Hükümetin yaptıklarını ve yapmak istediklerini de görmek lazım

Ülkede o kadar çok sorun var ki, bunları yeni hükümetin ilk 100 günde halletmesini beklemek haksızlık olur. Bazı kesimler, yılların sorunlarını bu kadar kısa sürede yeni hükümetin çözmesini bekliyor. Gerçekçi olmak lazım, bu kadar kısa sürede tüm sorunları çözmeleri mümkün değil.

Bir önceki hükümetin UBP kanadından bazı eski bakanlar, bazı milletvekilleri dalga geçiyor hükümetle, niye sorunları çözemiyor diye... Eskiler eleştiriyor yeni hükümeti. Onlara da sormak lazım, “O kadar kolaysa neden çözmediniz?” diye. En azından eski hükümet yetkililerinin bir süre daha susması gerekiyor, daha düne kadar koltuklardaydılar çünkü…

Vatandaş konuşmalı, vatandaş hesap sormalı, soruyor da… Vatandaşın beklentileri yüksek, artık daha rahat bir yaşam istiyor, sorunlardan bıktı, haklıdır da...

Muhalefetten gelip iktidar koltuğuna oturan üç partinin kurmaylarının bazı vaatleri, “biz yaparız” diye iddialı sözleri de beklentileri artırıyor. Evet dörtlü koalisyondan beklenti yüksek… Onlar da işe iddialı başladılar, başka hükümetlerden daha farklı işe koyuldular. Sorunları sıraladılar, önceliklerini belirlediler.

Tabii yapılmak istenenler için önleri açık değil, yürüyebilmeleri için önlerinde ellemeleri gereken yasalar var, bazı icraatlar için anayasa bile engel… Her şeyin üzerine bir de döviz krizi geldi ki, onunla uğraşmak bile başlı başına bir dert. Hükümet döviz için de ne yapabileceğinin çalışmalarını yapıyor.

Türkiye devleti bile dövizle ilgili çare bulamazken, ülkemizde hükümetin dövize kesin çözüm bulmasını beklemek haksızlıktır. KKTC, Türk Parası kullanıyor… KKTC Hükümeti’nin parayı kontrol etme yetkisi yoktur, yapabilecekleri sınırlıdır. Buna rağmen, hükümet bir şeyler yapmaya çalışıyor, imkanları zorluyor, bunları da görmek lazım.

Döviz krizi kolay bir sorun değildir, büyük bir felakettir. Bir önceki hükümetin dövizle ilgili “bir şey yapamayız” deyip, kılını kıpırdatmadığını da hatırlamak gerekir.

Döviz dışındaki icraatlar da yeterli görünmeyebilir. Örneğin usulsüz vatandaşlıkların iptali konusunda adımlar atıldı ve bazıları iptal edildi. Bunun karşısında “yeterli değil” deniliyor ama bu bir adımdır ve devam edecektir, bu kadar aceleci olunmamalı. Müşavirlik yasası da ellendi ama o da yeterli bulunmadı ama yasal engeller de olduğunu, geçmiş hükümetlerin bu konuya hiç dokunmadığını da hesaba katmak lazım…

Trafikle, çalışma yaşamıyla, sağlıkla, eğitimle, tarımla, ekonomiyle ilgili bir dizi adımlar atılıyor, bir şeyler yapma isteği ortaya konuluyor, bu isteği, bu çabayı görmek mümkün. Elbette eleştireceğiz… Yapmadıklarını, yapamadıklarını, yanlış yaptıklarını önlerine getirip, hesap soracağız ama önce biraz süre vermeliyiz.

Bakın daha önceki gün imkanları zorlayıp akaryakıt zammını ertelediler. Ciddi bir akaryakıt zammı kapıdayken hükümet, Fiyat İstikrar Fonu’nda (FİF) azaltmaya giderek zammın yapılmasını engelledi. Zaten döviz krizi altında ezilen halka yeni bir yük gelmesini, zincirleme zamlar olmasını engelleyen hükümetin bu yaptığını da görmek lazım.

Dövizdeki artışın içme sütü fiyatlarına yansımasını önlemek için sütte sübvansiyon uygulandı. Devletin gelirlerinin azalması pahasına hem döviz kriziyle ilgili alınan tedbirlerde hem de akaryakıt zammı ile süt zammını engellemede halkı düşünerek adımlar atıldı. Bu adımları da görmek gerekir.

Hükümetin, imkanları zorlayarak bir şeyler yapmaya çalıştığı göz ardı edilmemelidir. Eleştirmek kolaydır, hep olumsuzlukları görmek de öyle… Biz olumsuzlukları görmeye sürekli eleştirmeye meraklıyız ama yapılanı, yapılmak isteneni, iyi şeyleri de görmek gerekir.

Evet ülkemizde iyi şeyler azdır ama ortadaki bazı gerçekleri de görelim, bir şeyler yapmak isteyen hükümete biraz daha fırsat verelim. Merak etmeyin, bizi hayal kırıklığına uğratırlarsa hep beraber eleştirir, üzerlerine gideriz, ondan daha kolay ne var ki?

 

YORUM EKLE