Hükümetin gaminiler kararı, doğru bir adımdır ama...

“Kömür ocakları”, ya da halk deyişiyle “Gaminiler”, uzun zamandan beridir ülkemizde şikayet konusu.

Bölgelerinde gamini bulunan köylüler, sıkça tepkilerini ortaya koyuyor, “Nefes alamayacak duruma geldiklerini” söylüyor.

Daha çok da Güzelyurt bölgesinde Gaziveren, Güneşköy, Yayla ve Mevlevi köylülerinin şikayetleri defalarca basında haber oldu. Bu şikayetler yeni de değil, yaklaşık 15 yıldır bölge halkı bu sorunla uğraşıyor.

2016 yılının ilk yarısında gaminilerin yarattığı sıkıntı Ombudsman raporuna bile yansımıştı.

Bir vatandaşın başvurusunu değerlendiren Ombudsman Emine Dizdarlı, Gaziveren ve Güneşköy’de bulunan 100’e yakın kömür ocağının çevreye yoğun bir şekilde zehirli bir gaz olan karbondioksit gazı yaydığı ve bölge halkında görülen hastalıklarda önemli artış olduğuna ilişkin şikayetini haklı bulmuştu.

Ombudsman Emine Dizdarlı, özellikle Güzelyurt bölgesinde faaliyet gösteren, insan ve çevre sağlığı için ciddi tehdit oluşturan kömür ocaklarının etkin bir şekilde denetlenmesi ve izinsiz ocakların da yıkılması gerektiğini belirtmişti. Ombudsman’ın raporu üzerine yaklaşık 40 izinsiz gamini yıkılmıştı.

Ombudsman raporunda, kömür ocaklarının nüfus yoğunluğu olan bölgelerin dışında bir bölgeye aktarılması, bunun yanında işletmelerin Türkiye’de ve dünyada kullanılan, çevre sağlığına zarar vermeyen teknolojiyi kullanmalarının teşvik edilmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Dizdarlı, kurulacak kömür ocaklarına izin verilirken çevre kirliliği yaratmayacak ve insan sağlığını olumsuz etkilemeyecek çağdaş sistemlerle çalıştırılmasını zorunlu kılacak kurallar da konulması gerektiğini vurgulamıştı.

40’a yakın kaçak kömür ocağı kapatılmış ama halkın şikayetleri son bulmamıştı.

Vatandaşlar, gaminiler nedeniyle başta solunum hastalıkları olmak üzere birçok hastalıkla uğraştıklarını, daha da kötüsü kanser vakalarının arttığını iddia ediyor. Örneğin Yayla köylüleri, bölgedeki ölümlerin yüzde 76’sının kanserden olduğunu söylüyor, bunu gaminilere bağlıyor ve seslerinin duyulmasını istiyordu.

Mevlevi köyü sakinleri de sağlıklarından endişe ettiklerini, dayanılmaz koku ve dumandan çok olumsuz etkilendiklerini söylüyordu. Bölge halkı nefes alabilmek için başka bölgelere gittiklerini, döndüklerinde yine aynı çileyi çektiklerini belirtiyordu. Gaminiler Güzelyurt bölgesinde insanların sağlığını etkilediği gibi, “kanser olacağız” korkusu ile psikolojik bir rahatsızlığa da neden oldu.

Nihayet dün, Başbakan Hüseyin Özgürgün, gaminilerden şikayetçi olan tüm vatandaşlara müjdeyi verdi. Hükümet, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında gamini olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı. Bu konuda ciddi şikayetler aldıklarını belirten Başbakan Özgürgün, “Bakanlar Kurulu konunun hassasiyetini değerlendirdi ve böyle bir karar aldı” dedi.

Hükümeti eleştirdiğimiz gibi takdir etmesini de biliriz. Gaminiler konusunda hükümetin aldığı bu kararı destekliyoruz. Vatandaşların şikayetlerini dikkate alıp böyle bir karar almaları olumludur.

Odun kömürü ocaklarının işletmecileri, yani odun kömürü üreticileri, kendilerine önceden uyarı yapılmadığını iddia ediyor. Üreticilere gerçekten gerekli uyarı, taşınacak süre tanındı mı, çağdaş yöntemleri kullanmaları için teşvik yapıldı mı bilmiyoruz. Hiçbir üretim insan yaşamından önemli olamaz ancak, her şeyin usulüne göre yapılması, kömür üretiminin nasıl yapılacağının önceden belirlenmesi, çağdaş yöntemler için üreticinin teşvik edilmesi ve ona göre buralarının kapatılması elbette en doğru olanıdır.

Eğer üreticiler filtreleme yöntemi için uyarılmamışsa, yer ve yöntem değiştirme konusunda uyarılmamışsa ve aniden bu karar alınmışsa, ortada bir sektör olduğu, yatırımlar yapıldığı, buralarda istihdamlar olduğu da unutulmamalıdır. Yani hükümetin kararını takdir ederken, gerekli adımların yapılması ve kimsenin mağdur edilmemesi gerektiğini de belirtmek isteriz.

Tabii üreticilere de görev düşmektedir, bunca tepki varken artık, insan sağlığını etkilemeyecek, çevreyi kirletmeyecek yöntemlere çoktan geçmeleri gerekirdi. Gerçi pahalı bir yatırım olduğu için bu konuda da hükümetin sistemi değiştirme konusunda kendilerine sözü olduğunu söylüyorlar ama hükümet adım atmamışsa onlar bir şekilde yapmalıydılar, ya da hükümet üzerinde baskı unsuru olmalıydılar. Çünkü bu şikayetler bugün değil, yıllardır yapılıyor.

Tekrar hükümete dönecek olursak, halkın taleplerini dikkate alıp, karar üretmek hep görmek istediğimiz şeydir. Bu olayda olduğu gibi, halkın sesine kulak veren, halkın yararına kararlar üreten bir hükümet bizden de tüm toplumdan da taktir görecektir. Devamını bekliyoruz.

YORUM EKLE

banner107

banner108