İki devlet ilişkisi böyle olmaz ki

Bazı şeyleri yazdığımız ya da söylediğimiz zaman yanlış anlaşılır, farklı anlamlar katılmaya çalışılır. Neden biliyor musunuz? Çünkü insanların büyük çoğunluğu gerçekleri duymaya tahammül edemiyor da ondan... Değineceklerimin düşmanlıkla veya başka bir duyguyla alakası yok, ben yazayım, haksız mıyım siz söyleyin.

Bir ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı ya da bakanı, başka bir ülkeyi ziyaret ettiğinde, o ülkedeki insanların bir bölümünün düşüncesi ya da tercihi ile ilgili sert ifadeler kullanır mı? Yani gittiği ülkedeki bazı insanlarla ilgili olumsuz görüş ortaya koyar mı? O ülkedeki bazı muhalif (ya da kimilerine göre aykırı) kişilerin “ihanet” ve “gaflet” içinde olduklarını söyler mi? Bir yönetici, konuk olduğu ülkenin vatandaşlarının bir bölümüne “aymaz” ya da “gafil” diyebilir mi? Konuk bakan, konuk olduğu ülkenin insanlarının bir bölümünün “vatan haini” olduğuna kanaat getirebilir mi? Olmaz, olmamalıdır…

Bir ülkenin farklı düşünenleri, aykırı sesleri, o ülkeyi sevmiyor demek değildir. Şöyle bir dünya tarihine bakın bakalım, farklı olanı savunanların, aykırı denilenlerin, ezber bozanların haklı çıktığı çok sayıda örnek vardır. Kimin haklı kimin haksız olduğunu tarih ya da zaman gösterir… Yönetenlerle aynı düşünmemek bir halkı terörist ya da vatan haini yapmaz.

Ülkemizi ziyaret eden Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, güvenlik ve garantilerin modasının geçtiğini düşünenlerin gaflet ve ihanet içinde olduğunu söyledi. Evet, belki bir referandum yapsak, halkın büyük çoğunluğu güvenlik ve garantilerin devam etmesini ister. Nitekim geçmişteki bazı anketlere göre bu oranların yüzde 70’e yüzde 30, bazı anketlerde yüzde 60’a yüzde 40 olduğu iddia ediliyor. Bunu bir tarafa koymakla birlikte, azınlıkta olsalar da bir kesim güvenlik ve garantilerin modasının geçtiğine inanıyor. Bu insanlar böyle inanıyor, bunlar gaflet ya da ihanet içinde değildir. Bu insanlar da diğerleri kadar ülkesini seviyor ve daha iyi noktalara gelmesini istiyor. Hatta bu insanlar içinde diğerlerinden bile daha çok ülkesini sevenler olabilir.

Bu çağda, düşüncelerinden dolayı insanlara hainlik basmak doğru değildir, hele bunu konuk bir bakan söylüyorsa hiç doğru değildir ve nezaket kurallarına da uymamaktadır. Tabii bu ilk defa olmuş bir şey değildir, ne ilktir ne de son olacaktır ama bana göre bunlara dikkat edilmelidir. Nasıl ki bir Kıbrıslı Türk yetkili, Türkiye’ye gidip Türkiye’deki gelişmelerle ilgili fikrini söylemez, söylerse de Türkiye’nin muhalif seslerine “gaflet ve ihanet içindesiniz” demezse, oradan gelen de söylemeyecek.

Geçmişte, yaklaşık 15 sene önce, bunu yapan bir Kıbrıslı Türk yetkili oldu aslında. Rahmetli Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, bir seçim dönemi Türkiye’ye gidip MHP’li yetkililerle seçim gazileri yapmış, AKP’yi de eleştirmişti. İşte o dönem AKP’li yetkililer, başta da Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Gül, Denktaş’a sert tepki göstermişti. Biz de Kıbrıs’tan bir yetkilinin gidip, seçime karışmasını, orada malzeme olmasını doğru bulmamıştık… O zaman Denktaş’a kızan partinin bugünkü yöneticileri, ima yoluyla da olsa burada birilerini cumhurbaşkanı adayı olarak işaret edebiliyor ve buradaki muhalif sesleri ihanetle suçlayabiliyor. Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapmayacaksın…

Bir de konuk bakanların Kıbrıs’ta halkla buluşma etkinlikleri gerçekten hiç hoş durmuyor. Konuk bakanlar, halkı dinliyor, dolayısıyla sorunları da, çözülemeyen sorunları da… Halk da onları umut olarak görüyor orada, bir çırpıda kendi yöneticileri toprak oluyor, değersizleşiyor. Orada artık esas söz sahibi kişi konuşuyor, kendi yöneticisinin çözemediğini konuk bakanın çözmesini istiyor halk… Hatta ziyaret baştan bunu çağrıştırıyor.

Biliyorum, yine “Ne var bunda?” diyecek bazı kesimler. Var, çok şey var… Siz böyle yaptıkça iki devlet ilişkilerinden bahsetmek anlamsızlaşıyor. Bu ilişkiler iki devlet ilişkisini göstermiyor. Bu durum, patron ve çırağı gibi bir şeydir… Siz dünyaya ilan ediyorsunuz ki buralarda gerçek söz sahibi Türkiye’dir. Böyle yaptıkça KKTC’yi Türkiye’nin bir alt yönetimi olarak görenlere nasıl kızabilirsiniz ki?

YORUM EKLE

banner96