İmar planı hazır, bekliyoruz

   Salgın konusunda, her önlemi, her noktayı iyi düşünmek gerek.
   Bu konu, gündemden düşmemeli, önemini yitirmemeli.
   Bir kişi testi pozitif çıkınca ülkeden kaçtı.
   Bu sağlık yanında, bir güvenlik sorunudur.
   Ülkeye giriş yapan ve testi pozitif çıkan bir insan nasıl olur da ülkeden kolayca çıkış yapar?
   Sağlık Bakanlığı ilgili yerlere, sınır kapılarına, bu konuda uyarılar yapmıyor mu, giriş kontrollü, çıkış serbest mi, hele test sonucu pozitif olan insanlar için.
   Böyle bir durumda, en başta kontrol için, devletin tüm birimlerinde, bir bilgi ağı olması gerekmiyor mu?
   İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, KIBRIS TV’de konuğumdu.
   Ve programa bu konuyla başladık.
   "Ülkeye çıkışlarda engel yok. Sağlık Bakanlığı, bu kişiler çıkışta da kontrol edilsin diye, muhacerete bildirimde bulunsa elbette kontrollü olur. Ve bu şekilde bir uygulama yapılmalıdır."
   Bakan Baybars bu konu ile ilgili bunları dile getirirken, ağırlıklı olarak son günlerin tartışma konusu, "Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı" ve geldiği son noktayı konuştuk. 
   Bilindiği gibi, süreç bir kez daha uzatıldı.
   Seçim yasaklarına denk gelirse, uzatılan bir aylık süre de ötelenecek ve konu sürüncemede kalmaya devam edecek. 
   Yatırımcının, bölge insanının, sonuçsuz, belirsiz, bekleme süreci uzadıkça, uzayacak.
   Peki, ne oldu da bu süreç tıkandı, ülke sorunlarının önüne geçti.
   Bakan Baybars'ın bu soruya cevabı ise şöyle;
   “Bu sürecin uzamasından memnun değilim. Zaman zaman kendime soruyorum. Bu konu neden bu noktaya geldi. Değişimler sancılıdır. Biz göreve gelir gelmez bu sözü verdik. Bu süreçte yer alan ve eylem yapan sektör temsilcileri de bizimle çalıştı. Bu sektörlerin tüm talepleri karşılandı.
   Müteahhitler Birliğinin haklı tarafları var. Çünkü belli koşullarda yatırım hazırlığı yaptılar. Onların talepleri de bir noktada karşılandı. İmar planı yürürlüğe girecek noktadaydı. Asgari buluşma noktasında tüm kesimler anlaşmıştı. Bu konuda görüş vermeyen, bir tek Ulusal Birlik Partisiydi. Biz onların da görüş verip, katkı koyması için süreyi uzattık. Bugün öneriler gelsin, biz imar planını revize ederek hayata geçirmeye hazırız.
   İtiraz var, ama itiraz noktası nedir bilinmiyor. Ciddi değişiklikler gelirse, bu süre uzayacak, halka sunulacak, seçim yasakları gelebilir. Biz hazırız ama bir belirsizlik var.
   Bu plan 120 kurum, kuruluşu ilgilendiriyor. Bu paydaşların, ortak noktada buluşması kolay değil. Ancak yapılabilecek olanın en iyisi yapılmıştır. Her isteyenin, her istediği yere, her istediğini yapabildiği bir düzenden, planlı bir yapılanmaya geçeceğiz. Biz ve başka kurumlar çalışmamızı tamamladık, bekliyoruz.
   İstikrar önemlidir. Bir erken seçimin bugün için ülkeye bir kazanç getirmeyeceğini düşünüyorum. Ama topluma verecek bir şey kalmamışsa her türlü değişim yaşanacaktır.
   Yeni bir hükümet için konuşulanları duyuyoruz, ama ne kadar doğru bilmiyorum. Toplumun güvenini, kurumların saygınlığını yitirmemek gerek.
   Ben istifayı hiç düşünmedim. Aynı amaç için çalışmıyorsak, aynı amaçlarla çalışacak ekipler kurulmalıdır. Bunu bu süreçte yaşadım. Ben topluma söylediklerimin tersini yapmadım, eğer yapsaydım, belki başka yollar düşünebilirdim.”  

YORUM EKLE

banner75