Hükümet ortaklarının gönül bağı koptu

Kim bilir kaç kezdir hükümeti yazıyoruz bu köşede.

Hükümet bozulacak mı, bozulmayacak mı tartışmaları bitmek bilmiyor.

Kurulduğu gün başlamıştı, ne zaman bozulacağının tartışılması.

Birbirinden çok farklı 4 partinin işinin kolay olmayacağı herkesçe biliniyordu ama hükümet uzun süre uyumlu bir çalışma ortaya koydu. En azından dışa öyle görüntü verdiler.

Doğrusu birçok da sorunla uğraştılar, şanssız dönemler geçirdiler.

Döviz krizlerinden doğal afetlere kadar birçok sorun peşlerini bırakmadı.

Ancak son birkaç aydır hükümet ahengini kaybetti.

Bir taraftan Türkiye’den para gelmediği için çekilen maddi sıkıntı, dolayısıyla bazı yükümlülükleri yerine getirememe, diğer taraftan ise ortaklardan DP’den duyulan rahatsızlık…

Bir süreden beridir, DP’den ya da DP Genel Başkanı, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’tan hem Türkiyeli yetkililerin hem de HP’nin rahatsız olduğu iddia ediliyordu…

“Ediliyordu” diyoruz, çünkü HP’nin rahatsızlığı artık iddiadan öte, gerçeğe dönüştü.

Türkiyeli yetkililer rahatsız mı değil mi bilmiyoruz ama HP çok rahatsız, genel başkanından, genel sekreterine, milletvekiline kadar herkes bu rahatsızlığı dile getiriyor.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, oğlunun üniversitesi için kamu arazisi kiralaması, HP için bardağı taşıran son damla olmuş…

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay, bakanlar ve çocuklarına devlet arazisinin kiralanmasını doğru bulmadıklarını belirtip, kiralama işleminin iptalini istemişti.

Özersay, Bakanlar Kurulu’na çeşitli defalar kiralanması için gelen ancak onay verilmeyip, reddedilen bir arazinin bakanlık eliyle kiralanmasının rahatsızlık verici olduğunu ve güvensizlik yarattığını belirtmişti.

Nitekim konu Bakanlar Kurulu’na taşındı... Kudret Özersay’ın talep ettiği “hükümet döneminde kiralanan arazilerin” dosyası Maliye Bakanı Serdar Denktaş tarafından dün kurula sunuldu.

Özersay, söz konusu dosyayı inceleyip parti meclisine taşıyacak.

Güvenilir kaynaklar, HP Parti Meclisi’ndeki dosya değerlendirmesinde “hükümetten çekilelim” kararı çıkabileceğini söylüyor.

Yani hükümetin kaderi o dosyada… Büyük bir ihtimalle de bu dosya hükümeti bitirecek.

Olaya “etik” açıdan, devletin nasıl yönetilmesi gerektiği penceresinden de bakmak lazım.

Aslında Serdar Denktaş’ın yaptıklarının yanlış olduğunu ve yıllardır bu konuda şikayetler ettiğimizi de unutmamak lazım.

Yani meseleye yalnızca HP’nin meselesi olarak bakmamak lazım, ama olaya “hükümet bozulur mu?” penceresinden bakılınca meselenin esası ıskalanıyor.

Böyle bir şeye CTP’lilerin de TDP’lilerin de karşı çıkması ve sesini yükseltmesi gerekir.

Hükümete gelince, son olaylar hükümetin ömrünü tamamladığını gösteriyor.

Bu hükümet bitmiştir, çünkü artık o ahenk, o gönül birliği bitmiştir, ortaklar birbirine güvenmiyor.

Birbirine güvenmeyen, gönül bağı kopmuş partilerin daha fazla yürümesi mümkün değildir.

Toplumu daha fazla oyalamamak gerekir, bu kısır tartışmalarla zaman geçirilmemeli, herkes eteğindeki taşları döküp, bunun adını koymalı.

Bize göre Kudret Özersay’ın koltuğunun altına koyup götürdüğü dosya hükümeti bitirecek, HP Parti Meclisi bu dosyayla birlikte hükümete kırmızı kartı verecektir.

Zaten zarıncayıp duracağına bir an önce bitmesi herkes için daha faydalı olacaktır.

YORUM EKLE