İmkânsızların buluştuğu otomobil: Koenigsegg

O 747’yi bile geçebilen bir otomobil. Saatteki hızı yaklaşık 400 km olan otomobil, 0-100 km hıza 3 saniyede çıkıyor. O tam anlamıyla adrenalin patlaması, böyle bir otomobili kullanmazsanız gücünü hayal bile edemezsiniz. Herkes böyle bir şeyin yapılamayacağını düşünüyordu. Otomotiv endüstrisinde en ufak bir tecrübesi olmadığı halde tek bir amaç taşıyan yirmi iki yaşında bir gencin şahane bir fikri o. Otomobil düşünün süper otomobile dönüştüğü bir süper araba koenigsegg agera olarak şekilleniyor. Tam anlamıyla eşsiz bir otomobil. Nefes kesici, inanılmaz bir hıza sahip. O yollara hükmeden güzellik. Böyle bir fikrin sahibi Christian Von KOENİGSEGG’e ait. 1974 yılında dünyaya gelen Christian; çocukluğundan beri makinelere, onların işleyişlerine ve mekanizmalarına meraklı olmuştur. Onun bu düşüncelerini hayatı boyunca gerçeğe dökmeye çalışmaktan vazgeçmemesini sağlayan en önemli dönüm noktası; 5 yaşındayken izlediği, Norveçli bir bisiklet-motosiklet tamircisinin kendi bilgisi ve çabasıyla kendi yarış arabasını yapışını anlatan “Pinchcliffe Grand Prix” adlı film olmuştur. Bu film; Christian’ın spor araba tutkunluğunun bilinçaltına iyice yerleşmesini sağlamıştır.
Christian Von Koenigsegg spor araba sektörüne giriyor
Başka sektörlerde kendi hatalarından çok hain ve kalleş insanlar yüzünden başarısız olan Christian; en sonunda çocukluğundan beri içinde olduğu arabalar, makineler, mekanik çözümler, vs. konularına yoğunlaşmaya karar vermiş ve 1994 yılında, henüz 22 yaşındayken Koenigsegg markasını kurmuştur. Ama bu şirketi kurar kurmaz üretime başlamamış; uzunca bir süre yaratıcı ve inovatif çözümlere odaklanmıştır. Öyle ki; kamuda kullanılabilecek ilk modeller ancak 2002 yılında tanıtılabilmiştir. Koenigsegg’in uluslararası çapta gerçek anlamda ismini duyurmasını sağlayan model ise 2006 yılında üretilen CCX olmuştur. Bu araç; sadece kendisi için üretilen motoru ile kullanıcısının daha da özel hissetmesini sağlamaktadır. Hemen sonrasında çevre koruma ve hava kirliliğiyle mücadele kurallarına dikkat edilerek üretilen CCXR ise; 2009 yılının Mart ayında Forbes dergisi tarafından dünyada gelmiş geçmiş en iyi araba olarak seçilmiştir.

Otomobil devlerinin engeline takılmadan türünün en iyi süper otomobilini üretmeyi başarmış biri. Hayatının tutkusunun ürününü ortaya çıkardı. Bu fikir küçüklüğünden beri hayal etti bu hayalini gerçekleştirdi hem de hiçbir mühendislik ve üretim bilgisi olmadan, kısıtlı bir bütçe ile yirmi iki yaşında gerçekleştirmeye başladı. Zorluklar Christian Von KOENİGSEGG’in yakasını hiç bırakmamış gibi görünüyor. Engelleri aşmış trajedilerin üstesinden gelmiş biri. Bunların hepsini rüyasını gerçekleştirmek için yapmış, onun iradesi ürettiği otomobilden bile sağlam. Hayalini İsveç’te Angelholm kasabasında, kullanılmayan bir hava üssünde gerçekleştiriyor. Fabrikasında bir şeylerin eksik olduğunu düşünebilirsiniz. Bu eksiklikler; robotlar, gürültü ve büyük bir kalabalık ama bu eksikliklerin yerinin başka bir şey, sessizliğin sesi alıyor yerini.

Otomobiller seri üretilmiyor bu yüzden otomobiller yirmi iki uzman tarafından elle üretiliyor. Her bir otomobil müşterinin isteklerine özel üretiliyor. Bir otomobil yaklaşık on iki ay sürüyor. Bu kadar uzun sürede bir otomobil üretmek kârlı bir iş gibi gözükmese de Koenigsegg’in bu sıra dışı yöntemi işe yarıyor çünkü bu sıra dışı olan arabalar sıra dışı insanların satın alabildiği bir milyon Euro’luk fiyat etiketine sahip arabalar. Koenigsegg agera yedi istasyonda üretiliyor. Bu kusursuz otomobili üretim için ilk olarak gövde panelleri arabaya takılıyor. Gövde panelleri kevlar ve alüminyum ile güçlendirilmiş karbon fiberden oluşuyor daha sonra araba ikinci istasyona geliyor. Bu istasyonda arabaya boya yapılıyor. Bunun yanında panellere müşterinin isteği doğrultusunda eklemeler ve farklılıklar yapılıyor.

Boya öncesi paneller takılması ve pürüz giderme işlemleri yaklaşık on gün sürüyor. Bu eklemeler sonucu şimdiye kadar hiçbir arabanın birine benzemediği iddia ediliyor. Araba daha sonra diğer istasyona gidiyor burada boya için araba zımparalanıyor tüm kusurlar yok ediliyor. Bu işlemde 1 hafta sürüyor. Gövde kusursuz hale gelince boya yapılıyor ve daha sonra koruyucu cila katmanı atılıyor ve boya işlemi tamamlanıyor. Bu arada dördüncü istasyonda motoru ve tamamlanmış arka şasiyi ekleniyor. Şasiye monokok adı veriliyor. Karbon fiberden üretiliyor yani yok edilemez olduğu söylenebilir. Arabanın kullanıcılarının bulunduğu güvenlik kafesi ince ayrıntılarla dolu çok sağlam bir yapıya sahip olmasına rağmen sadece yetmiş iki kilogram. Arabanın kalbi olan motor ayrı bir istasyonda elle üretiliyor.
 

**

Bunları biliyor muydunuz?

Dünyanın ilk “Mega” otomobili:

Koenigsegg Agera One:1

İsveçli “butik” otomobil üreticisi Koenigsegg, 20’nci yılı şerefine, “süper” sıfatının az geleceği bir otomobil tasarladı. İlk olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak olan Agera One:1, “Dünyanın ilk mega otomobili”.1.341 beygirlik yani tam 1 megawatt’lık güç üretebilen bir motora sahip. Mega olarak anılması da bundan. İkili turbo şarjlı, 5 litrelik V8 motorun torku 1.370 nM. Otomobil ayrıca onaylı kerb ağırlığı ile beygir gücünün birbirine eş olmasıyla da bir ilk olma özelliğinde. Adındaki One:1 da buna bir gönderme. Çift kavramalı 7 ileri vitesli bir şanzımanla gelen otomobilde 3D yazıcılarla elde edilmiş parçalar da kullanılmış. Hatta firma, yalnızca 400 gramlık ağırlıktan kurtulabilmek için 3D yazıcıyla titanyum egzoz bile üretmiş. Her ne kadar Koenigsegg, otomobili üretirken hız odaklı düşünmediklerini, sürüşe ağırlık verdiklerini söylese de Agera One:1 440 km/s hız yapabiliyor. Ancak bu hızına rağmen Guinness Rekorlar Kitabı’na giremiyor çünkü otomobilden yalnızca altı adet üretilecek. Yeri gelmişken belirtelim, bu otomobillerin altısı da satılmış durumda.
**

Ara sokaktakiler

Cemal İnce

Bu haftaki ara sokak konuğum, Cemal İnce. İki yıldır Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği üyesi olarak aktif katılımlar yapan Cemal, 1997 yılında daha küçük bir çocukken, babasının Esentepe –Alevkayası arasında düzenlenen ralliye götürmesiyle arabalara ilgisi artmış. İlk hatırladığı aile arabası İtalyan Fiat Super Miafori. E tabiî ki ilk göz ağrısı bu otomobil onun kahramanı olmuş.1989 yılında babası şu an Cemal’ın aktif olarak kullandığı 1989 model Tofaş 131 arabayı almış ve 27 yıldır da ailede itina ile korumakta. 12 yaşından beridir bu otomobil Cemal’ın hayatının her evresinde bir parçası olmuş. 5 yıl evvel restorasyona giren arabası bugün ilk günkü gibi yollarda. Kaportası ve makinesi tamamen yenilenmiş. Tabi bu restorasyon sürecinde Cemal’ın başka bir merakı daha oluşmuş. Esasında Cemal’ı birçoğu klasik bisiklet paylaşımlarından ve tamiratından tanımakta. Özellikle köyü olan Görneç’te, her yıl geleneksel olarak yapılan eko festivallerinde sahibi olduğu klasik bisikletleri sergilemekte ve satmakta. Birçok klasik bisiklete sahip Cemal, yeğeni Arif İbiş’le klasik bisiklet restorasyonu yapmaktalar. Özellikle son zamanlarda aile yadigarı bisikletlerin gün yüzüne çıkmaları ve restorasyona ihtiyaç duyanlar Cemal İnce’ye ulaşabilir ve klasik bisikletlerini tekrar hayata döndürebilirler. Bu arada iyi bir klasik otomobil yarışçısı da olan Cemal katıldığı tüm yarışlardan kupalar kazanmayı başarıyorlar. Bu arada bir vesileyle, ailesinin ilk arabası Fiat Super Miafori arabasını arıyor. Plakası AL 989. Belki bu sayfadan vesile oluruz arabasını buluruz.

YORUM EKLE

banner111

banner75

banner88

banner110