İlklerin otomobili: Porsche

Pek çok ilke imza atmış olan Alman otomobil markası, merkezi Stuttgart’ta bulunan dev firma, spor otomobilleriyle ikonlaşmış efsane.

Evet, bunların hepsi Porsche’yi anlatan sadece birkaç özellik. Ülkemizde geniş bir hayran kitlesine sahip olan “Porş” herkesin hayranlıkla baktığı, caddelerin parlayan yıldızı diyebiliriz. Pardon, ben az önce Porş mu dedim? Kimse duymasın! Zira Porsche’nin yetkili isimleri, tasarım harikası araçlarına Porş denilmesinden büyük rahatsızlık duyuyor. İşte bugün, geçen hafta yaratıcısı Ferdinand Porsche’nin otomobil tarihine hediye ettiği ismini taşıyan Porsche’nin bazı modellerini tanıyacağız. İlginç olan çok nokta var.

1947 yılında; Ferdinand Porsche'nın oğlu Ferry Porsche tarafından Stuttgart'da kurulmuş olan spor araba firmasıdır.

İlk modelleri 1948 yılında çıkan Porsche 356'dır. Ferdinand Porsche 356 tasarımını yaparken oğluna yardım etmiş ama 1951 yılında vefat etmiştir.

1963 yılında araba yarışlarında müthiş başarılar elde edecek Porsche 911'i piyasaya sunarlar. 6 silindirli, arkadan motorlu bir spor arabasıdır ve rallilerde de büyük başarılar kazanır.

Bu süre içerisinde Volkswagen ile yakınlaşmalar olur ve ortaklaşa çalışmalarda bulunurlar. (1969 VW-Porsche 914, 1976 Porsche 924 (Audi bazı parçaları kullanmıştır) ve 2002 Porsche Cayenne (motoru da başta olmak üzere birçok teknik aksamı ve ergonomik çizgileri Volkswagen Tuareg'de kullanılmıştır). 2003 yılında Ferdinand Porsche'nin torunu, Ferdinand Piech Volkswagen'in CEO'su olarak bu iki şirketin "ailesel" anlamda birleşmesini sağlamıştır.

Porsche LeMans'ı 16 kez kazanmış, Formula 1'de McLaren'in motorunu yaratmış, Paris Dakar Rallisi'nin de zirvedeki isimlerinden biri olmuştur.
Porsche 356

Porsche'nin üretilen ilk modeli. Ferdinand Porsche tasarımı sırasında yardımcı olmuştur, ancak proje ve genel model tasarımı Ferry Porsche tarafından gerçekleştirilmiştir. Tüm 356 modellerinin 2 yıl boyunca, Gmund Avusturya’da bulunan kereste fabrikasında üretildiğini biliyor muydunuz? Bu araçlarda çelik gövde yerine, alüminyum materyal kullanılmış. Bu 356’lar, daha sonra üretilenlere göre çok daha hafif ağırlıkta tasarlanmışlardır.

356 serisinin ilki 1948'de Roadster Number 1 (veya Porsche 356/1), takibinde ise 1950 356 Coupé (Ferry Porsche o günlerde ölüm döşeğinde olan babası için bu modelin adına babasının ismi olan "Ferdinand"ı uygun görmüştür), 1952 Cabriolet (1954 yılında makyajlanmıştır) ve 356 Speedster modelleridir.
Porsche 550

Porsche 550 Spyder, Alman otomobil üreticisi Porsche tarafından 1950'lerde üretilmiş spor otomobil.

Walter Glöcker tarafından 1951'de yapılan Porsche 356 Spyder'dan ilham alan fabrika, ilk kez yarışlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış bir araç tasarlamaya karar verdi.

Porsche RS veya Spyder olarak da bilinen Porsche 550, Porsche'ye büyük bir spor otomobil yarışında ilk zaferini 1956 Targa Florio yarışını kazanarak tattırdı.

Porsche 911

Porsche 911, Alman otomobil üreticisi Porsche tarafından 40 yıldan uzun bir süredir üretilen yüksek performanslı spor otomobil serisi. Bu ünlü, farklı ve dayanıklı modeller ilk üretildiği 1964 yılından sonra sürekli bir gelişim içinde olmuştur. İlk modelden itibaren tüm araçlar arkadan motorlu, arkadan itişli (1989'dan sonra 4 çeker modeller yapılmıştır), hava soğutmalı (1999'da 996 kasasından sonra su soğutma) boksör motorludur.

İlk modelinden itibaren 911'ler sürekli fabrika takımı veya yarış takımları tarafından modifiye edilerek pist yarışları, ralliler ve diğer yarış organizasyonlarında kullanılmış, toplam yarış galibiyeti sayısı ele alınınca da çoğu zaman tüm zamanların en başarılı yarış aracı olarak nitelenmişlerdir.

Porsche 930, 1975-1989 arasında Porsche 911 serisinin Turbo versiyonu. 1974 yılında Porsche, ilk seri üretim turbo şarjlı otomobil modelini Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıttı ve 1975 model yılında ilk Porsche 911 Turbo'yu (Kuzey Amerika'da Porsche 930) piyasaya sundu. Aracın şasisi geniş lastikleri örtmek için genişletilmiş çamurlukları ve "balina kuyruğu" (whale tail) olarak anılan büyük arka kanadı ile diğer 911'lerden çok farklıydı. İlk modellerde 3.0 litre (260 HP/191kW) motor kullanılırken, 1978'den sonra 3.3 litre (300 HP/191kW) motorlara geçildi. İlk otomobillerde aşırı süreli turbo boşluğu dikkat çekmekteydi.

Bunları biliyor muydunuz?

Porsche hakkında bilinmeyenler

Porsche amblemi, 1952 yılından bu yana Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simgelere yer veriyor. Amblemdeki siyah at, Almanya’nın Stuttgart şehrinin armasından. Geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün flamasından alıntı. Amerika’da satılmış olan ve yolcu koltuğunda hava yastığı olan ilk otomobilin 1986 model Porsche 944 olduğunu biliyor muydunuz? Olağanüstü Harley Davidson motosikletlerinde kullanılan bazı parçalar, Porsche tarafından üretilmiştir. Örneğin; Harley V-Rod’da kullanılan 60 dereceli, çift eksantrikli motor, Porsche imzası taşımaktadır.

Porsche otomobillerinin şimdiye kadar 24 bin yarış kazandığını biliyor muydunuz? Bu rekor, hiçbir otomobil markası tarafından geçilememiştir. Porsche, Formula 1’deki McLaren motorunun da yaratıcısıdır. 16 silindirli otomobillerin zamanında üretilemeyeceğini anlayan Porsche, sekreterler de dahil olmak üzere firmada çalışan herkesi toplayarak aracı bitirmeye karar verdi. İşte bu yüzden de Porsche 917’ler “sekreter arabaları” olarak da ün kazandı.
 

Ara Sokaktakiler: Kenan Aytekin (Berber Kenan)
 

Bugünkü “Ara Sokak” konuğum esasında azmin, inancın bir hikayesi…

Gençliğimizin uzun süresini, Dereboyu’ndaki berber dükkanında geçirdiğimiz sevgili Kenan abim, kendisiyle özdeşleşen Chevrolet İmpalası ile tanınmaktaydı. Tabii bunun yanında Doberman köpekleriyle de ün salmıştı. İyi bir Amerikancı olan Kenan abim, nasıl olduysa bu arabasını elden çıkarmıştı.

2015 yılının ortalarında bana gelerek, içindeki eski arabasına özlemini paylaşıp sohbet etmiştik. Artık şanslımıdır şanssız mıdır bilemiyorum. Eski İmpala’sını bulmuş, fakat şimdiki sahibini bir türlü ikna etmeyi başaramamış ve tekrar geri alamamıştı. Bilenler bilir, Yusuf Kaptan Sahası karşısındaki toprak alanda uzun süre bayağı hurda vaziyette yatan bir Chevrolet İmpala duruyordu. Almak, yapmak gerçekten yürek isteyen bir vaziyetteydi. Kenan abim bu arabaya talip olmuş, sahibini bulup buluşturup 2015 yılı ortalarında almış.

Tekrar bana gelerek arabayı aldığını ve restore edip yola koyacağını söylediğinde bunun çok zor olacağını kendisine söyledim. Fakat Kenan abim “Burçin bak, göresin bu arabayı yapacam. Yapacam ve sürecem. Hem de bir yıl içinde” demesinin üzerinden bir yıl geçti ve sözünde durarak bir kurtuluş hikayesi daha yazdı. Hemen hemen üzerinde hiçbir şeyi olmayan 1963 model Chevrolet İmpala’yı tekrardan hayata döndürmeyi başardı.

Bugünlerde çok az bir tamiratı kalarak kayda hazırlanan arabası için çok uğraşan sevgili Kenan abim, tüm aksamlarını yurtdışından getirtti. Burada usta ellere ve doğru adreslerle temas ederek, maddi boyutundan çok manevi zahmet vererek aramıza katıldı. “Olmaz, yapılamaz, imkansız” denilecek klasiklere harika bir örnek teşkil eden Kenan abimin restorasyon süreci, umarım birçok arabanın da kurtuluşuna sebep olur.

Kenan ağabeycim ellerine, azmine, zahmetine sağlık. Seni aramızda görmek harika olacak. Hoş geldin abi.

YORUM EKLE

banner111

banner75

banner88

banner110