İlla ki gazeteler mi yazmalı sorunun çözülmesi için?

Bu ülkede yıllardır aynı şeyler oluyor. Bir yerlerdeki sorunlarla ilgili mutlaka vatandaşlar ya eylem yapacak ya da gazetelere gidip, şikayette bulunacak.

Gazeteler yazacak, irdeleyecek, belki manşetten verecek. Kamuoyu oluşacak ve ondan sonra yetkililer bu sorunlarla ilgilenecek.

Halbuki yetkililer sorunları tespit etse ve vatandaşlar sokaklar dökülmese olmaz mı?

Çoğu kez vatandaşlar gazetelere gitmeden önce yetkililere başvuruyor ve “olur” sözü alıyor ama maalesef verilen sözler tutulmuyor, bir türlü sorunlar çözülmüyor. Basına yansıyınca bazen ilgileniyorlar, bazen basına yansısa da umurları olmuyor.

Elbette gazetelerin bir görevi de bu sorunları yazmak, haber yapmaktır ama iş gazetelere kalmadan sorunlar çözülse daha iyi olmaz mı? Tabii ki daha iyi olur…

Gazetelere haber lazımdır ama inanın ki insanların mutlu olması biz gazetecilerin yapacağı haberden çok daha önemlidir.

Mesela tehlikeli bir kavşak vardır, orada sürekli olarak büyük kazalar olmaktadır hatta insanlar ölmüştür. Peki burada tedbir almak için neden gazeteler yazsın, vatandaşlar bağırsın? Yetkililer bunu göremez mi? Görüp de çözüm üretemez mi?

Bir araziyi çöpe boğmuşlar, durum berbat… İlla ki orayı temizlemek için gazetelerin yazması, televizyonların haber yapması mı gerekiyor?

Bir mahallede lağım akıyor, bunu gazeteler yazmadan tedbiri alınamaz mı?

Bir yolda tehlikeli çukur var, her geçen araç içine düşüyor, kaza tehlikesi atlatıyor. Basında yer almadan, haberleri yapılmadan bu çukuru kapatsalar olmaz mı?

Bir parkı otlar basmış, kirlenmiş, oradaki banklar kırılmış… Onları görecek bir yetkili yok mudur? İlla ki vatandaşlar mı göstermeli, vatandaşlar basından yardım mı istemelidir?

Mesela dünkü gazetemizde haberi vardı. Gazimağusa arıtma tesisinden çıkan suyun Ayluga Göleti’ne verilmesi nedeniyle göletteki su seviyesi çok yükseldi ve ağaçların üzerindeki kuş yuvaları suyun altında kalmaya başladı. Hayvanlar ölüyor… Bunu bir yetkili göremez mi? Vatandaşlar görüyor, endişe ediyor da yetkililer neden göremiyor?

Yine Gazimağusa’da duyarlı vatandaşlar 70 kaçak yatı evinin olduğunu tespit ediyor ama bunu yetkililer göremiyor.

Tarihi eserlerin bazılarının döküldüğünü, durumun perişan olduğunu vatandaşlar görüyor ama yetkililer fark edemiyor.

İnşaatlarda tehlikeli bir şekilde, hiçbir tedbir alınmadan çalışanları da vatandaşlar görüyor, fotoğrafını çekiyor, gazetecileri uyarıyor, haberini yaptırıyor. İşi, denetleme olanlar ne iş yapıyor?

Trafikte tehlikeli araç kullananı da vatandaş tespit edip, ihbarda bulunuyor…

Ormanlarda yasak ağaç kesimini de vatandaşlar tespit ediyor…

Örnekleri artırabiliriz… Çok sayıda örnek var…

Eksiklikler, aksaklıklar, haksızlıklar, hep ilk olarak vatandaşlar tarafından tespit ediliyor.

Bunlar gazetelerde haber oluyor, ondan sonra yetkililer bu konulara eğiliyor.

Yetkililerin görevi, bu sorunların hiç yaşanmamasını sağlamaktır.

Yaşanan, meydana gelen, gerçekleşen sorunları ilk fark etmek de yetkililerin görevidir.

Vatandaş onlara gittiğinde, bir de gazeteye bildirme gereksinimi duymamalı…

Sorunun çözüleceğini bilmeli ama nedense öyle olmuyor.

Biz sorunlarla ilgili haber yapmaya hazırız, şikayetimiz yok.

Hiç olmazsa haber olduktan sonra sorunları çözün, bize o da yeter ama çoğu kez birkaç kez haber yapmak ve sertleşmek zorunda kalıyoruz. Keşke hiç bunlar yaşanmadan sorunlar çözülse…

YORUM EKLE