Hükümetin erken zamanda kurulmasını isteyenler haklıdır

Şimdilerde en moda soru, “Sizce hükümet nasıl olur?” sorusudur. Herkes birbirine bu soruyu soruyor ama kimse cevabını bilmiyor.

CTP-HP-TDP ve DP’den oluşan “dörtlü koalisyon” diyenler de var, UBP-DP-YDP’den oluşan “üçlü koalisyon” diyenler de... HP parti meclisinden “UBP ile hükümet kurulmayacak” kararı çıkmasına rağmen, “UBP-HP koalisyon hükümeti” kurulacağını iddia edenler de var. HP kurmayları, bu iddiayı defalarca yalanladı.

HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın “İtirazımız UBP’ye değil yönetimdeki kişileredir” açıklaması nedeniyle “Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün yer almadığı bir koalisyon” formülü de ortaya atılıyor. Ancak UBP’nin böyle bir formüle şiddetle karşı çıktığı, böyle bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğu söyleniyor.

Bazı kimseler ise “DP ile YDP birleşecek, UBP ile öyle koalisyon kurulacak” iddiasını ortaya atıyor ama bu iddia da başta YDP olmak üzere, 3 parti tarafından yalanlanıyor.

UBP’de çok sayıda kişinin ise yeniden seçime gidilmesini istediği söyleniyor.

Ortaya somut bir şey çıkmayınca tabii ki her kafadan bir ses çıkıyor. Herkes ortaya bir iddia atıyor.

Aslında “hükümet modelinin” nasıl olacağını söyleyecek olanlar, parlamentoya giren 6 partinin yetkilileridir ama anlaşılan şu sıralar onlar da pek bir şey söyleyemiyor.

Aslında pazarlıklar gizliden gizliye devam ediyormuş. Açıklama ve çalışma yapmıyor denilen UBP’nin nabız yokladığı, zannedildiğinin aksine bazı olasılıkları ciddi şekilde değerlendirdiği iddia ediliyor.

Uzmanlara göre, koalisyon üçlü de dörtlü de olsa bunun bir seçim hükümeti olacağı belirtiliyor. Yani nasıl isterse olsun, yıl içinde yeni bir seçim olacağı söyleniyor.

Milletvekilleri bugün mazbatalarını alıyor, meclis ilk toplantısını 22 Ocak’ta yapacak. Söz konusu süreç içinde eski hükümet istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunacak, ardından da cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevini bir parti başkanına ve büyük ihtimalle de UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’e verecek.

Bunlar bir süreç meselesi, belli tarihleri var ama toplum ve ekonomi çevreleri hiç olmadığı kadar aceleci. Haksız değiller tabii ki… Erken seçim nedeniyle bütçe meclisten geçmedi. Tüm toplum istikrarlı bir hükümet beklerken, sandıktan çıkan sonuç tam bir kördüğüm yarattı. Böyle bir sonuç ve belirsizlik tabii ki toplumu ve ekonomik çevreleri korkutuyor.

Bütçe geçmediği için devletin mal ve hizmet ödemelerini yapamaz hale gelebileceği söyleniyor, hatta bunların sinyalleri gelmeye bile başladı. Ekonomiyi ciddiye almak gerekir, bazen kaybedilecek bir saat bile pahalıya mal olabilir. Toplum da hizmet bekliyor, bu nedenle acele hükümet kurulmasını bekleyenler haklıdır. Belirsizlik, zaten istikrar olmayan ülkemizde daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Tedirgin olanlara katılıyoruz, en erken zamanda hükümet kurulmalıdır, seçim hükümeti ya da başka bir şey ama çok zaman kaybedilmeden bir hükümet kurulmalıdır.

YORUM EKLE

banner107

banner96

banner108