İnternet medyası için tedbir şart

Genel olarak medyanın kusursuz olduğunu, hata yapmadığını, insanları üzmediğini söyleyecek değiliz. Hem geleneksel medyada, hem de internet ortamındaki “yeni medyada” çok fazla hata, istismar, ihmal var…

Ancak özellikle internet ortamındaki medyada hiç kontrol yok.

Nispeten geleneksel medya, internet ortamına, yeni medyaya oranla daha kontrollüdür, daha derli topludur, etik değerlere de daha fazla önem veriyor. 

Yeni medya, internet gazeteleri ise felaket durumda... Birbiriyle yarışan, en çok tıklanan olmak için yapmadık numara bırakmayan internet ortamı gazeteleri, haber portalları çok fazla hata yapıyor.

Son zamanlarda ölmeyen insanları öldü diye göstererek, insanların ailelerini, sevenlerini de perişan ediyorlar. Aynı hata defalarca tekrarlandı.

Emin olmadan kullanılan kişi fotoğrafları da son zamanlarda birçok sıkıntıya neden oluyor.

Son sel felaketinde yaşamını yitiren gençlerden birisi diye bir Hollywood yıldızının fotoğrafının kullanılması “yeter artık” dedirtti.

Üstelik bu hata, birbirini takip eden diğer internet ortamı gazetelerini de yanılttı, birçoğu aynı yanlış fotoğrafı kullandı.

Bununla da bitmedi, bu yanlışlık geleneksel gazeteleri de yanılttı, onlara inanarak, bu yanlış fotoğrafı kullanan kâğıda basılı gazeteler de oldu.

Yeni medyada etik değerlere önem verilmiyor, insanları yanıltarak dikkat çekmekten imtina edilmiyor.

Dost sohbetleri ansızın önünüze haber olarak gelebiliyor.

Dikkat çekebilsinler diye yalana çok fazla başvuruyorlar.

İnternet ortamında habercilik kurallarına uyulmuyor, imla kurallarına da…

Haber diye karalamaca, ne olduğu anlaşılmaz ifadeler, ya da çok kısa bilgi notları karşımıza çıkıyor.

İnsanları dehşete düşürecek, psikolojisini bozacak çok kötü fotoğrafları veya videoları kullanıyorlar.

Buralarda inanılmaz bir kirlilik var maalesef…

Çalma çırpma da çok fazla, başkalarının haberlerini hiç çekinmeden, sormadan, kaynak göstermeden kullanabiliyorlar.

İnternet ortamındaki gazeteciliğe çekidüzen vermek gerekiyor, bazı yasal tedbirlerin alınması şart.

İnternet medyası resmen başıboş, her istediklerini yapabileceklerini sanıyorlar.

Öyle bir noktaya geldik ki oralarda yazılanların gerçek mi, uydurma mı, kurmaca mı olduğunu anlayamıyoruz.

Tabii sosyal medyada vatandaşlar da birtakım bilgi notları, fotoğraflar, videolar paylaşıyor.

Artık herkes gazeteci, bir yere kadar bu özgürlük güzel, hiçbir şey artık gizli kalmıyor ama bunların da birçoğu yalan ya da kurmaca çıkıyor, kişilere, kurumlara karşı düşmanlık içeren, karalayan, gerçek dışı suçlamalar, iftiralar içeren yayınlar yapılıyor.

Çok eski fotoğraflar kullanılarak, sanki bugün gerçekleşmiş gibi gösteriliyor ve bunu gerçek gazeteciler de doğru kabul edip kullanıyor. İşte o zaman gel de çık bu işin içinden.

Sosyal medya güzel ama birçoğu bir o kadar da yanıltıcı, etik dışı…

Evet internet gazeteciliğinde ya da sosyal medya üzerinden de yayın yapan, siteler, haber portalları, yani “yeni medya” zamanla yarışıyor, rakipleri çok fazla, ilk haberi vermek önemli, en çok tıklanmak da… Ancak bunlar için hiçbir etik değere önem vermemek, biraz daha fazla tıklanma alacak diye insanları mağdur etmek, dehşete düşürmek, ya da başkalarının ürünlerini hiç sormadan çalmak, yalan iddialarda bulunmak, kişileri, kurumları karalamak doğru değildir.

Tüm dünya bu konuları konuşuyor, bazı ülkeler yasal düzenlemeler yapıyor, bizim de bu konuları gündeme alıp bazı yasal düzenlemeler yapmamız gerekiyor. İnternet ortamındaki medyaya güvensizlik tüm medyaya yöneliyor, tedbir almak şart…

YORUM EKLE