İnsanlığa faydalı değerler üretebilmek

  Ayşe ASLAN
Yükseköğretim Müfettişi

   Halen güzel kalpli insanların varlığını görmek umut veriyor. Bu güzel kalpli insanlar sayesinde dünyanın daha güzelleştiğine inanıyorum.
   Güzel kalpli insanların tek eksiği “üç kağıtçı” lığı bilmemeleridir. İsteseler hemen alasını öğrenirler de kendilerine yakıştırmadıkları için mesafeyi korurlar. Bu konularda ilerleyenlere saygı duyulmadığını çok iyi bilirler. Oysa saygınlık çok değerli bir kavramdır.
   Şimdilerde, bahşedilmiş bir makamın ya da kaynağı belli olmayan mal varlığının popüler olduğu bir zamanda, saygınlıktan, ideal eğitimden, değerlerden bahsetmek sanki de çok yaşlandığımı hissettiriyor. Nene ve dedelerimizin eskiyi özlemle yad edip anlatmaları gibi.“Öğretmenler hep genç kalır” cümlesi kurtarıcı niteliğinde beni avutuyor tabi.
   Bu bakımdan siz değerli okuyucularla düşüncelerimi paylaşırken bazen kelimelerin yetersiz kaldığını aynı zamanda beni çok iyi anladığınızı düşünüyorum. Elbette para önemlidir ancak insanlık daha önemlidir. Kıyaslanamaz bile. Yanlış bilinen doğrulardan biri, paranın ve mülkün mutluluk ve huzur getirmediğidir.
   Bununla birlikte çalışmaya ve insanlığa faydalı şeyler üretmeye inancım tamdır. Bunu yapan zaten mal ve mülk edinir. Yani ‘biz paranın ve mevkinin peşinde koşmayız, düzgün iş yapıldığında onlar bize gelir’ anlayışı bende yer etmiştir. Öyle büyütüldük, çocuklarımızı da öyle büyütüyoruz.
   Umarım ki bu anlayış, hak ettiği değerle, toplumda yaygın olarak somut şekilde görünür hale gelir. Bugün yönetimsel zaaflar varsa durup düşünmek gerekir. Nerde kopukluk var, nerde kırılma, haksız kazanç ve haksız harcamalar var.
   Çalışmadan, değer üretmeden rahat yaşamak istenebilir. Çalışmanın, insanlığa faydalı üretim yapmanın mutluluğunu tatmayanlar tarafından. Kitap okumanın güzelliklerini keşfetmeyenler gibi.
   Bu durumda söylemek istediğim çok net. Çocuklarımıza ve gençlerimize, çalışmanın mutluluğunu, üretmenin keyfini tattırmalıyız. Eğitimde çağdaşlık isteniyorsa, anasınıftan üniversiteye hatta uzmanlık eğitimlerine kadar her kademede bunun planlaması yapılmalıdır.
   Sorunları masaya yatırmak, yüzleşmek işte bu yüzden çok önemli. Sorunları tespit etmek otamatik olarak hedefimizi gösterir. Hedefin olduğu yerde başarıya ulaşmak zaman meselesidir. Etkin planlamanın önemini ayrıca vurgulamak isterim.
   Eğer herkes mevcut durumdan hoşnut ve mutluysa diyecek sözüm yok. Bazen öyle olduğunu düşünmüyor değilim. Bireysel olarak kendi duruşumu göstermekten her zaman gurur duyarım, duyacağım.
   Yaşama katkı koyan, geliştirip güzelleştiren her insana sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yolun ortasında bir engel görüp kaldıran, bir bitkiye su veren, bir hayvana yem veren bir insana büyük saygı duyuyorum. Önce insan olmayı daha sonra makam, mevki, mal ve mülk sahibi olmayı önemsiyorum. Bu insanlık sınavını hakkıyla geçmeyi hepimiz için dilerim. En içten saygılarımla.
               
  

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104