İki halkın, müzakerelerle ilgili bilgilendirilmesi şarttır

Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakerelerde ciddi bilgi kirliliği yine ortaya çıktı...

İki taraf da, çözüm bulma çabalarını bir kenara bıraktı; karşılıklı suçlamalarla uğraşıyor.

Haliyle kimin ne kadar doğruyu söylediği, ne kadar propaganda yaptığı, ne kadar manipülasyona çalıştığı anlaşılır değildir.

Rum Lider Nikos Anastasiadis, yarın Ulusal Konseyi toplayacak, ardından açıklama yapacak.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın da nerelerde, hangi başlıklarda ya da hangi konularda ciddi tıkanıklıklar olduğunu, aynı şekilde nerelerde uzlaşıldığını çok net bir şekilde halka açıklaması gerektiği inancındayız.

Sayın Akıncı'nın cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi verdiği çözümle ilgili bazı sözleri vardı. Bu sözlerinden caydığını kimse düşünemez. Ancak o günle bugün arasında bazı kavram karmaşalarının olduğu söylenebilir.

İşte bu kavram karmaşalarını ortadan kaldırmak adına, çok anlaşılır açıklamalar yapılması, iki halkın en ince ayrıntılara kadar bilgilendirilmesi kaçınılmazdır.

-*-*-

Ülkemizde ne yazık ki mafya kılıklı gençler, insanları korkutarak, şantajla, tehditle para tahsil etmeye çalışıyor...

Çok acıdır,  suç örgütleri, alacak - verecek işlerinde "yargının" - "polisin" yerine geçiyor.

Çok tehlikeli bir durum...

Elbette yargımız, önüne gelen bu tür suçlarda en yüksek cezayı veriyor ama bir yerlerde sıkıntı olduğu çok açık.

Alacak - verecek davalarının çok ciddi rakamlara ulaşması, bu konuda devletin icra kurumunun çalışamaz halde olması belki de devreye "mafyayı" sokuyordur ama sonuçta, kirlilik ve suçların arttığı da ortada...

Bu konuda ne yapılabileceğini, yasama - yürütme ve yargının birlikte kararlaştırması gerekiyor.

Yargının bazı durumlarda elinin kolunun bağlı olması, alacak - verecek konularında bahsettiğimiz suç örgütlerinin devreye girmesini sağlıyor olabilir... Ancak bunun da ötesinde, yargının elinin kolunun yine bağlı olduğu bazı durumlar, yürütmeyi de zora sokabiliyor.

Örneğin Lefkoşa Çevre Yolu, Güzelyurt - Lefke Yolu, bazı ara emirleri nedeniyle tamamlanamıyor...

İlgili şirket, alacağını alamıyor, batıyor. Yol yarım kalıyor.

Yargının daha hızlı hareket edebilmesi için ne gerekiyorsa yapılması kaçınılmazdır.

-*-*-

Balıkçılık konusuna da değinmek istiyoruz...

Bu konuyu arkadaşlarımız daha önce de KIBRIS' ta dile getirdi...

Halkın Partisi'nin geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir seminerde, balıkçılık olanaklarından yeterince yararlanamadığımız, uzmanlar tarafından vurgulandı.

KBRIS, dün konuyu manşetinden yayınladı.

Yıllardır balıkçılık konusunda olumlu bir adım atılmaması üzücüdür.

DAÜ Su Altı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi Başkanı ve Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, Gazimağusa Muhabirlerimizden Ahmet İlktaç'a çok çarpıcı bir bilgiler verdi.

Çiçek'e göre, "... Kişisel çıkarlarına uymadığı için, doğru uygulamaların gündeme gelmesini engelleyen ve bu doğrultuda yetkililere ve hatta siyasilere baskı yapan oldukça küçük bir grup olduğundan" söz etti...

Bu, çok acı ve yukarıda bahsettiğimiz türden, mafya işine benzerdir...

Çiçek'e göre, "... Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda kişi için bütün bir balıkçılık sektörü ve başta turizm sektörü olmak üzere diğer sektörlerin de dayandığı denizsel kaynaklarımızın tehlikeye atılmaması gerekir"...

Bu görüşe katılıyoruz ve "derhal tedbir alınması ve balıkçılığın ciddi bir sektör olarak ülke geleceğine kazandırılması gerektiği" inancındayız.

YORUM EKLE