İmar planı için uzlaşı zor değildir, hükümeti bozmaya gerek yok

“Gazimağusa- Yeniboğaziçi- İskele İmar Planı” konusunda hükümette bir görüş ayrılığı, bir tıkanıklık var. UBP ile HP’nin bu sorunu çok önceden çözmesi gerekiyordu ama henüz çok geç değildir. Sonuçta iki farklı parti koalisyon kurmuş, birçok konuda görüş ayrılıklarının olması normaldir. Koalisyon kurmadan önce de herkes iki partinin farklılıkları olduğunu biliyordu. Bazı konularda ters düşmeleri son derece doğaldır.

Önemli olan, farklılıkları olsa da her iki partinin belli müştereklerde buluşabilmeleridir. Zaten böyle olmazsa koalisyonlar yürümez. İmar planı nedeniyle neredeyse hükümet bozulacak. Bu hükümet şu anda bozulamaz. Topluma sözleri var, vaatleri yerine gelmeden, hedefledikleri birçok icraatı yapmadan, ilk zor konuda defterleri yırtmaları doğru değildir.

UBP ile HP hükümete gelirken tozpembe bir tablo bulmayacaklarını biliyordu zaten. Sorunlar ortadaydı, ateşten gömlek giymişlerdi. Bu ateşten gömlek bu kadar kısa sürede onları yakmamalıdır. Hükümet bozmak, mevcut istikrarsız duruma hizmet eder, istikrarsızlığa yeni halkalar ekler. Buna gerek yoktur. Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanırken, bu toplum bir de erken seçim kaldıramaz. Devletin bütçesi de bunu çekemez…

“Gazimağusa- Yeniboğaziçi- İskele İmar Planı” konusunda tarafların, yani UBP ile HP tarafının kesin çizgilerle kapıyı kapamaması gerekir. Hükümetin her iki kanadında da bu tıkanıklığı çözebilecek tecrübeli isimler vardır. Zıtlaşmaya, köprüdeki iki inatçı keçi gibi davranmaya gerek yoktur. Bir ara formül mutlaka vardır. Bu gerginlik, bu atışmalar, bu restleşme kimsenin faydasına değildir.

Her iki taraftan da sert ve bağlayıcı açıklamalar yapılıyor. Bu gibi, kırıcı, bağlayıcı, krizi tırmandırıcı demeçler verilmemelidir. Böyle demeçler medyanın hoşuna gidebilir ama toplumun faydasına değildir. Her iki taraftan önemli isimler, arayı açacak, krizi tırmandıracak, tahrik dolu açıklamalara son vermelidir.

Evet karşılıklı rahatsızlıklar vardır, evet tarafların imar planına bakışında farklılıklar vardır ama bunlar çözümlenemeyecek sorunlar değildir. UBP ile HP’nin uzlaşması gerekmektedir. Mutlaka orta yol bulunabilir. Sonuçta UBP de, HP de toplumun faydası için çalışıyor. Farklı noktalardan baksalar da her iki parti de hem o bölgenin hem de ülkenin iyiliği, parlak geleceği için çalışmıyor mu? Cevap evetse, neden uzlaşamasınlar ki?

Bu gerginlik, Başbakan Ersin Tatar’ı da zor durumda bırakıyor. Bir tarafta Tatar’ın kendi partisinin hassasiyetleri, diğer tarafta hükümet ortağının hassas olduğu noktalar var. Hangi tarafa meyil etse diğer tarafın tepkisi ile karşılaşacak. Sonra da bu durumu topluma hiç anlatamayacaklar. Başbakanın planı Resmi Gazete’de yayınlayabilmesi için her iki partinin kurmaylarının önayak olması, yardım etmesi gerekiyor. Karşılıklı sert açıklamalarla Başbakan Tatar’ın elini kolunu bağlıyorlar.

Toplumun UBP ve HP’den beklentileri, tarafların uzlaşıya varması ve planın Resmi Gazete’de yayınlanmasıdır. UBP-HP Hükümeti’ni daha birçok zor konu bekliyor. İlk zor konuda kavga edip hükümeti bozma hakları yoktur. Daha yapacak çok işleri vardır. Halkın umudu diye yola çıktılar, bu kadar kolay pes etmemelidirler. Zaten umutları azalmış bu topluma daha fazla umutsuzluk aşılamaya hakları yoktur.

Hade, uzlaşın, planı Resmi Gazete’de yayınlayın ve yola devam edin. Biraz özveri gösterip, bu halkın beklediği hizmetleri yerine getirin. Biraz zorlarsanız, biraz özveride bulunursanız, biraz gururunuz ve inadınızdan vazgeçerseniz yaparsınız. Erken seçim istikrarsızlıktır, UBP ile HP istikrarı yakalayabilir, yol uzun ve sorunlarla doludur, hükümet etmek zor iştir, önemli olan bu zorlukları omuz omuza vererek çözebilmektir. Biz başaracağımıza inanıyoruz, siz de inanın…

YORUM EKLE

banner75