İlgilenin, bilgilenin, oyunuzu da mutlaka kullanın…

Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için geriye sayım devam ediyor.

Her seçim, sadece siyasetçiler ve adaylar için değil, seçmen için, vatandaş için de ciddi bir demokrasi sınavıdır.

Temsili demokrasi ilkesiyle, her türlü seçimde, bizi temsil etmesi için birilerine yetki veriyoruz. İhtiyar heyeti üyelerine yetki veriyoruz. Muhtarlara yetki veriyoruz. Belediye Meclis üyelerine yetki veriyoruz. Belediye başkanlarına yetki veriyoruz. Milletvekillerine yetki veriyoruz.

… Ve devlet yapımızın en yüksek kademesinde görev yapacak Cumhurbaşkanı’na, oylarımızla yetki veriyoruz.

Yetki verdiğimizi bilmek, seçiyoruz anlayışından daha anlamlı, daha doğru olandır. Biz oylarımızla vekalet veriyorsak, verdiğimiz yetkinin doğru kullanılıp kullanılmadığını da izlememiz gerekir.

Gerekirse de sesimizi yükseltip, ‘verdiğimiz yetkinin dışına çıkılıyor’ ya da, ‘Yetkimi alırken söylenilenle, yapılanlar aynı değil’ denilebilmelidir.

Seçimlerde, bilinçli oy kullanmak, en önemli vatandaşlık görevini en iyi şekilde yerine getirmektir.

Seçimlerde kullanılan her oy, görevde olanlar için ya devam, ya da tamam deme fırsatıdır. Memnunsak oylarımızla devam diyeceğiz. Değilsek, tamam deyip, yeni birilerine şans tanıyacağız.

Seçimin ruhundaki anlam budur.

Değiştirmek veya değiştirmemek, vatandaşın eline her gün, her hafta, her ay hatta her yıl geçen bir fırsat değildir. Bu nedenle, sürece sırtımızı dönmeden ilgilenilmeli, bilgi sahibi olunmalı ve günü geldiğinde de bilinçli bir şekilde oy kullanmalıyız.

Kullanılan her oy, seçmenin onurudur, namusudur. Her oy, kişisel beklentilerle değil, toplumsal beklentilerle kullanılmalıdır.

Seçilecek olanların, gücünü halkımızdan aldıktan sonra, hizmet şekillendirmesini de ülkemizi ve halkımızı düşünerek yapması yaşamsal önem taşır.

Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimine çok fazla zaman kalmamıştır. Adaylar netleşiyor.

Kısa bir süre sonra seçim yasakları başlayacak. Adaylar başvurularını yapacak. Adaylar duyurulacak. İtiraz süresi sonrasında kesin adaylar açıklanacak. Seçim kampanyaları resmen başlayacak. Sonuçlanacak. Ve seçim günü gelecek, oylar kullanılacak.

Nitelikli aday kadar nitelikli seçmen de önemlidir. Nitelikli seçmen, adayların bugününe değil, geçmişine de sorgulayarak bakar. İçi boş laflara kulak asmaz. Fırsat bulduğu zaman adaylara sorular sorar. Yakın çevresinde etkileşimli sohbet yapar.

Sonunda anasının ak sütü kadar helal oyunu, lekesiz, çıkarsız kullanıp, demokratik görevini yerine getirir.

Kimse ama hiç kimse, ‘Benim bir tek oyum, neyi değiştirecek?’ dememeli. Tek tek kullanılan oyların toplamı, toplumsal iradenin, sandıkta şekillenmesini sağlar.

Özgür iradeyle, Kıbrıs Türk Halkı için, KKTC için kullanılacak oylar, geleceğimiz için işe yarayacak.

Belki başka ülkelerde seçimlere katılma oranı çok önemli değildir. Bizde önemlidir.

Çünkü seçimde kullanılacak her oy, ülkemizin, toplumumuzun, demokrasimizin ve en önemlisi devletimizin varlık ve geleceği sözleşmesine bir kez daha imza atmaktır.

Seçim gününe daha vakit olabilir. Ancak seçimle bağlantılı demokrasi nöbetinin şimdiden başladığını bilmekte sonsuz yarar var.

YORUM EKLE

banner75