bakanlıklarının yaptığı projeler güzeldir, faydalıdır. Bu projeleri sekteye uğratmamak, tam tersine artırmak, çeşitlendirmek gerekir.

Eğer fondaki paraya dokunulursa, medyanın Çalışma Bakanlığı’ndan güvenilir kaynaklara dayanarak elde ettiği bilgiye göre, “Asgari ücretli özel sektör çalışanları desteklenemeyecek”, “İşsizlere yönelik İŞ-BUL projesi kaynak sorunu yaşayacak”, “Kadın istihdamı teşvik adımı yarım kalacak”, “Üniversite mezunlarının desteklenmesi zorlaşacak”, “Engelli istihdamının teşvikinde sıkıntılar doğacak”, “Meslek lisesi mezunlarının iş hayatına girişine yönelik proje tıkanacak”, “Türkiye ile imzalanan Genel Sağlık Sigortası çalışmaları yarım kalacak”, “Toplu sözleşme imzalayan işletmelere ihtiyat sandığı- sosyal sigorta katkısı yapılamayacak” ve daha bunun gibi yeni düşünülen projeler hayata geçemeyecek.

Neden böyle olsun? Neden özel sektör çalışanları için, engelliler, kadınlar, genç girişimciler için yaratılan projeler dursun? Neden kaş yapayım derken göz çıkarasınız?

Neden devlet çalışanlarından hep korkuluyor da özel sektör hiç dikkate alınmıyor? Neden özel sektör çalışanları için yapılan projeleri, hükümet elinin tersiyle bir tarafa itmek istiyor?

Yazık değil midir? Yıllardır Çalışma Bakanlıkları birçok proje yarattı, bunları neden bozalım?

Çalışma Bakanlığı’na yakın kaynakların medyaya verdiği bilgiye göre, fon bünyesindeki projelerle ülkede etkin bir işgücü piyasası yaratılması hedefleniyor, bu nedenle de fondaki kaynak yıllardır korunuyor. Fondaki kaynağın kullanımıyla hayata geçen teşviklerle birlikte özel sektörün rekabet gücünü arttırmak hedefi önde tutuluyor. Çeşitli projelerin yeni yeni hayata geçiyor olması nedeniyle, fondaki kaynağın alınmasıyla bu projelerin devamlılığı ciddi şekilde tehlikeye girecek. Fonun bir diğer önemli amacı ise kötü durumdaki sosyal güvenlik kurumlarına bu teşviklerle ekonomik açıdan destek sağlamak…

Şimdi bu kadar güzel projeyi sekteye uğratmak, son bulmasına neden olmak doğru mudur? Yakışır mı hükümete bu? Kendileri kaynak yaratacağına veya seyrüsefer paralarını kullanacağına bu hazır paraya saldırmaları hükümetin hem büyük yanlışı hem de büyük ayıbı olur. Hükümet süratle bu yanlıştan dönmelidir.

YORUM EKLE

banner75