'İnsan kaçakçılığı' ve 'insan ticareti'

Yıllardır “insan kaçakçılığı” ve “insan ticareti” konusunda yasal düzenleme olmaması konuşuluyor.

Duyarlı kesimler, sivil toplum örgütleri sıkça konuyu gündeme getirdi ama hep duymazdan gelindi.

“İnsan kaçakçılığı” ve “insan ticareti” bir türlü önemsenmedi bu ülkede.

Yıllardır ülkemiz, Amerikalıların “insan hakları” raporlarında yer alıyor ama bu konuda hiçbir şey yapılmıyordu. Zaten yıllardır birçok yakıcı sorun ya yasa bekliyor ya da mevcut yasalarda düzenleme…

Nihayet bu konuda bir düzenlemeye gidiliyor. Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’nde yer alan “insan kaçakçılığı” ve “insan ticaretini” düzenleyen maddeler, maalesef kürtaj sınırı tartışmalarının gölgesinde kaldı.

Günlerdir kürtaj sınırı 10 hafta mı 14 hafta mı olsun diye tartışılırken, çok önemli bir düzenleme pek konuşulmuyor.

Halbuki söz konusu değişiklik, “insan kaçakçılığı” ve “insan ticareti” suçlarını ağır suçlar kapsamına alıyor.

İnsan kaçakçıları bundan sonra ağır cezalar alacak, bu düzenleme ile kaçak yollardan ülkeye sokulan ve kalmasına imkan sağlanan kişilerin, insan kaçakçılığı mağduru olarak kabul edilip, haklarında herhangi bir cezai takibat yapılmamasını içeriyor.

Yasa önerisine göre; maddi menfaat elde etmek amacıyla yasal olmayan yollardan bir yabacıyı ülkeye sokan veya ülkede kalmasına imkan sağlayan “insan kaçakçılığı” suçu işlemiş olacak ve 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Aynı durum vatandaş olan bir kişinin veya yabancının yurt dışına çıkmasına imkan sağlanması durumunda da geçerli olacak ve bu kişiye de 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Suçun işleniş şekline göre bu ceza 10 yıla, hatta 14 yıla kadar yükselebiliyor.

Ülkeye getirilen kişilerin 18 yaşından küçük, aklen savunmasız ya da getirilirken hayati tehlike arz eden şartlar altında bırakılmaları ile onur kırıcı bir muameleye maruz kalmaları durumunda  “insan kaçakçılığı” suçu işleyen kişilerin cezası ağırlaşacak. İşte bu durumda “insan kaçakçılığı” suçu işleyen kişilere 10 yıla kadar hapis cezası verilecek.

İnsan ticaretiyle ilgili geniş bir kapsam belirlendi. Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne göre; her kim bir kişiyi zorla çalıştırmak, fuhuş yaptırmak, hizmet ettirmek, esarete tabi kılmak, vücut organlarının verilmesini sağlamak amacıyla tehdit, baskı, zor veya şiddet uygulamak nüfuzu kötüye kullanmak, kandırmak veya kişiler üzerindeki denetim olanaklarından veya kişilerin çaresizliğinden yaralanarak rızalarını elde etmek sureti ile kişileri ülkeye sokarsa, ülke dışına çıkarırsa, tedarik ederse, kaçırırsa, bir yerden başka yere götürürse, sevk ederse ya da barındırırsa “İnsan ticareti” denen ağır bir suç işlemiş olacak. Bu kişilere de 10 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Ayrıca, belirtilen suçların kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin sağlandığı nüfuzunu kötüye kullanmak suretiyle işlenmesi durumunda bu suçu işleyen kişi 14 yıla kadar hapis cezası alacak.

Yasa önerisi çerçevesinde nefret söylemi ağır suç olacak.

Cinsiyeti, cinsel yönelimi veya cinsel kimlikleri nedeniyle bir kişiden nefret edilmesine, o kişinin veya grubun aşağılanmasına, küçük düşürülmesine, toplum içindeki itibarının zedelenmesine veya suça maruz kalacak şekilde hedef gösterilmesine neden olmak niyetiyle veya bu neticelerin ortaya çıkmasına sebep olacak şekilde beyanat veren, yazı yazanlar, bu içerikle materyal dağıtanlar, bir yıla kadar hapis cezası alabilecek veya para cezasına çarptırılacak.

Nefret söyleminin basın yayın veya internet medyası dahil sosyal medya aracılığıyla yayılması ise ağır suç olacak. Bu suçu işleyenler iki yıla kadar hapis yatacak ve ayrıca para cezası verecek.

Bunlar gerçekten de yıllardır beklenen tedbirlerdi. Bunları gündeme getiren hükümeti de parlamentoda katkı koyan tüm partileri de tebrik ederiz.

Tabii şunu söylemeden de edemiyoruz; umarız bu yasal düzenlemeler, “düzenleme” olarak kalmaz da uygulanır. Yasa yapmak değil uygulamak önemlidir çünkü.

 

YORUM EKLE