Hükümet Kıbrıs sorununda eli kolu bağlı beklemeyecek

Türk tarafının tüm uyarılarına rağmen Rum yönetiminin tek yanlı doğalgaz aramaları, gerginliği tırmandırıyor. Bu konuda başta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olmak üzere Kıbrıslı Türk yetkililer sürekli olarak Rumlara uyarılarda bulunuyor. Zaman zaman bu konuda Türkiye’den de sert uyarılar geliyor ama kendilerini Kıbrıs’ın tek sahibi sanan Rumlar geri adım atmıyor.

Rum lider bir taraftan müzakereleri başlatabileceklerinden söz ediyor, öte yandan kışkırtıcı, barışa hizmet etmeyen adımlarına devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı, dün mecliste temsil edilen partilerin başkanları ve yetkilileriyle yaptığı görüşme sonrasında Rumları uyardı. Akıncı, “Bu devlet tek başına Rumlara ait değildir. Uluslararası tanınmışlık, tek başına devlete sahiplik onların uluslararası hukuk anlamında hakları değildir. Bu bir kasıttır. Şu anda denizlerde yapmaya çalıştıkları da bunun bir benzeridir. Ortaklaşmayı, ortak yararı, işbirliğini öne çıkaracak anlayışlar sergilemeleri gerekir” dedi.

Öte yandan, Rumlar için doğalgaz aramaları yapan İtalyan ENI Şirketi yetkililerinin bölgedeki gerginlikten rahatsız olduğu ve çekilmek istedikleri söyleniyor. Her ne kadar Rum yönetimi, ortada sorun olmadığını ve bu konudaki çalışmalarının planlandığı şekliyle devam edeceğini açıklasa da ENI Şirketi bir gerginliğin ortasında kalmak istemiyor.

Bu arada başta ana muhalefet olmak üzere bazı çevrelerden Kıbrıs konusunu hükümet programına koymadığı ve Kıbrıs sorunuyla ilgilenmeyeceği iddiasıyla eleştirilen koalisyon hükümeti önemli bir adım attı. Hükümet, Kıbrıs sorununda zannedildiği gibi eli kolu bağlı oturmayacağını herkese gösterdi. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın İtalya’ya yaptığı gizli ziyaret ve buradaki diplomatik girişimleri oldukça önemli.

Özersay, hem ülkede hem de uluslararası alanda temaslar yaptığını doğruladı ancak şimdilik ayrıntı vermedi. Özersay ayrıntı vermese de gelen haberlere göre ENI yetkilileriyle görüştü. Elde ettiğimiz bilgilere göre, bazı Türkiye ajansları konu ile ilgili yanlış bilgi verdi. Özersay, ENI CEO'su Claudio Descalzi ile değil başka yetkililerle görüştü.

Koalisyon hükümetinin bu tavrı, her şeyi Türkiye’den beklemeyeceklerini, Türkiye’nin çabalarına bu türlü direkt temaslarla katkı koyacaklarını gösteriyor. Bundan önce hükümetler genellikle Kıbrıs sorunu girişimlerini KKTC Cumhurbaşkanı ile Türkiye’nin yürütmesini bekliyordu. Anlaşılan başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, koalisyon hükümeti Kıbrıs sorununa katkı yaparak, cumhurbaşkanının yükünü hafifletmeye çalışacak. Yani hükümet, Kıbrıs sorununda eli kolu bağlı beklemeyecek.

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın doğalgaz aramalarının odağındaki ENI’ye gidip gerçekleri ve hassasiyetleri birinci ağızdan anlattığı gibi, koalisyon hükümeti Kıbrıs sorununda önemli rolü olan başka önemli makamlara, şirketlere, kurumlara gidip Kıbrıslı Türklerin konumunu anlatacak, yani şartları zorlayacak.

Özersay, “Kıbrıs Türk tarafı artık doğalgaz konularında bir aktör konumundadır, izleyici konumunda değildir” dedi. Kıbrıs Türk tarafı aktör olduğuna göre, hükümetin figüran olarak kalması beklenemezdi. Hükümetin Kıbrıs konusundaki bu türlü gerçekçi ve yararlı girişimlerini destekliyor ve devamını bekliyoruz. Kıbrıs sorununda demeç savaşıyla değil, bu türlü girişimlerle haklılığımızı anlatabiliriz.

 

YORUM EKLE