Hükümet önyargıları kırmaya kararlı

CTP-HP- TDP-DP Koalisyon Hükümeti’ne yönelik önyargılar olduğunu daha önce bu köşede belirtmiştik.

“İkili koalisyonlar bile anlaşamazken dörtlü hiç anlaşamaz ve başaramaz” görüşü hakimdi, halen de böyle düşünenler var. Hükümeti oluşturan dört partinin kurmayları, parlamento üyeleri de böyle bir önyargı olduğunun farkında.

Gözlemleyebildiğimiz kadarıyla bu önyargıları yıkmak için canla başla çalışıyorlar. “Daha kaç gün oldu ki, bu kanıya vardınız?” diyebilirsiniz. Evet konuşmak için çok erken ama tüm parlamento üyelerinin topluma bir şey gösterme çabası içinde olduğunu ve ülkedeki sorunlara gerçekçi baktıklarını görebilmek mümkün.

Hem enkaz edebiyatı yapmak istemiyorlar hem de topluma umut pompalama niyetleri olmadığını göstermeye çalışıyorlar. Kısa sürede yapılabilecek olan konulara eğiliyorlar, “cek cak” demek istemiyorlar, ayaklarının yere basmasını tercih ediyorlar.

Toplumda birçok kişiye “Bir şeyler yapacaklar galiba” dedirtmeye başladılar. Bakanlar kısa sürede ulaşabilecekleri ve elleyebilecekleri konulara eğiliyorlar. Çalışma Bakanlığı’nın inşaatlardaki denetimlerinden tutun da Dışişleri Bakanı’nın İtalya’ya ENI yetkilileri ile görüşmeye gitmesine kadar dikkat çeken gelişmeler var.  Ulaştırma Bakanlığı’nın hemen yıllara el atması, şikayet konusu olan 28 turist “T” iznini iptal etmesi dikkat çekti. Bunlar ilk anda aklımıza gelenler, aslında her bakanlık fark edilen adımlar atıyor.

Başbakan Tufan Erhürman, dün düzenlediği ilk resmi basın toplantısında, konulara oldukça vakıftı, icraatlar konusunda kararlı bir tavrı dikkat çekiciydi. Başbakanın, proje aşamasındaki bazı konularla ilgili “ortaya çıksın da sonra konuşalım” şeklindeki imaja, reklama dayanmayan yaklaşımı da takdir gördü.

Hükümetin bet ofislerin sayısını azaltacak olması ve aykırılık tespit edilenleri tereddütsüz kapatacak olması güzel bir gelişme.

Başbakanın, Afrika gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi’nde 22 Ocak’ta meydana gelen olaylarla ilgili soruşturma çerçevesinde aranan 9 kişiyi gündemine alması da ciddi konularda “sin da gülle geçiyor” tavrı takınmayacaklarını gösteriyor.  Başbakan, konuyu bu hafta görüşeceği Polis Genel Müdürü’ne soracağını açıkladı.

Kamudaki insan kaynaklarının verimli ve etkin kullanılması için çalışma yapacak olan hükümet, bu gelişmeleri şeffaflıkla kamuoyuyla paylaşacak. Bu da önemli bir adım, olan biteni saklayarak değil de halka paylaşarak yaparlarsa onlara olan güven yükselir.

Hükümet, ilk defa vatandaş olanların “ilk seçimde oy kullanamaması” için yasal düzenleme yapacak. Bu sayede vatandaşlıkların seçim için istismar edilmemesi sağlanacak.  Tartışma konusu olan vatandaşlıklar hükümetin gündeminde. İçişleri Bakanlığı’ndaki üst düzey kadro tamamlandıktan sonra ilk olarak 2 bin civarındaki istisnai vatandaşlık ele alınacak

Ek mesai giderlerinin fazla olduğu alanların mercek altına alınması ve bu konularda tedbirler üretilmesi de gündemde.

Nerdeyse bir ütopyaya dönüşen “Toplu taşımacılık” konusunda da hükümet oldukça iddialı. Başbakan, toplu taşımacılığın geliştirilmesi için çalışma başlatılacağını, hatta raylı sisteme kadar bütün projeler konusunda ilgililere gerekli talimatların verildiğini söyledi.

Daha önce gündeme gelen ama vazgeçilen “belediyelerin birleştirilerek sayısının azaltılması” gerekli yasal düzenlemelerle sağlanacak.

Yeni Merkezi Cezaevi, yıl sonuna kadar tamamlanacak. Cezaevi Danışma Kurulu’nun kurulması bu hafta Bakanlar Kurulu’nun gündemine taşınacak. Alkol ve Madde Bağımlılığıyla Tedavi Merkezi (AMATEM) ve rehabilitasyon merkezi kurulacak. “Uyuşturucuyla Mücadele Stratejik Eylem Planı” hızla hazırlanacak. Sicil affı konusuna öncelik verilecek.
   Hükümet gerçekten de sorunları çözmek ve farklılık yaratmak için kararlı. Umarız, bu kararlılık icraata dönüşür. Koalisyondaki 4 partinin geleceği, gösterecekleri başarıya bağlı ve onlar anlaşılan bunun sorumluluğuyla hareket etmeye kararlı.

 

YORUM EKLE