İhmal bir kez daha belgelendi

Lefkoşa-Girne anayolunda, Ciklos mevkii yakınlarında meydana gelen sel felaketi sonrası, söz konusu yolla ilgili Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği’nin (KTMMOB) raporu tüm yanlışları ortaya koymuştu.

Bu raporun ardından, insan eliyle felaket yaratıldığı açıklanmıştı.

Raporda hatalar, ihmaller sıralanmıştı.

KTMMOB’nin ardından İnşaat Mühendisleri Odası (İMP) da bir rapor hazırladı.

Yeni raporda da mühendislik hatasından söz ediliyor.

İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Ciklos mevkiinde bir aracın dere suyu ile sürüklenmesine neden olan taşkının meydana geldiği yerde mühendislik hatasının bulunduğunu söyledi.

Yağcıoğlu, “Boğaz deresinden gelen su drene edilemedi ve yolun üzerine çıktı. Ana sorun budur. Buradaki mühendislik hatası menfezlerin tasarımındadır. Menfezler herhangi bir istatistik veriye göre tasarlanmadı” dedi.

Düşünebiliyor musunuz, koskoca bir yol inşa ediliyor ve bilimsel bir yaklaşımla, istatistik veriyle değil öylesine yapılıyor.

Gerçekten büyük bir sorumsuzluk...

Teknik ekibin üyelerinden Yapı Mühendisi Bora Kutruza da Karayolları Dairesi’nden Lefkoşa-Girne anayoluyla ilgili tüm proje ve teknik şartnameleri talep ettiklerini ancak ya İMO’ya herhangi bir belge gönderilmediğini ya da dairenin elinde istedikleri projelerin bulunmadığını savundu.

Kutruza, projenin kimin tarafından yönetildiğinin bilinmediğini savundu.

 Ne kadar ilginç bilgiler değil mi?

Böylesine önemli bir projenin kimin tarafından yönetildiği bilinmiyor, akıl alır gibi değil.

Yapı Mühendisi Hüsnü Coşan da dere yatakları, menfezler ve yol güvenliğiyle ilgili bölgeye 5 inceleme gezisi düzenlediklerini, yol kenarı korkuluklarında bir takım eksiklik ve noksanlıklar da tespit ettiklerini kaydetti.

Bu da ciddi bir ihmal… Hayati önemde…

LAÜ Geoteknik Mühendisi Abdullah Ekinci, bazı noktalardaki şevlerde yani doğal ya da insan yapımı yamaçlarda da sıkıntılar tespit edildiğini ve gereken uyarılara raporlarında yer verdiklerini belirtti.

LAÜ’den Hidrolik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bay da, ülkemizde olabilecek en yoğun yağış oranlarının göz önünde bulundurulmadan yolun yapıldığını söyledi.

ODTÜ Hidroloji ve Su Kaynakları Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Bertuğ Akıntuğ ise, alt ve üst yapıların, 50 veya 100 yıl arasında tekrarlama ihtimali olan şiddetli yağışlar dikkate alınarak tasarlanması gerektiğini kaydetti.

Tüm uzmanlar ciddi hatalar, ihmaller, eksiklikler tespit etti.

Aslında o bölgede sorun olduğu, uzmanlar açıklama yapmadan önce de normal vatandaş tarafından bile görülebiliyordu.

Ancak iki ayrı sivil toplum örgütünün kapsamlı raporu bu hataları ve ihmalleri bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Son günlerde hep Girne- Lefkoşa anayolunu konuşuyoruz ama iyi ki de böyle yapıyoruz.

İyi ki de birkaç gün konuşup bırakmadık...

Bırakmamalıyız, bu sorunu çözene, sorumlularını bulup cezalandırana kadar bu konuyu gündemde tutmalıyız.

Bölgenin güvenli hale gelebilmesi için çalışmalıyız.

Tabii yalnızca Girne- Lefkoşa anayolu için değil, risk taşıyan tüm yollarımız, köprülerimiz, caddelerimiz, köylerimiz için bunu yapmalıyız.

İşimizi tam yapmalıyız ki bir daha canlar gitmesin, bir daha ağlamayalım, bir daha ciddi mali kayba uğramayalım.

YORUM EKLE