Hükümetin dövizle ilgili çalışması

Dövizdeki yükseliş, ülkenin en can yakıcı sorunu olmaya devam ediyor.

Dövizin yükselişi ya da Türk Lirası’nın değer kaybedişi, KKTC’nin kendisinden kaynaklanan bir sorun değildir.

KKTC, Türk Lirası kullandığı ve paranın kontrolü kendisinde olmadığı için bu büyük sorun karşısında oldukça “çaresiz” bir görüntü vermektedir. Türk Lirası, değer kaybettikçe, halk da kaybediyor.

Ne ilginçtir ki dövizin yükselişinden KKTC, Türkiye’den bile fazla etkilenmektedir.

Türkiye’de hayat, nispeten KKTC’den daha ucuzdur, halk için yiyecek ve giyimde her keseye uygun fiyatlar vardır.

KKTC’de zaten hayat pahalıdır, bunun üzerine dövizden kaynaklanan bir pahalılık da eklenmektedir.

O kadar ki durum dayanılmaz bir hal almıştır.

Halk her sabah korkuyla uyanmakta, “acaba bugün döviz ne oldu?” diye dehşetle kurlara bakmaktadır.

Gerçekten de kişiler her uyandığında borçlarının katlandığını görmektedir.

Özellikle konut veya otomobil borcu gibi uzun vadeye yayılmış borçlar, ev kirası, okul harcı gibi sürekliliği olan ödenmeler gerçekten de vatandaşların belini bükmektedir.

Tabii ki satın aldığımız çok sayıda ürünün de dövize endeksli olması aslında attığımız her adımın pahalılaşmasına nende oluyor.

İnsanların hayat kalitesi düşmüştür, yapmak istediklerini, daha doğrusu normalde yapması gerekenleri yapamaz duruma gelmiştir.

Hal böyle olunca da gözler hükümete çevriliyor.

Muhalefetteyken yükselen döviz için yapılabilecek şeyler olduğunu söyleyen CTP, HP ve TDP’nin ne gibi tedbirler getireceği merak konusu oldu.

Dövizle ilgili ilk mesajlar dün Başbakan Tufan Erhürman’dan geldi.

Dövizle yapılacak mücadelenin sınırlı olduğunu belirten Erhürman, sınırlı olanaklara rağmen yapılabilecek şeyler olduğunu söyledi.

Erhürman, Merkez Bankası yetkilileri ile görüştüğünü ve iki konuda rapor talep ettiğini söyledi.

Başbakan raporların, “dövizdeki artış karşısında nasıl rahatlama sağlanacağını”, “bankalar nezdinde ne yapılabileceğini” ve nasıl bir kriz planı oluşturulacağını içerdiğini” belirtti.

Erhürman, bankalar nezdinde ne yapılabileceğiyle ilgili raporun hazırlandığını ve kendisine iletildiğini söyleyerek, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın da döviz konusunda bir çalışması olduğunu kaydetti.

Başbakan, Merkez Bankası ile bakanlığın verilerinin birleştirilerek değerlendirileceğini, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nu toplayıp bu konuda karar üreteceklerini söyledi.

Evet, halkın beklediği de budur. Devlet vatandaşının yanında olduğunu göstermelidir. Olanaklar sınırlı da olsa, devlet yapılabilenin en iyisini yaparak, vatandaşını az da olsa rahatlatmalıdır.

Bunun psikolojik etkisi de vardır. Vatandaşlarımız bu sorun karşısında kendisini yalnız ve çaresiz hissetmemelidir. İşte tüm bunlardan dolayı hükümetin dövizle ilgili yaptığı çalışma anlamlıdır. Umarız çalışma kısa sürede tamamlanır ve halk bunun olumlu yansımalarını hisseder.

 

 

YORUM EKLE